Sonu CİBE ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "cibe" olan, toplam 6 adet kelime bulunmaktadır. Sonu cibe ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında cibe olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde cibe olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

ESBABIMUCİBE

6 harfli kelimeler

VECİBE, NECİBE, VACİBE

5 harfli kelimeler

ACİBE

4 harfli kelimeler

CİBE

Bazı kelimelerin anlamları

CİBE

Çorap şişi. Çiçek bozuğu. Dokumacılıkta kullanılan gergi aleti. Su musluğu. Kül içine gömülerek pişirilmiş kestane. Oğlak. Ucu kıvrık örgü tığı. (Bayramlı, Mahmutören Ordu).

ESBABIMUCİBE

Gerekçe.

VACİBE

Yapılması gerekli olan.

NECİBE

Soyu temiz, soylu.

ACİBE

Görülmemiş, alışılmamış, şaşılacak veya yadırganacak şey.

VECİBE

Ödev, boyun borcu.

  -   -   -  

Anlamında CİBE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde CİBE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

GEREKÇE

Gerektirici sebep, esbabımucibe. Bir yasanın önerilmesi ve hazırlanmasında, yasa tasarısının hazırlanış ve maddelerin düzenleniş sebepleri. Bir önermenin kendiliğinden var kıldığı gereklik, lazıme. Mahkeme kararlarının dayandığı kanuni ve hukuki sebepler.

CİBELLİK

Temelli: Cibellik mi gelecek?.

ÖDEV

Yapılması, yerine getirilmesi, insanlık duygusu, töre ve yasa bakımından gerekli olan iş veya davranış, vazife, vecibe. Öğretmenin öğrencilere okul dışında yapmaları için verdiği çalışma.

BORÇ

Geri verilmek üzere alınan veya ödenmesi gerekli para veya başka bir şey. Birine karşı bir şeyi yerine getirme yükümlülüğü, vecibe.

KIRDARLI

Ölçülü davranan, sakıngan : Necibe hanım çok kırdarlıdır, evlerinde yaz mevsimine kadar taze yemiş saklar. Ölçülü, sakıngan kimse.

CİBELİK

Terbiyesiz, şımarık. Temelli, büsbütün: Cibelik geldi. (başkalarına verilen nesneler için) Geri almamak üzere, tamamen.