Sonu ETME ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "etme" olan, toplam 285 adet kelime bulunmaktadır. Sonu etme ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında etme olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde etme olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

BELGEGEÇERLETME

13 harfli kelimeler

GALVANİZLETME

12 harfli kelimeler

ÇERÇEVELETME, GARANTİLETME, GÖRÜNTÜLETME, KELEPÇELETME, RAPTİYELETME

11 harfli kelimeler

ÇEMBERLETME, GÜMBÜRDETME, KESKİNLETME, PARSELLETME, SERSEMLETME, BELGEÇLETME, DESTEKLETME, DİPÇİKLETME, DİZGİNLETME, ENDEKSLETME, ETİKETLETME, GÜNCELLETME, HANÇERLETME, İŞARETLETME, PERÇİNLETME, TASDİKLETME, TERTİPLETME, YELPİRDETME

10 harfli kelimeler

GÖRÜMSETME, HÖPÜRDETME, KÜTÜRDETME, LEHİMLETME, MÜHÜRLETME, PAKETLETME, PARKELETME, PENÇELETME, SERİNLETME, SÜRÜKLETME, TEMİZLETME, ARŞİVLETME, BELGELETME, BESTELETME, BÜTÜNLETME, ÇEKİÇLETME, DEMETLETME, DEMİRLETME, DENETLETME, DERİNLETME, DESTELETME, DİDİKLETME, DİKİZLETME, DÜZENLETME, ENGELLETME, EZBERLETME, GEÇERLETME, GENİŞLETME, GÖZETLETME, GÜBRELETME, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ATEŞLETME, CİLTLETME, ÇİVİLETME, GERİLETME, HECELETME, İLERLETME, İNCELETME, KESELETME, TEPELETME, YENİLETME, YİNELETME, ENSELETME, ERTELETME, EYERLETME, İĞNELETME, KAŞELETME, LEKELETME, ÖNEMSETME, ÖZÜMSETME, PÖRTDETME, PÖRTLETME, SÜRELETME, TAZELETME, YENİYETME

8 harfli kelimeler

BAHSETME, BEKLETME, BELLETME, BENZETME, BESLETME, CEBRETME, CEHDETME, CEVRETME, CEZBETME, ÇİĞNETME, DAHLETME, DEFNETME, DEVRETME, DİNLETME, DİŞLETME, DÜZLETME, FASLETME, FESHETME, FETHETME, GADRETME, GASLETME, GEVRETME, GEVŞETME, GÖZLETME, GUSLETME, GÜMLETME, HACCETME, HACZETME, HAKKETME, HALLETME, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ADDETME, AFFETME, AHDETME, AHZETME, AKDETME, AKSETME, ATFETME, AZLETME, AZMETME, BELETME, BEZETME, BİLETME, CEMETME, DEFETME, DİRETME, DÖŞETME, EKLETME, EMRETME, ESNETME, GÖZETME, İNLETME, İSTETME, İŞLETME, İZLETME, KATETME, MENETME, ÖĞRETME, ÖZLETME, REFETME, TABETME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

İLETME, İŞETME, ÖDETME, ÜRETME, ELETME, ENETME

5 harfli kelimeler

YETME, BETME, NETME

4 harfli kelimeler

ETME

Bazı kelimelerin anlamları

ETME

Etmek işi.

BELGEGEÇERLETME

Belgegeçerletmek işi.

DESTEKLETME

Destekletmek işi.

GÜMBÜRDETME

Gümbürdetmek işi.

RAPTİYELETME

Raptiyeletmek işi.

BELGEÇLETME

Belgeçletmek işi.

GÖRÜNTÜLETME

Görüntületmek işi.

GARANTİLETME

Garantiletmek işi.

KESKİNLETME

Keskinletmek işi.

GALVANİZLETME

Galvanizletmek işi.

KELEPÇELETME

Kelepçeletmek işi.

DİPÇİKLETME

Dipçikletmek işi.

ÇERÇEVELETME

Çerçeveletmek işi.

SERSEMLETME

Sersemletmek işi.

PARSELLETME

Parselletmek işi.

ÇEMBERLETME

Çemberletmek işi.

  -   -   -  

Anlamında ETME bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ETME geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AFİŞE

"Açığa vurmak, belirtmek; duyurmak, dile düşürmek, reklam etmek; açıklamak" anlamlarındaki afişe etmek, "bir kimse bilinmeyen bir yönüyle tanınmak" anlamındaki afişe olmak birleşik fiillerinde geçen bir söz. Açıklanmış.

AÇINSAMAK

Bir yerin özelliklerini ortaya çıkarmak için araştırma ve inceleme yapmak, istikşaf etmek.

AFOROZLAMAK

Aforoz etmek, kovmak.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

AHDETME

Ahdetmek işi.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

AÇAN

Oynak kemiklerin arasındaki açıları genişletmeye yarayan kasların genel adı, büken karşıtı.

ADLANDIRMAK

Çağırmak veya anmak için bir canlıya, bir yere, bir şeye ad vermek, ad koymak, ad takmak, ad vermek, isimlendirmek, isim koymak, isim takmak, isim vermek, tesmiye etmek.

ACIMAK

Tadı acı duruma gelmek, acılaşmak. Başkasının uğradığı veya uğrayacağı kötü bir duruma üzülmek. Merhamet etmek. Acılı, ağrılı olmak.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

AĞIRLAMAK

Konuğa saygı göstererek onun her türlü rahatını, gereksinimini sağlamak, ikram etmek, izaz etmek.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ADAMAK

Bir dileğin gerçekleşmesi amacıyla kutsal olduğuna inanılan bir güce niyette bulunmak, nezretmek. İthaf etmek. Bir şeyle yoğun olarak ilgilenmek. Kutsal saydığı bir şey uğruna kendini feda etmek üzere söz vermek. Ayırmak, tahsis etmek.

AFFEYLEMEK

Affetmek.