Sonu D ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "d" olan 5 harfli toplam 100 adet kelime bulundu. Sonu d harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında d harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KİLİD

Kilit.

SONAD

Son çocuğa konulan bir isim.

TOHAD

Tokat.

AYRID

Yol kavşağı, iki yolun ayrıldığı yer.

YOORD

Yoğurt, karşılığı yord.

KAYID

(İçmimari) Pencere ve kapılarda dış çerçeveleri iç taraftan enine ve boyuna bağlayan silmeli ya da düz lataların her biri. yazgı.

CİLED

Jilet.

DİNOD

Bir fotoçoğaltıcı tüpte bulunan bir ara elektrot. Temel işlevi, ikincil elektron yayınlamak olan elektrot.

BİPED

İki ayaklı hayvanlar, bipedal hayvanlar.

EBCED

Arap elifba (abece) sının özel bir düzeni. Şöyle okunurdu: Ebced, hevvez, hutti, kelemen, sa'fes, karaşet, sahaz, dazıglen... Her harfine sırasıyla birer sayı değeri verilmişti. Bu değerler, Osmanlıca okunuşu ile şöyle idi: (...). Bundan yararlanarak divan ozanları tarih düşürürlerdi; yani savaş, doğum, ölüm., gibi önemli olayların tarihlerini sözcüklerle, dizelerle belirtirlerdi, bk. tarih düşürme.

ŞAHİD

tanık.

BADAD

Bağdat - badad olları: Bağdat Oğulları.

GEVAD

Kavat.

ARPAD

Arpacık.

TRİAD

Cl, Br, I üçlü topluluğu gibi üç benzer element veya bileşiklerin grubu. Üç değerlikli atom. Yaklaşık olarak simetri ekseni etrafında 360° döndürüldüğünde üç benzer yüzey gösteren bir kristal. Eski Yunan şairi Pindaros'un odlarını meydana getiren üç çeşit böleğin bütününe verilen ad.

HESUD

Arapça kökenli hasûd: haset; kıskanç.

GÖÇÜD

Göç.

KANAD

Defter, kitap yaprağı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük