Sonu D ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "d" olan 5 harfli toplam 100 adet kelime bulundu. Sonu d harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında d harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BÖNED

Havuz.

AYIRD

Fayda.

SERAD

Adı başta olan. Ünlü, meşhur.

YAVUD

Yahut.

SAHAD

Saat.

BOCUD

Toprak, çam ağacı veya madenden yapılmış ibrik, emzikli testi. Su bidonu, sürahi.

ŞURUD

Domates salçası. (Kadıobası Güdül Ankara).

KAYID

(İçmimari) Pencere ve kapılarda dış çerçeveleri iç taraftan enine ve boyuna bağlayan silmeli ya da düz lataların her biri. yazgı.

SOLİD

Kasalı çalgılarda kullanılan enli, tek parça ağaç.

MİDİD

İnek ve öküz dürtmek için kullanılan ucu sivri demirli deynek. (Yukarıbozkuyu Kadirli Adana).

BACUD

Taze fasulye.

FARAD

Elektrik sığa birimi. Uluslararası birim dizgesinde sığa birimi; iki yaprağı arasına bir voltluk bir gerilim uygulandığı zaman 1 coulomb'luk yük alabilen bir sığacın sığası. SI, sisteminde kondansatörlerin sığa birimi. 1 kulonluk (C) yük yüklenerek 1 V'luk potansiyel farkı oluşturulmuş kondansatörün sığası 1 farad'dır. Elektrik sığası birimi; 1 kulonluk elektrik yükü verildiğinde, yüzeyleri arasında 1 voltluk gerilim farkı oluşan bir yoğunlacın sığasına denir.

MEMED

Mehmet.

CHORD

Üç veya daha çok sesin bir arada tınlaması.

BALAD

Toplantılarda, genellikle dansla birlikte koşuk, türkü biçiminde söylenen küçük masallardan her biri. bk. halk baladı, ikincil balad, öğütsel balad, serüven baladı, tarihsel balad. (Fransız edebiyatı). (Onüçüncü yüzyılda) Dans şarkısı. (Bugün) Üç dönüden ve bir ağırlamadan ibaret küçük bir koşuk şekli. Bir çeşit nazımlı masal. (XII. ve XIII. yüzyıla kadar) Dans şarkısı. Uyak örgüsü, uyak türü ve dize sayısı bakımından birbirinin aynı üç bent ve bir sunu ile başlayan yarım bentten oluşan eski bir Fransız koşuk biçimi. Koşuk biçiminde bir tür masal.

FAHAD

Fakat.

BEYİD

Beyit.

YOURD

Yoğurt.

TİRİD

Arapça kökenli serid'den; Far. terid: Et suyu ya da et suyuna doğranmış ekmek.