Sonu NART ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "nart" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. Sonu nart ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında nart olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde nart olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NART

Yürekli, yiğit.

ONART

Tersin karşıtı, yüz, doğru : Tersini onardını bilmiyorsun. Kumaşın dış yüzü, kullanılacak yanı : Kumaşın onardı bu mu?. Düzenli, muntazam.

  -   -   -  

Anlamında NART bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NART geçen kelimeler listesi verilmiştir.

NARTAŞLARI

Kayaç yapıcı mineral grubu. (Aralarında karışımı yapan başka başka kimyasal bileşimli çeşitleri vardır. Hepsinde metalimsi olmayan parıltı, akımsı çizgi ve kubusal dizgede kristaller vardır. almandin (demir ve alüminyum grena), kırmızı; sertlik 7-7.5, özgül ağırlığı 4. pirop: (magnezyum ve alüminyumlu grena): açık kırmızı; sertlik 7.5, özgül ağırlık 3. grossular (kalsiyum ve alüminyumlu grena) renksiz, akımsı, yeşilimsi; sertlik 6.5-7, özgül ağırlık 3. spesartin (magnez ve alüminyumlu grena): sarı, kırmızı;sertlik 7-7.5, özgül ağırlık 3. andradit (taneli nartaşı) (kalsiyum ve demirli grena), sarı, yeşil, kırmızı, kara; sertlik 6.5-7, özgül ağırlık 3. uvarovit (kalsiyum ve kromlu grena): yeşil; sertlik 7.5-8, özgül ağırlık 3.4. Metamorf kayaçların en tipik mineral grubudur).

YÜLETMEK

Balta, bıçak gibi gereçlerin ağzını açtırmak, biletmek. Tıraş ettirmek, tüylerini yolmak. Ucunu sivriltmek. Balta, kazma ve benzerleri nesnelerin eskiyen çelik bölümünü onartmak, ağız açtırmak.

ONARTMA

Onartmak işi.

OĞATLATMAK

Onartmak.

ALAKUDURU

Baştan savma, üstünkörü: Saatimi alakuduru onartma.

BACAKKIRAN

Nemli bölgelerde yetişen yeşilimsi sarı çiçekli bir bitki (Narthecium).

UARTMAK

Onartmak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük