Sonu NE ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ne" olan 5 harfli toplam 110 adet kelime bulundu. Sonu ne ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ne olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ne olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TEKNE

Türlü işlerde kullanılmak için çoğu ağaçtan veya taştan yapılan, uzun ve geniş kap. Sızdırabilir veya sızdırmaz olarak yapılmış, levhaları bir parçadan oluşmuş, kulpları ve kulp delikleri bulunan, bir veya iki kişi tarafından taşınabilir üstü açık bir ambalaj türü. Geminin omurga, kaburga ve kaplamadan oluşan temel bölümü. Katmanlı kayaçların içeri doğru çukur, alçak bölümü, ineç, kemer karşıtı. Ut, tambur vb. çalgılarının sesi yükselten oyuk ve şişkin parçası. Bir tür küçük deniz taşıtı. Havza.

AÇİNE

Önder, lider, yol gösteren, erkek kurt.

KONNE

Havuz : Konneye su gelmiyor.

ŞAANE

Şahane.

ÖSENE

Örseleme, buruşturma.

ÖVÜNE

Önce.

SEHNE

Arapça kökenli sahne: sahne.

TAHNE

Issız. Tahin. Aralıklı, az sayıda, ıssız, tenha.

CİĞNE

Kıvılcım.

ÇİFNE

Erişte kesmekte kullanılan üç ayaklı tahta, hamur tahtası.

KÖFNE

Çürük, eski.

DEHNE

Küfe. Yerli bezden yapılan yüz havlusu.

SKENE

Antik tiyatroda önce oyuncuların soyunup giyindikleri, sonra da dekorların durduğu yer. Önce bir çadırken sonra tahta bir kulübe, olgunluk döneminde ise üç kapılı taş bir bina olmuş ve giderek büyümüştür. Eski Yunan tiyatrosunda önce oyuncuların soyunup giyindikleri, sonra dekorların durduğu yer. Önce bir çadırken sonra ahşap (tahtadan) bir kulübe, daha sonra taştan üç kapılı bir bina olmuş ve gittikçe büyümüştür.

ŞİHNE

Tembel.

KOİNE

Milattan önce dördüncü yüzyılda türlü Yunan ağızlarının kaynaşmasıyla meydana gelen kamu.

HESNE

Hasne, güzel.

EMİNE

İnanılır, güvenilir. Sakıncasız, tehlikesiz. Yüreğinde korku olmayan, korkusuz.

ÖĞÜNE

Önce, ilkönce, başta.

KAMNE

Odalardaki ocakların ön tarafı.

AHANE

İşte, orada, hemen şurada, bu.