Sonu E ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "e" olan 7 harfli toplam 2586 adet kelime bulundu. Sonu e harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında e harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde e harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YÜNSANE

Yükseğine.

KÖSDÜRE

Rende. (Güzel Güdül Ankara).

MÜREBBE

Salça.

DÜŞÜNCE

Uzay ve zamanın ötesinde, öznenin dışında, kendiliğinden var olan, duyularla değil, yalnızca ruhen algılanabilen asıl gerçeklik, mütalaa, fikir, ide, idea. İlke, yönetici sav. Tasa, kaygı, sıkıntı. Niyet, tasarı. Dış dünyanın insan zihnine yansıması.

ZİHNİYE

Anlıkçılık.

SİBERYE

Sibirya.

EĞERİME

Eğer, şayet.

MENZERE

Görünüm, manzara.

ÇELMİCE

Kısa çalı odunu.

DEĞMEDE

Umulmaz, inanılmaz anlamında kullanılır: Gelecek seneye ucuzluk olacak diyorlar, değmede. Galiba, herhalde, zannederim. Güya, sanki: Değmede ben bununla zengin mi olacağım?. Her yerde, gelişigüzel yerde. Kolay kolay, her zaman. Her ne zaman.

KÜÇÜKÇE

Biraz küçük.

İCADİYE

Kayseri şehri, Toklar bucağına bağlı bir yer. Kocaeli ilinde, Gölcük belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

DİKLEME

Çatıda ok ağacının altına konulan, dik ağaç. Yokuş yukarı: Dikleme iyi çıktık.

GÜLMECE

Eğlendirme, güldürme ve bir kimsenin davranışına incitmeden takılma amacını güden ince alay, mizah, humor. Gerçeğin güldürücü yanlarını ortaya koyan edebiyat türü, mizah, ironi.

GÖNENME

Gönenmek işi.

ÜÇLERCE

Elâzığ şehri, Sivrice belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

MERKEME

Mahkeme.

FERFENE

Ortaklaşa yapılan yemekli içkili toplantı. Düğün ya da bayramlarda gençlerin birleşerek bir kuzu ya da koyun kesip yemeleri. Çocukların ayrı ayrı evlerden malzemelerini toplayıp kırda yaptıkları pilav. Pişmiş yumurta. Yiyip içerek eğlenme, ziyafet (Mucur).

ÜSTLEME

Bir görüş ya da düşünceyi benimsetmeye çalışma; bir nesneye yargı ya da değer yükleme.

KÖRELME

Körelmek işi. Bir organın beslenemeyerek küçülmesi, dumur.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük