Sonu SİPAR ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "sipar" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu sipar ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında sipar olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde sipar olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SİPAR

İstavrit balığı. Orta Oyunu terimi.Âşık, ya da genç adam tipi. (Ortaoyunu): Ortaoyunu'nda âşık ya da genç adam tipi.

  -   -   -  

Anlamında SİPAR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SİPAR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ISMARIŞ

Yapılması ısmarlanan şey, sipariş.

ISMARLIÇ

Yapılması ısmarlanan şey, sipariş.

SÖYLEMEK

Düşündüğünü ya da bildiğini sözle anlatmak. Herhangi bir şeyi bildirmek, anlatmak, demek istemek, hatırlatmak. Türkü, şarkı vb. okumak. Önceden bildirmek, tahmin etmek. Yapılmasını istemek. Yazmak, düzmek. Haber vermek. Sipariş etmek. Bir düşünceyi ileri sürmek, ortaya atmak.

İSMARİÇ

Ismarlanan şey, sipariş:, Şehire gidiyorum bir ismaricin var mı?.

SİMARLAMAK

Ismarlamak. Ismarlamak, sipariş etmek.

SİPARİŞÇİ

Sipariş veren kimse.

ISMARLAMA

Ismarlamak işi, sipariş. Ismarlanarak yaptırılan, sipariş edilen, hazır karşıtı. İçten olmayan, baştan savma.

ISMARLAMAK

Bir şeyin yapılmasını veya getirilmesini, bu işlerle uğraşan birine söylemek, sipariş etmek. Bir işin yapılmasını, bırakılmasını veya o işten vazgeçilmesini söylemek. Bir şeyin, bir kimsenin bakılmasını, korunmasını birine veya birinin gözetilmesine bırakmak, emanet etmek. Parasını kendi ödeyerek başkaları için yiyecek veya içecek getirilmesini söylemek. Kendi için bir şey alınmasını başkasına söylemek.

ÖNFİNANSMAN

Bir işletmenin almış olduğu siparişi yerine getirebilmesi için alıcılar aracılığıyla, doğrudan veya dolaylı olarak kendisine açılan kredi.

ISMARIÇ

Yapılması ısmarlanan şey, sipariş: Benim ısmarıçları unutma. Yapılması, alınması istenen, ısmarlanan nesne.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük