Sonu SAFA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "safa" olan, toplam 4 adet kelime bulunmaktadır. Sonu safa ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında safa olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde safa olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

7 harfli kelimeler

DİLSAFA, GAYSAFA, SAFSAFA

4 harfli kelimeler

SAFA

Bazı kelimelerin anlamları

SAFA

1.Topraktan yapılmış su kabı, maşrapa. 2.Testi. 3.Yoğurt tulumu. Abla. Sefa. Topraktan yapılan su kabı, maşraba. Kütahya şehrinde, Domaniç belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

GAYSAFA

Kayısı kurusundan yapılan bir çeşit tatlı.

SAFSAFA

Zevküsefa.

DİLSAFA

Gönlü şen, rahat, dertsiz.

  -   -   -  

Anlamında SAFA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SAFA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DÖNDÜRMECE

Her koşanın son sözcüğünü, sonraki koşanın ilk sözcüğü yapma biçiminde ortaya çıkan bir divan yazını söz sanatı. Ör. / Ey vücud-i kâmilin esrar-i hikmet masdarı / Masdarı zatın olan eşya sıfatın mahzarı / Mahzarı her hikmetin sensin ki kilk-i kudretin / Safha-i eflâke nakşetmiş hutut-i ahteri / Ahteri mes'ut olan oldur ki tab-i pâk ilen / Kaabil-i feyz ola lütfundan safa-yı cevheri. (Fuzuli).

ACEMÇİÇEĞİ

Gecesafası çiçeği.

SAY

Düz, ince, yassı taş. Hac ibadeti sırasında Safa ile Merve tepeleri arasında gidip gelme. Çalışma, emek.