Sonu D ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "d" olan 5 harfli toplam 100 adet kelime bulundu. Sonu d harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında d harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde d harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SERAD

Adı başta olan. Ünlü, meşhur.

HAVID

Deve semeri, havut.

SANAD

Düğün : Sanada gidelim.

AMFİD

Nematodların baş kısmının her iki yanında bulunan duyu organelleri.

HÜDUD

Hudut.

YOORD

Yoğurt, karşılığı yord.

VELED

Çocuk.

KORUD

Altı aylık keçi yavrusu.

MEMED

Mehmet.

BLEND

Mineral. (ZnS; yarı metalimsi ya da metalimsi olmayan parıltı, kara, kahverengi, sarı, renksiz; çizgi, açık ile koyu kahverengi; sertlik 3.5-4, özgül ağırlık 3.9-4.2; kubusal. En önemli ve en yaygın çinko cehveri.).

BARID

Barut (Domur köyü).

CHORD

Üç veya daha çok sesin bir arada tınlaması.

EBCED

Arap elifba (abece) sının özel bir düzeni. Şöyle okunurdu: Ebced, hevvez, hutti, kelemen, sa'fes, karaşet, sahaz, dazıglen... Her harfine sırasıyla birer sayı değeri verilmişti. Bu değerler, Osmanlıca okunuşu ile şöyle idi: (...). Bundan yararlanarak divan ozanları tarih düşürürlerdi; yani savaş, doğum, ölüm., gibi önemli olayların tarihlerini sözcüklerle, dizelerle belirtirlerdi, bk. tarih düşürme.

KAYID

(İçmimari) Pencere ve kapılarda dış çerçeveleri iç taraftan enine ve boyuna bağlayan silmeli ya da düz lataların her biri. yazgı.

MİDİD

İnek ve öküz dürtmek için kullanılan ucu sivri demirli deynek. (Yukarıbozkuyu Kadirli Adana).

TİRİD

Arapça kökenli serid'den; Far. terid: Et suyu ya da et suyuna doğranmış ekmek.

TİRAD

Oyun kişilerinin uzun soluklu konuşmalarına verilen ad.

FARAD

Elektrik sığa birimi. Uluslararası birim dizgesinde sığa birimi; iki yaprağı arasına bir voltluk bir gerilim uygulandığı zaman 1 coulomb'luk yük alabilen bir sığacın sığası. SI, sisteminde kondansatörlerin sığa birimi. 1 kulonluk (C) yük yüklenerek 1 V'luk potansiyel farkı oluşturulmuş kondansatörün sığası 1 farad'dır. Elektrik sığası birimi; 1 kulonluk elektrik yükü verildiğinde, yüzeyleri arasında 1 voltluk gerilim farkı oluşan bir yoğunlacın sığasına denir.

EJDAD

Arapça kökenli ecdâd: ecdat.

BACUD

Taze fasulye.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük