Sonu L ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "l" olan 8 harfli toplam 755 adet kelime bulundu. Sonu l harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında l harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde l harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇAMURÇIL

Balıkçıl.

DUYUMSAL

Duyu organları ile ilgili. Duyuma ait, duyumla ilgili.

SEVENGÜL

Sevgi duyan güzel.

TELGÖZEL

Leblebinin kırıklarını ayırmaya yarayan araç. Leblebi yığınından ufak olanları ayırmağa yarayan ufak gözenekli kalbur. (Güdül Ankara).

FLORIŞIL

Florışı özelliği gösteren, floresan.

GONCAGÜL

Gonca ve gül.

İSTİKBAL

Gelecek. Karşılama.

SARGINAL

"Yürekten, candan al" anlamında kullanılan bir isim".

KÜÇÜKGÖL

Şanlıurfa şehrinde, Bucak nahiyesine bağlı bir bölge.

İNFERTİL

Üreme yeteneği zayıf.

LİPİODOL

İyotlu yağın enjeksiyonunun ticari adı. Haşhaş yağının iyotlanmasıyla elde edilen ve guatr tedavisinde kullanılan madde.

DERYADİL

Her şeyi hoş gören, çok sabırlı.

MÜSTACEL

Acele.

MARTIVAL

Boş, yalan yanlış sözler.

ASİDOFİL

Asit seven, asit boyalara karşı bir çekimi olan, asit ortamlarda yetişebilen. Eozinofil. Asit seven, içindeki granülleri asidik doku boyalarıyla boyanan yapı veya hücreler. Stoplazmasında çok fazla granül bulunduran ve genellikle iki loplu çekirdeğe sahip olan, eozinle kolayca boyanan, bazı patolojik durumlarda sayıları artan ve damar dışına çıkabilen beyaz kan hücresi tipi, eozinofil, oksifil. Asit boyalarla kolaylıkla boyanabilen hücre, doku, mikroorganizma veya histolojik yapı. Asit ortamlarda iyi derecede üretebilebilen mikroorganizma. Ön hipofiz bezi lobundaki veya pankreas adacığındaki alfa hücresi. Asidofilik. Asit seven; asit boyalara karşı bir çekimi olan; asit ortamlarda yetişebilen.

İSTANBIL

İstanbul.

FİNANSAL

Mali.

OLİGOPOL

Azel.

KARZİVİL

Sabanda, hayvanın başını boyunduruğa bağlamaya yarayan ağaç parçası.

AMİSİGİL

Amcaları, amcası ailesi.