Sonu NARİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "nari" olan, toplam 9 adet kelime bulunmaktadır. Sonu nari ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında nari olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde nari olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

8 harfli kelimeler

BERENARİ, İNCENARİ

7 harfli kelimeler

FİNNARİ

6 harfli kelimeler

BENARİ, GANARİ, PUNARİ, SİNARİ

5 harfli kelimeler

ENARİ

4 harfli kelimeler

NARİ

Bazı kelimelerin anlamları

NARİ

Bir halk oyunu, bar. Bakırcıların kullandığı bir araç.

FİNNARİ

Uzak.

PUNARİ

Baca.

BENARİ

Şöyle böyle, az çok, oldukça, biraz, üstünkörü.

BERENARİ

Şöyle böyle, iyi kötü.

GANARİ

Köy meydanlığı.

SİNARİ

Bir çeşit balık.

ENARİ

Beceriksiz.

İNCENARİ

Bakırcı çekici. (Bursa).

  -   -   -  

Anlamında NARİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NARİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BOZPINAR

Adıyaman ilinde, Narince nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bitlis şehrinde, Hizan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

KUŞYEMİ

Buğdaygillerden, durgun sularda yetişen bir bitki (Phalaris canariensis). Bu bitkinin taneleri.

KEDİAYAĞI

Birleşikgillerden, süs bitkisi olarak da yetiştirilen, beyazımsı, yumuşak, sık tüylü bir bitki (Antennaria dioica).

SENARYOCU

Senaryo yazarı kimse, senarist.

YEPELEK

İnce yapılı, zarif, narin.

AYDINPINAR

Adıyaman ili, Narince bucağına bağlı bir yer. Bursa şehrinde, Mudanya ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Düzce şehri, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Samsun ilinde, Ondokuzmayıs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ÇÖVEN

Kökü ve dalları, suyu sabun katılmış gibi köpürten, kir temizleyici bir bitki, sabun otu, helvacı kökü (Saponaria officinalis). Çevgen.

FELİKS

Palmiye yaprağına benzeyen, park ve bahçelerde süs için kullanılan iri gövdeli bir bitki (Phoenix canariersis).

LAMİNARYA

Bütün denizlerde yetişen, sarı veya esmer renkte, emici köklerle kayalara tutunan, uzun şeritler durumunda bir deniz yosunu (Laminaria).

DUMLU

Tek namlulu ve içine bir fişek konulabilen tüfek. Adana kenti, Sağkaya. Adıyaman şehri, Narince bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bayburt ili, Aydıntepe belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Erzurum kenti, Dumlu nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Malatya şehrinde, Hekimhan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BÜYÜKBAĞ

Adıyaman şehrinde, Narince bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

NARİNLİK

Narin olma durumu.

BOSTANLI

Adıyaman ilinde, Narince bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Afyon şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Çankırı ili, Kızılırmak ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Edirne şehrinde, Havsa ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Giresun kenti, Bulancak ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Iğdır şehri, Gaziler nahiyesine bağlı bir yer. Kahramanmaraş kenti, Andırın ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Mardin ilinde, Dargeçit belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tunceli kenti, Dallıbahçe nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

RAKİK

İnce, narin. Merhametli, yufka yürekli.

KANARYA

İspinozgillerden, yeşilimsi veya sarı tüylü, koni biçiminde küçük gagalı, ötücü kuş (Serinus canaria).

NAZENİN

Cilveli, nazlı. Şımarık, nazlı yetiştirilmiş. Narin, ince yapılı.

ALİDAMI

Adıyaman şehri, Narince bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

NAZİK

Başkalarına karşı saygılı davranan. Gerekli önlemler alınmadığında daha kötü olan, kritik. Dikkat isteyen, özen gerektiren. İnce yapılı, narin. Özen, dikkat gösterilmezse kırılabilen, bozulabilen, kötüleşebilen.

BAĞBAŞI

Adıyaman ili, Narince nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ağrı kenti, Sarısu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Denizli ili, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum ilinde, Şenyurt bucağına bağlı bir bölge. Gaziantep ili, ŞehitKâmil belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Karabük kenti, Yenice ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Konya ilinde, Hadım ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat ili, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Uşak ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

MERCİMEK

Baklagillerden, beyaz çiçekli bir tarım bitkisi (Lens culinaris). Bu bitkinin, besin değeri yüksek, ufak, kırmızı, sarı veya yeşil, yuvarlak ve yassıca tohumu, yasmık.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük