Sonu GOB ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "gob" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu gob ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında gob olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde gob olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GOB

Gözün üst kapağının iç kısmı.

  -   -   -  

Anlamında GOB bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GOB geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KITIRİYH

Kupkuru; 'gobdon' gibi.

DEREKAYASI

Karnı kanatlı, sazan soyundan göl ve ırmaklarda bulunan, eti yumuşak, rengi siyah bir kaya balığı azmanı. Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, sazangiller (Cyprinidae) familyasından, 12-18 cm kadar uzunlukta, Anadolu ve Avrupa tatlı sularında yaşayan, eti lezzetli, G.gobio ve G.fluviatilis türleri iyi bilinen bir cins.

FARİNGOBRANŞİYAL

Faringobrankiyal.

KUMKAYASI

Sıcak ve ılık denizlerde ve özellikle kayalık yerlerde yaşayan kemikli balık (Neogobius).

FARİNGOBRANKİYAL

Yutak ve solungaca ait. 2.Bazı balıklarda solungaç yaylarını oluşturan kemiklerden en dorsalde olanı. Yutak-solungaca ait. Bazı balıklarda solungaç yaylarını oluşturan kemiklerden en üstte olanı, faringobranşiyal.

KAYABALIĞIGİLLER

Asalakbilimde, yaprak solucanlara arakonakçı türleri dolayısıyle adı geçen kemikli balıklar familyası. (Gobiidae):, Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının geri-kemikli-omuzlular (Catosteomi) alt-takımına giren bir familyası. Büyük başlı, basık ve uzun yapılı küçük balıklardır. Karın yüzgeçleri ventral bir disk yapacak biçimde birleşmiştir. Genel olarak denizlerde ve haliçlerde yaşarlar. Birçok türü tatlı suda yaşar. Pekçok türü vardır. Kömürcin kayası (Gobius niger), hurma kayası (G. minutus), azman kaya (G. jose), salyangoz kayası (G. elongatus), tekir kayası (G. cruentatus), tokmak-baş kaya (G. ophiocephalus), akın kayısı (G. quadrimaculatus), sarı kaya balığı (G. auratus), tatlı-su kayası (G. fluviatilis) iyi bilinirler.

KONJONKTİVA

Gözün korneaya kadar olan ön kısmını ve göz kapaklarının iç yüzeylerini kaplayan, çok sayıda goblet hücresi içeren çok tabakalı silindirik epitelden oluşmuş, ince şeffaf mükoz bir tabaka.

KANİSTER

Konteynere gobletleri yerleştirmek için kullanılan kulplu teneke kutu.