Sonu AL ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "al" olan, toplam 1603 adet kelime bulunmaktadır. Sonu al ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında al olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde al olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

DEMİRMIKNATISSAL, EKSTRAPERİTONEAL, FARİNGOBRANKİYAL, FARİNGOBRANŞİYAL, TRİPANOSOMİSİDAL, YUKARIŞEHİTKEMAL

15 harfli kelimeler

İNTRAPERİTONEAL, KIRILCAYAZIMSAL, MİKROSPORİDİYAL, RETROFARENGİYAL, RETROPERİTONEAL, SERATOBRANŞİYAL, SEREBELLOSPİNAL, SUBENDOKARDİYAL, SUBKONJUNKTİVAL, TRANSEPİTELİYAL, ULTİMOBRANŞİYAL

14 harfli kelimeler

ANTİKOKSİDİYAL, ANTİMİKROBİYAL, FİZİKOKİMYASAL, İNTRAABDOMİNAL, NAZOFARENGİYAL, PALATOFARİNGAL, REKTOABDOMİNAL, RİNOFARİNGİYAL, SEREBROVİSERAL, SİRKUMÖZOFAGAL, ŞİSTOSOMASİDAL, ŞİSTOSOMİSİDAL, TRANSABDOMİNAL, TRANSPLASENTAL, TRİKOMONOSİDAL, UTEROPLASENTAL

13 harfli kelimeler

ENTERNASYONAL, İNFİNİTEZİMAL, TRANSANDANTAL, İNKİSARIHAYAL, EKTOKOMMENSAL, ESKİKABASAKAL, HİPERBOLOİDAL, HİPOBRANKİYAL, HİPOBRANŞİYAL, İNTRAKARDİYAL, JİNEKOLOJİKAL, MOLLUSKASİDAL, NİGROPALLİDAL, OROFARENGİYAL, PALATOGLOSSAL, PARAZİTİSİDAL, PERİBRANŞİYAL, POİKİLOTERMAL, POSTBRANŞİYAL, POSTKABASAKAL, PROTEROSERKAL, SEREBROSPİNAL, TERMOMETRİKAL, TRANSÖZOFAGAL, TRANSSERVİKAL, UTEROSERVİKAL, ÜRETRAVAJİNAL, VELOFARİNGEAL, YILDIRIMKEMAL

12 harfli kelimeler

BİYOKİMYASAL, ENSTRÜMANTAL, JEOSENKLİNAL, RASTLANTISAL, APOKAROTENAL, AŞAĞIKARABAL, BAKTERİSİDAL, BATİDEMERSAL, DORSOVENTRAL, EKSTRAPLÖRAL, ENDOKARDİYAL, ENDOMETRİYAL, FOTOKİMYASAL, GASTRODERMAL, HEPATOPORTAL, İNFRALİTORAL, İNFRAORBİTAL, İNFRAROBİTAL, İNTERORBİTAL, İNTERRADİYAL, İNTRAKRANYAL, İZOBİLATERAL, KLOSTRİDİYAL, MAKROMİNERAL, MALARYASİDAL, MEFOBARBİTAL, MİYOKARDİYAL, NAZOLAKRİMAL, OLİGOLESİTAL, PARATRİKİYAL, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BİYOMEDİKAL, ÇAĞRIŞIMSAL, DOLİKOSEFAL, FELDMAREŞAL, SANTİMANTAL, TERCÜMEİHAL, VARSAYIMSAL, SUKUTUHAYAL, İZZETÜİKBAL, AKANTOSEFAL, AMOBARBİTAL, ANTİKATARAL, ASKARİSİDAL, AŞAĞIKARTAL, BİLHARZİYAL, DERVİŞCEMAL, DİYALİPETAL, DİYALİSEPAL, EKSTRAMURAL, FİLARİSİDAL, FUNDAMENTAL, GAMETOSİDAL, GLOSSOHİYAL, HİDROTERMAL, HİRUDİSİDAL, İKOZAHEDRAL, KUADRUPEDAL, LEPTOSERKAL, MEDİKOLEGAL, MIKNATISSAL, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALTYAPISAL, ANDROSEFAL, ARSIULUSAL, ASTROPİKAL, BRAKİSEFAL, ELİPSOİDAL, FARZIMUHAL, GRAMATİKAL, KALITIMSAL, KARTPOSTAL, KORGENERAL, MAKROSEFAL, MATRİARKAL, MİKROSEFAL, PARADOKSAL, PATRİARKAL, SİNÜZOİDAL, TRİKOSEFAL, TUĞGENERAL, TÜMGENERAL, ÜSTYAPISAL, ABDÜLCEMAL, ACCİDENTAL, ANLATIMSAL, ANTİFUNGAL, BAKTERİYAL, BATISANDAL, CURUKBAKAL, DOĞUSANDAL, EKTOTERMAL, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AKTÜERYAL, BAĞLAMSAL, BEYTÜLMAL, BOZBAKKAL, DİYAGONAL, DÖMİFİNAL, EKVATORAL, FENOMENAL, HAYVANSAL, JEOTERMAL, KAPLAMSAL, KARABAKAL, KARAMUSAL, KAVRAMSAL, KORAMİRAL, LİSANIHAL, MANTIKSAL, ORGENERAL, SAĞLIKSAL, SUİSTİMAL, TOPLUMSAL, TUĞAMİRAL, TÜMAMİRAL, ÜNİVERSAL, VİSAMİRAL, ABAKSİYAL, ABDOMİNAL, ANLATISAL, ANTİPETAL, ANTİSEPAL, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKHARDAL, ANAYASAL, ANLAMSAL, BERKEMAL, BUDUNSAL, BULGUSAL, CIRDAVAL, DOĞRUSAL, DOĞUMSAL, DOKUNSAL, DUYGUSAL, DUYUMSAL, FESTİVAL, FİNANSAL, HUKUKSAL, İNTEGRAL, İSTİDLAL, İSTİHSAL, İSTİKBAL, İSTİKLAL, İSTİSKAL, İZMİHLAL, KABZIMAL, KADINSAL, KALITSAL, KARDİNAL, KARNAVAL, KAŞKAVAL, KATEDRAL, KILGISAL, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKÇASAL, AKILSAL, AKKEFAL, AKSAKAL, ANDAVAL, ANITSAL, ANORMAL, ARZUHAL, ASOSYAL, DESİMAL, DİJİTAL, DÖRTNAL, DUYUSAL, FEDERAL, GENERAL, İHTİFAL, İHTİLAL, İHTİMAL, İLLEGAL, İMMORAL, İMTİSAL, İNAKSAL, İNHİLAL, İNİSYAL, İNTİHAL, İNTİKAL, İPTİZAL, İRTİCAL, İRTİHAL, İSTİCAL, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AÇISAL, AMETAL, AMİRAL, ANAMAL, ATOMAL, ATONAL, AZONAL, BAKKAL, BALBAL, BAŞMAL, BATTAL, BATYAL, BAYSAL, BİENAL, CEVVAL, ÇANGAL, DECCAL, DIŞSAL, DUYSAL, EROSAL, FASSAL, FEODAL, FİSKAL, GASSAL, GLOBAL, HALHAL, HANTAL, HARDAL, İNFİAL, İŞTİAL, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABDAL, AHVAL, APTAL, BANAL, BAZAL, CELAL, CEMAL, CİDAL, ÇAKAL, ÇATAL, ÇOKAL, ÇUVAL, DAMAL, DİVAL, DOĞAL, EFDAL, EMSAL, EMVAL, FİNAL, GAZAL, HAMAL, HAYAL, HELAL, HİLAL, İBZAL, İCMAL, İDEAL, İĞFAL, İHLAL, İHMAL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AFAL, AMAL, ANAL, ASAL, AVAL, AYAL, FAAL, İMAL, İNAL, İSAL, KRAL, MEAL, OPAL, ORAL, OVAL, SUAL, ABAL, ADAL, AĞAL, AHAL, AKAL, ARAL, CAAL, ÇAAL, ÇUAL, DAAL, EGAL, EHAL, ERAL, EYAL, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BAL, ÇAL, DAL, FAL, HAL, KAL, LAL, MAL, NAL, PAL, SAL, TAL, YAL, CAL, GAL, ŞAL, ZAL

2 harfli kelimeler

AL

Bazı kelimelerin anlamları

AL

Kanın rengi, kızıl, kırmızı. Dorunun açığı, kızıla çalan at donu. Aldatma, düzen, tuzak, hile. Yüze sürülen pembe düzgün, allık. Bu renkte olan (at). Alüminyum elementinin simgesi. Bu renkte olan.

FARİNGOBRANKİYAL

Yutak ve solungaca ait. 2.Bazı balıklarda solungaç yaylarını oluşturan kemiklerden en dorsalde olanı. Yutak-solungaca ait. Bazı balıklarda solungaç yaylarını oluşturan kemiklerden en üstte olanı, faringobranşiyal.

MİKROSPORİDİYAL

Mikrosporidiyalara ait veya mikrosporidiyaların neden olduğu.

KIRILCAYAZIMSAL

Kınlcayazım yöntemlerine ilişkin.

RETROPERİTONEAL

Karın zarı arkası, karın zarının arkasında bulunan.

SUBENDOKARDİYAL

Endokard altı, endokard altında bulunan.

RETROFARENGİYAL

Yutak ardı.

SERATOBRANŞİYAL

Keski solungaçlılarda (Elasmobranchii) solungaç yaylarında bulunan iskelet elemanı.

DEMİRMIKNATISSAL

Demir gibi, yeğni mıknatıssal alanda mıknatıslanabilir buzsul ya da mini buzsul yapıda öğelerin ya da alaşımların niteliği.

SUBKONJUNKTİVAL

Konjunktiva altı, konjunktiva altında bulunan.

EKSTRAPERİTONEAL

Karın zarının dışında olan.

YUKARIŞEHİTKEMAL

İzmir kenti, Aliağa belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

İNTRAPERİTONEAL

Periton içi, periton içinde.

SEREBELLOSPİNAL

Beyincik ve omurilikle ilgili olan.

FARİNGOBRANŞİYAL

Faringobrankiyal.

TRİPANOSOMİSİDAL

Trypanosoma'ları öldüren ajanlar.

  -   -   -  

Anlamında AL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABDALLIK

Abdal olma durumu.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABDESTHANE

Tuvalet.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABECESEL

Alfabetik.

ABECE

Alfabe. Başlangıç.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük