Sonu N ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "n" olan 7 harfli toplam 2147 adet kelime bulundu. Sonu n harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında n harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde n harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ARGÜDEN

Temiz ve dürüst olmayı amaçlayan kimse.

SEĞIMEN

Bir çeşit kilim, çul ve benzerleri dokuma örneği.

SAPONİN

Birçok bitkide bulunan ve suda köpüklü bir çözelti veren çeşitli steroit gliseritler. Suyla çalkalandığında dayanıklı köpük oluşturarak yüzey gerilimini artırıcı etkilerinden dolayı suda çözünmeyen maddeleri emülsiyon veya süspansiyon hâlinde tutmak için kullanılan, alyuvarların parçalanmasına neden olan bir glikozit türü. Yonca gibi bitkilerde bulunur, sığır ve koyunlarda ciddi şişkinliğe neden olabilirler.

HAMADAN

Hemen, şimdi. Bakır tepsi.

APAYDIN

Çok aydınlık. Çok kültürlü, bilgili.

UZTEKİN

Yetenekl, becerikli hükümdar.

AKSÜLÜN

Beyaz renkli sülün.

IBILMAN

Serseri. Yaramaz.

AYAKÇİN

Dokuma tezgâhı pedalı.

POTAMON

Akarsuların son kısmını oluşturan, yatağı kumlu ve çamurlu, plankton bakımından zengin bölgesi.

FENİDON

Film üzerindeki ışınlanmış gümüş iyonlarını metalik gümüşe indirgeyen geliştirici madde.

KÜÇÜMEN

Benzerlerinden daha küçük olan, pek küçük.

KIZELEN

İçel ilinde, Güzeloluk bucağına bağlı bir yer.

DÖNEGEN

Çok dönen.

KUZÖREN

Afyon şehrinde, Bayat ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Çankırı şehri, Çerkeş ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Denizli ilinde, Kelekçi bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan ili, Tercan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Eskişehir ili, Günyüzü ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Karabük şehrinde, Eskipazar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Konya kenti, Turgut nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Samsun ilinde, Yakakent ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehrinde, Karaçayır bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas ili, Zara belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KALAMİN

Doğada az bulunan, güç işlenen, hidratlı çinko silikat. Havada, yüksek ısıda işlenen metal parçaların yüzeyinde oluşan oksit katmanı.

BALABAN

İri, büyük. Atmaca, doğan vb. yırtıcı bir kuş. Nazik. Şişman, gürbüz (kimse, çocuk).

AYBASAN

Kastamonu ilinde, Şenpazar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

TALAGAN

Kara yapağıdan dokunan bir çeşit kepenek.

ASPİRİN

Ağrı kesici, ateş düşürücü ve kanı sulandırıcı olarak kullanılan beyaz renkli hap.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük