Sonu EYİS ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "eyis" olan, toplam 6 adet kelime bulunmaktadır. Sonu eyis ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında eyis olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde eyis olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

7 harfli kelimeler

NEREYİS

5 harfli kelimeler

SEYİS, GEYİS, MEYİS, VEYİS

4 harfli kelimeler

EYİS

Bazı kelimelerin anlamları

EYİS

Yarı yanmış odun. Alay, eğlenme: Benimle eyis mi ediyorsun?.

NEREYİS

Kıllı ayaklılar (Chaetopoda) sınıfının, çok kıllılar (Polchaeta) takımından, uzun vücutlu ve çok bölütlü, vücudunun art bölgesi gelişen eşeysel organlarıyla birlikte ön bölgesinden değişik bir görünüşte olan, Avrupa denizlerinde algler, kumlar ve taşlar arasında yaşayan bir halkalı solucan türü. (Nereis), Kıllı-ayaklılar (Chaetopoda) sınıfının çok-kıllılar (Polychaeta) takımından bir halkalı kurt türü. Uzun vücutlu ve çok bölütlüdür. Vücudunun ard bölgesi gelişen eşeylik organlariyle birlikte ön bölgesinden değişik bir görünüştedir. Avrupa denizlerinde algler, kumlar ve taşlar arasında yaşar. Kıllı ayaklılar (Chaetopoda) sınıfının, çok kıllılar (Polchaeta) takımından, uzun vücutlu ve çok bölütlü, vücudunun arka bölgesi gelişen eşeysel organlarıyla birlikte ön bölgesinden değişik bir görünüşte olan, denizlerde algler, kumlar ve taşlar arasında yaşayan halkalı solucan cinsi.

GEYİS

Sonbaharda olan geçici, dondurucu soğuk: Bu yıl bütün sebzeleri geyis vurdu.

MEYİS

Tarlaları ayırmak için sürülmeden bırakılan yer, sınır.

VEYİS

Yoksulluk, muhtaçlık.

SEYİS

At bakıcısı.

  -   -   -  

Anlamında EYİS bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde EYİS geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DAMAGİREN

İçgüveyisi.

SEYYİS

Arapça kökenli sâyis: seyis; at bakıcısı.

SEYİSANE

Erkek evinin yaptığı çeyizi gelin evine götürme işi: Bugün seyisaneye gideceğim.

GATINTI

Bir maddeye karışan yabancı madde: Bu eyisi değil içinde gatıntı var. Bir sürüye dışardan katılan koyun ya da keçi: Bu koyun gatıntıdır.

ABİSİ

Ağabeyisi.

ZASK

Ahırda, seyislerin oturup yattığı yüksekçe yer. Ahırda, çobanın yattığı yüksekçe yer (Erzincan Merkez).

MEYTER

Hizmetkâr, seyis, çoban, sığırtmaç.

RİYESET

Arapça kökenli riyâset: riyaset; reyislik.