Sonu AN ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "an" olan, toplam 4938 adet kelime bulunmaktadır. Sonu an ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında an olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde an olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

CÜZDANBOŞALTTIRAN, KIZILDAĞYENİYAPAN, KURTBELİYENİYAPAN, NARINCALISÜLEYMAN

16 harfli kelimeler

HAYVANOĞLUHAYVAN, DOĞANLIKARAHASAN, KARAGÖZGÖLLÜALAN, YUKARIMOLLAHASAN

15 harfli kelimeler

BÜYÜKKARIŞTIRAN, EYNEHANKUZVİRAN, HARMANCIKAKALAN, İMMÜNOFLÜORESAN, KARINDANKONUŞAN, KÜÇÜKKARIŞTIRAN, METİLKLOROSİLAN, YILDIRIMAYDOĞAN, YUKARIDÜZMEYDAN

14 harfli kelimeler

KUYRUKSALLAYAN, BALDIRPATLATAN, FERAHNAKAŞİRAN, AŞAĞIDÜZMEYDAN, CERİTYENİYAPAN, İMMÜNOFLORESAN, KORUDOĞURLIYAN, YARIBAŞKALAŞAN, YORGANKALDIRAN, YUKARIÇIĞILGAN, YUKARIKÜPKIRAN

13 harfli kelimeler

BUSELİKAŞİRAN, DAMARDARALTAN, GÖKTIRMALAYAN, MANTARDOĞURAN, MEDYUNUŞÜKRAN, MÜHRÜSÜLEYMAN, YILDIRIMKIRAN, AKANTOSEFALAN, ALACAMEHRİBAN, ALCIYENİYAPAN, ALİÇOPEHLİVAN, APİKOMPLEKSAN, AŞAĞIKOÇKIRAN, AŞAĞIKÜPKIRAN, BÜYÜKAKÇAALAN, BÜYÜKÇAKIRMAN, BÜYÜKDURDURAN, ÇOLAKPEHLİVAN, DEMİRCİSOPRAN, DEMİRSAPTIRAN, DORUMBAĞIRDAN, GÜNYAĞŞALIYAN, GÜNYANŞALAYAN, GÜNYAVŞALAYAN, HİYMENOPTERAN, KARABALDIRCAN, KAYAKKIÇIRĞAN, KIZILCIKORMAN, KÜÇÜKAKÇAALAN, KÜÇÜKÇAKIRMAN, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

AHMAKISLATAN, BAYATİARABAN, BODOSLAMADAN, ÇOBANALDATAN, KARARLAMADAN, ÖKSÜZDOYURAN, TEBDİLİMEKAN, YARADILIŞTAN, ALLAMEİCİHAN, BAKTERİKIRAN, ZARARLIKIRAN, AHMAĞISLADAN, ANSIZLAMADAN, ANTİKOAGÜLAN, ANTİREZİSTAN, AŞAĞIGÖLALAN, AŞAĞIHEMEDAN, AŞAĞIKARAMAN, BARANLAMADAN, BARUTKAVURAN, DANABAĞIRDAN, DANAKALDIRAN, DELİBADILCAN, DEMİRKOPARAN, DİFENİLMETAN, ERBABİDESDAN, FİLİZKURUTAN, GALGIDIGARAN, GEBELİKATRAN, GULDÜRGÜNÇAN, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

ABDESTBOZAN, AGRANDİSMAN, ANTİOKSİDAN, BALDIRSOKAN, BAŞDANIŞMAN, BAŞGARDİYAN, BAŞKAHRAMAN, BAŞKUMANDAN, BAŞPEHLİVAN, BOMBARDIMAN, CANKURTARAN, CENNETMEKAN, ÇAKTIRMADAN, DEZENFEKTAN, ENVESTİSMAN, FINDIKKIRAN, KAPLANBOĞAN, KERVANKIRAN, KOMPARTIMAN, KULAĞAKAÇAN, KUYRUKKAKAN, MÜRURUZAMAN, OTOMATİKMAN, YALANCIKTAN, KILIÇKALKAN, ABDURRAHMAN, ABDÜLMENNAN, AKÇALIBASAN, ALASAKSAĞAN, ALİBEZİRGAN, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ACEMAŞİRAN, ALAMERİKAN, AMORTİSMAN, ARAŞTIRMAN, BACAKKIRAN, BAKIMINDAN, BAŞASİSTAN, BAŞKOMUTAN, BİBLİYOMAN, BOĞAZLIYAN, BÖCEKKAPAN, BÜYÜKORHAN, ÇAKIRDOĞAN, ÇALIŞTIRAN, DALGAKIRAN, DARMADUMAN, DEMİRKAPAN, DEVELOPMAN, DEVRİREVAN, DOĞRULTMAN, EVCİKKIRAN, FİLİZKIRAN, GELİNBOĞAN, KAFEŞANTAN, MERSİYEHAN, MEZARİSTAN, MUHTASARAN, MUNTAZAMAN, MÜNHASIRAN, NAMAZBOZAN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AÇIKLANAN, AÇIKLAYAN, AĞAÇKAKAN, AKKARAMAN, ALAYBOZAN, AMENAJMAN, ANAFORDAN, ANLAŞILAN, ANTRENMAN, AVANTADAN, BAĞIRTKAN, BALDIRGAN, BAŞYAZMAN, BEDAVADAN, ÇAĞIRTKAN, ÇAYIRALAN, ÇIĞIRTKAN, DEPARTMAN, DEPLASMAN, DÖRTDİVAN, ENSTRÜMAN, ENTERESAN, FİNANSMAN, FOTOROMAN, GÜNEBAKAN, HRİSTİYAN, KABRİSTAN, KALSEDUAN, KAMERAMAN, KARABASAN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ADIYAMAN, AKŞAMDAN, AKTAVŞAN, AMERİKAN, ANGAJMAN, ANGLİKAN, APARTMAN, ARABOZAN, ARANJMAN, ASBAŞKAN, ASTRAGAN, AYIBOĞAN, AYIRTMAN, BAĞBOĞAN, BAĞIRGAN, BAHÇIVAN, BALDIRAN, BARBAKAN, BAŞBAKAN, BAŞTABAN, BAŞUZMAN, BICIRGAN, BIÇILGAN, BİRAZDAN, BOZDOĞAN, BUHURDAN, BULAŞKAN, BUYURGAN, BUZKIRAN, BUZLUĞAN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ABONMAN, AÇIKTAN, AGREMAN, AĞIZDAN, AKDOĞAN, AKIŞKAN, AKSOĞAN, ALÇIPAN, ALINGAN, ALIŞKAN, ARDAHAN, ARGUVAN, ARGÜMAN, ARMAĞAN, ARPAĞAN, ARTAĞAN, ASİSTAN, ATILGAN, BABACAN, BALABAN, BEYABAN, BORAZAN, BRAHMAN, BURADAN, BURAĞAN, CABADAN, CAMADAN, CEREYAN, CEVELAN, DALAMAN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABAZAN, AFACAN, ANBEAN, ARABAN, ARSLAN, ASUMAN, AŞİYAN, ATAMAN, AYIRAN, BAKLAN, BALKAN, BARDAN, BAŞKAN, BAŞTAN, BATMAN, BAYKAN, BAYLAN, BİAMAN, BOSTAN, BUHRAN, BUKRAN, BULDAN, BURHAN, BUTLAN, BÜHTAN, BÜNYAN, CANDAN, CEYHAN, CEYLAN, CİLBAN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AFGAN, AKLAN, AKMAN, AKRAN, AKSAN, ALKAN, ALMAN, ALYAN, ASLAN, AYRAN, AYVAN, AZMAN, BAĞAN, BAKAN, BARAN, BAYAN, BEYAN, BORAN, BÜTAN, CANAN, CEMAN, CİHAN, CİVAN, ÇAYAN, ÇIBAN, ÇIKAN, ÇIYAN, ÇİGAN, ÇOBAN, DALAN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AÇAN, AJAN, ALAN, AMAN, AYAN, ELAN, EMAN, EZAN, İLAN, İMAN, İNAN, İZAN, KLAN, OĞAN, ORAN, OZAN, PLAN, PUAN, ULAN, URAN, ACAN, AFAN, AĞAN, AHAN, AKAN, ASAN, ATAN, AVAN, DAAN, DOAN, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BAN, CAN, FAN, HAN, KAN, LAN, NAN, SAN, TAN, VAN, YAN, ZAN, ÇAN, DAN, GAN, MAN, PAN, ŞAN

2 harfli kelimeler

AN

Bazı kelimelerin anlamları

AN

Zamanın bölünemeyecek kadar kısa olan parçası, lahza, dakika. Zihin. İki tarla arasındaki sınır.

EYNEHANKUZVİRAN

Afyon ili, İhsaniye ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

CÜZDANBOŞALTTIRAN

Yünden yapılmış kahverengi bir kadın kumaşı. (Avşar Gelendost Isparta).

HARMANCIKAKALAN

Bursa şehrinde, Harmancık ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BÜYÜKKARIŞTIRAN

Kırklareli şehri, Büyükkarıştıran bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

İMMÜNOFLÜORESAN

Flüoresan boyayla işaretlenmiş antijen veya antikorun temasa getirildiği dokudaki antikor veya antijenle oluşturduğu antijen-antikor reaksiyonunun flüoresan mikroskopta izlenmesi esasına dayalı, spesifik antijeni belirleme yöntemi.

KIZILDAĞYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, Mucur ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KÜÇÜKKARIŞTIRAN

Kırklareli ilinde, Büyükkarıştıran bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

YUKARIMOLLAHASAN

Van ilinde, Özalp ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

METİLKLOROSİLAN

Silikon eldesinde kullanılan bir madde.

HAYVANOĞLUHAYVAN

Kurnaz, işini bilen, düzenbaz, açıkgöz, uyanık kimse. Hakaret içeren bir seslenme sözü.

DOĞANLIKARAHASAN

Kahramanmaraş ili, Narlı nahiyesine bağlı bir bölge.

KARAGÖZGÖLLÜALAN

Tokat şehrinde, Yeşilyurt belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

NARINCALISÜLEYMAN

Manisa kenti, Kula ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

KARINDANKONUŞAN

Sesi diyaframa iterek karnından konuşma becerisi gösteren kişi.

KURTBELİYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

  -   -   -  

Anlamında AN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABANDIRMA

Abandırmak işi.

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABAJURLU

Abajuru olan.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABANMA

Abanmak işi.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABAJURSUZ

Abajuru olmayan.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABALI

Aba giymiş olan.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük