Sonu NANE ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "nane" olan, toplam 8 adet kelime bulunmaktadır. Sonu nane ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında nane olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde nane olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

11 harfli kelimeler

PEHLİVANANE

9 harfli kelimeler

MAHZUNANE, MECNUNANE, MİSKİNANE

6 harfli kelimeler

CANANE

5 harfli kelimeler

ANANE, ENANE

4 harfli kelimeler

NANE

Bazı kelimelerin anlamları

NANE

Ballıbabagillerden, yaprakları sapsız, çiçekleri beyaz veya menekşe renginde, güzel kokulu, yaprakları baharat olarak kullanılan, çok yıllık ve otsu bir kültür bitkisi (Mentha piperita). Bu bitkinin kurutulmuş yapraklarından elde edilen baharat.

PEHLİVANANE

Pehlivanca.

CANANE

Sevgili, gönül verilen, âşık olunan.

MAHZUNANE

Mahzunca.

MECNUNANE

Çılgın gibi, çılgınca olan. Mecnunca.

MİSKİNANE

Miskince.

ENANE

Süs: Kazandığı enânesine yetmez.

ANANE

Gelenek.

  -   -   -  

Anlamında NANE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NANE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BALLIBABAGİLLER

Nane, lavanta çiçeği, kekik vb. kokulu bitkileri içine alan ve iki çenekli bitişik taç yapraklılardan oluşan bir familya.

GELENEKÇİ

Geleneklere bağlı kimse, ananeci.

BARSAMA

Güzel kokulu yaprakları yemeklere konulan, nane ve yaban kekiğinin ortak adı.

HAYDARİ

Dervişlerin giydiği kolsuz, kısa, aba, hırka. Süzme yoğurt, sarımsak, nane, dereotu ve tereyağı karışımıyla hazırlanan bir meze türü.

MECNUNCA

Çılgın bir biçimde, delice, deli gibi, mecnuncasına, mecnunane.

ABIR

Obur, çok yiyen. Küçük çocukların kasık ve koltuk altlarına pudra yerine sürülmek üzere nane, mersin, kekik, gül ve cennet süpürgesi yapraklarının döğülmesinden elde edilen toz. Namus, şeref, haysiyet. Utanma, hicap, haya. Kılık, kıyafet, biçim. Utanma, hicap, hayâ.

AMIH

Nane.

AMUK

Nane.

NANESİZ

Nanesi olmayan. İçinde nane ruhu olmayan.

ANIH

Nane, dağnanesi. Yemeklere konulan bir çeşit kokulu ot. Yemeğe sonradan dökülen kızdırılmış yağ ve soğan. Yemek için biriktirilen, saklanan öteberi, yiyecek içecek. Nane. Eski türkçe anuk: çorbalara katılan, kurutularak hazırlanmış kokulu bitkiler (aşoti, darağoti, Etoti, kekoti, nane, reyhan, tarhın, yarpız vb).

ABUR

Obur, çok yiyen. Kaba, anlayışsız, vurdumduymaz. Küçük çocukların kasık ve koltuk altlarına pudra yerine sürülmek üzere nane, mersin, kekik, gül ve cennet süpürgesi yapraklarının döğülmesinden elde edilen toz. Namus, şeref, haysiyet. Kılık, kıyafet, biçim. Öğme, medih. Karalâhana, fasulye ve mısır unu ile yapılan bir çeşit yemek. Kekliklerin gelme zamanında ilk gelen keklikler.

BATIRIK

Köftelik bulgur, dövülmemiş ceviz içi, soğan, domates, nane, maydanoz, tahin ve limon suyu kullanılarak yapılan, taze asma yaprağı veya lahanaya sarılarak yenilen bir salata türü.

ANANESİZLİK

Ananesiz olma durumu.

MENTOL

Nane kokusu. Nane esansından elde edilen, renksiz, keskin kokulu, bir tür alkol kristali.

MİSKİNCE

Miskin gibi, miskin bir biçimde, miskinane.

GELENEKÇİLİK

Toplumsal kurumları ve inançları daha çok geçmişten süregeldikleri için benimseyen, saygın tutan, destekleyen, yeni kültür ögelerine daha az değer veren tutum veya öğreti, ananecilik.

GELENEK

Bir toplumda, bir toplulukta eskiden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa iletilen, yaptırım gücü olan kültürel kalıntılar, alışkanlıklar, bilgi, töre ve davranışlar, anane, tradisyon.

YARPUZ

Ballıbabagillerden, çiçekleri birbirinden ayrı halka durumunda, nane türünden, kısa saplı, az veya çok tüylü, güzel kokulu bir bitki (Mentha pulegium).

GELENEKSEL

Geleneğe dayanan, gelenekle ilgili olan, ananevi, tradisyonel.

NANELİ

Nanesi olan. İçinde nane ruhu olan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük