Sonu AL ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "al" olan, toplam 1603 adet kelime bulunmaktadır. Sonu al ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında al olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde al olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

DEMİRMIKNATISSAL, EKSTRAPERİTONEAL, FARİNGOBRANKİYAL, FARİNGOBRANŞİYAL, TRİPANOSOMİSİDAL, YUKARIŞEHİTKEMAL

15 harfli kelimeler

İNTRAPERİTONEAL, KIRILCAYAZIMSAL, MİKROSPORİDİYAL, RETROFARENGİYAL, RETROPERİTONEAL, SERATOBRANŞİYAL, SEREBELLOSPİNAL, SUBENDOKARDİYAL, SUBKONJUNKTİVAL, TRANSEPİTELİYAL, ULTİMOBRANŞİYAL

14 harfli kelimeler

ANTİKOKSİDİYAL, ANTİMİKROBİYAL, FİZİKOKİMYASAL, İNTRAABDOMİNAL, NAZOFARENGİYAL, PALATOFARİNGAL, REKTOABDOMİNAL, RİNOFARİNGİYAL, SEREBROVİSERAL, SİRKUMÖZOFAGAL, ŞİSTOSOMASİDAL, ŞİSTOSOMİSİDAL, TRANSABDOMİNAL, TRANSPLASENTAL, TRİKOMONOSİDAL, UTEROPLASENTAL

13 harfli kelimeler

ENTERNASYONAL, İNFİNİTEZİMAL, TRANSANDANTAL, İNKİSARIHAYAL, EKTOKOMMENSAL, ESKİKABASAKAL, HİPERBOLOİDAL, HİPOBRANKİYAL, HİPOBRANŞİYAL, İNTRAKARDİYAL, JİNEKOLOJİKAL, MOLLUSKASİDAL, NİGROPALLİDAL, OROFARENGİYAL, PALATOGLOSSAL, PARAZİTİSİDAL, PERİBRANŞİYAL, POİKİLOTERMAL, POSTBRANŞİYAL, POSTKABASAKAL, PROTEROSERKAL, SEREBROSPİNAL, TERMOMETRİKAL, TRANSÖZOFAGAL, TRANSSERVİKAL, UTEROSERVİKAL, ÜRETRAVAJİNAL, VELOFARİNGEAL, YILDIRIMKEMAL

12 harfli kelimeler

BİYOKİMYASAL, ENSTRÜMANTAL, JEOSENKLİNAL, RASTLANTISAL, APOKAROTENAL, AŞAĞIKARABAL, BAKTERİSİDAL, BATİDEMERSAL, DORSOVENTRAL, EKSTRAPLÖRAL, ENDOKARDİYAL, ENDOMETRİYAL, FOTOKİMYASAL, GASTRODERMAL, HEPATOPORTAL, İNFRALİTORAL, İNFRAORBİTAL, İNFRAROBİTAL, İNTERORBİTAL, İNTERRADİYAL, İNTRAKRANYAL, İZOBİLATERAL, KLOSTRİDİYAL, MAKROMİNERAL, MALARYASİDAL, MEFOBARBİTAL, MİYOKARDİYAL, NAZOLAKRİMAL, OLİGOLESİTAL, PARATRİKİYAL, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

BİYOMEDİKAL, ÇAĞRIŞIMSAL, DOLİKOSEFAL, FELDMAREŞAL, SANTİMANTAL, TERCÜMEİHAL, VARSAYIMSAL, SUKUTUHAYAL, İZZETÜİKBAL, AKANTOSEFAL, AMOBARBİTAL, ANTİKATARAL, ASKARİSİDAL, AŞAĞIKARTAL, BİLHARZİYAL, DERVİŞCEMAL, DİYALİPETAL, DİYALİSEPAL, EKSTRAMURAL, FİLARİSİDAL, FUNDAMENTAL, GAMETOSİDAL, GLOSSOHİYAL, HİDROTERMAL, HİRUDİSİDAL, İKOZAHEDRAL, KUADRUPEDAL, LEPTOSERKAL, MEDİKOLEGAL, MIKNATISSAL, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALTYAPISAL, ANDROSEFAL, ARSIULUSAL, ASTROPİKAL, BRAKİSEFAL, ELİPSOİDAL, FARZIMUHAL, GRAMATİKAL, KALITIMSAL, KARTPOSTAL, KORGENERAL, MAKROSEFAL, MATRİARKAL, MİKROSEFAL, PARADOKSAL, PATRİARKAL, SİNÜZOİDAL, TRİKOSEFAL, TUĞGENERAL, TÜMGENERAL, ÜSTYAPISAL, ABDÜLCEMAL, ACCİDENTAL, ANLATIMSAL, ANTİFUNGAL, BAKTERİYAL, BATISANDAL, CURUKBAKAL, DOĞUSANDAL, EKTOTERMAL, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

AKTÜERYAL, BAĞLAMSAL, BEYTÜLMAL, BOZBAKKAL, DİYAGONAL, DÖMİFİNAL, EKVATORAL, FENOMENAL, HAYVANSAL, JEOTERMAL, KAPLAMSAL, KARABAKAL, KARAMUSAL, KAVRAMSAL, KORAMİRAL, LİSANIHAL, MANTIKSAL, ORGENERAL, SAĞLIKSAL, SUİSTİMAL, TOPLUMSAL, TUĞAMİRAL, TÜMAMİRAL, ÜNİVERSAL, VİSAMİRAL, ABAKSİYAL, ABDOMİNAL, ANLATISAL, ANTİPETAL, ANTİSEPAL, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKHARDAL, ANAYASAL, ANLAMSAL, BERKEMAL, BUDUNSAL, BULGUSAL, CIRDAVAL, DOĞRUSAL, DOĞUMSAL, DOKUNSAL, DUYGUSAL, DUYUMSAL, FESTİVAL, FİNANSAL, HUKUKSAL, İNTEGRAL, İSTİDLAL, İSTİHSAL, İSTİKBAL, İSTİKLAL, İSTİSKAL, İZMİHLAL, KABZIMAL, KADINSAL, KALITSAL, KARDİNAL, KARNAVAL, KAŞKAVAL, KATEDRAL, KILGISAL, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

AKÇASAL, AKILSAL, AKKEFAL, AKSAKAL, ANDAVAL, ANITSAL, ANORMAL, ARZUHAL, ASOSYAL, DESİMAL, DİJİTAL, DÖRTNAL, DUYUSAL, FEDERAL, GENERAL, İHTİFAL, İHTİLAL, İHTİMAL, İLLEGAL, İMMORAL, İMTİSAL, İNAKSAL, İNHİLAL, İNİSYAL, İNTİHAL, İNTİKAL, İPTİZAL, İRTİCAL, İRTİHAL, İSTİCAL, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AÇISAL, AMETAL, AMİRAL, ANAMAL, ATOMAL, ATONAL, AZONAL, BAKKAL, BALBAL, BAŞMAL, BATTAL, BATYAL, BAYSAL, BİENAL, CEVVAL, ÇANGAL, DECCAL, DIŞSAL, DUYSAL, EROSAL, FASSAL, FEODAL, FİSKAL, GASSAL, GLOBAL, HALHAL, HANTAL, HARDAL, İNFİAL, İŞTİAL, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABDAL, AHVAL, APTAL, BANAL, BAZAL, CELAL, CEMAL, CİDAL, ÇAKAL, ÇATAL, ÇOKAL, ÇUVAL, DAMAL, DİVAL, DOĞAL, EFDAL, EMSAL, EMVAL, FİNAL, GAZAL, HAMAL, HAYAL, HELAL, HİLAL, İBZAL, İCMAL, İDEAL, İĞFAL, İHLAL, İHMAL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AFAL, AMAL, ANAL, ASAL, AVAL, AYAL, FAAL, İMAL, İNAL, İSAL, KRAL, MEAL, OPAL, ORAL, OVAL, SUAL, ABAL, ADAL, AĞAL, AHAL, AKAL, ARAL, CAAL, ÇAAL, ÇUAL, DAAL, EGAL, EHAL, ERAL, EYAL, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BAL, ÇAL, DAL, FAL, HAL, KAL, LAL, MAL, NAL, PAL, SAL, TAL, YAL, CAL, GAL, ŞAL, ZAL

2 harfli kelimeler

AL

Bazı kelimelerin anlamları

AL

Kanın rengi, kızıl, kırmızı. Dorunun açığı, kızıla çalan at donu. Aldatma, düzen, tuzak, hile. Yüze sürülen pembe düzgün, allık. Bu renkte olan (at). Alüminyum elementinin simgesi. Bu renkte olan.

TRİPANOSOMİSİDAL

Trypanosoma'ları öldüren ajanlar.

EKSTRAPERİTONEAL

Karın zarının dışında olan.

RETROFARENGİYAL

Yutak ardı.

FARİNGOBRANŞİYAL

Faringobrankiyal.

İNTRAPERİTONEAL

Periton içi, periton içinde.

YUKARIŞEHİTKEMAL

İzmir kenti, Aliağa belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DEMİRMIKNATISSAL

Demir gibi, yeğni mıknatıssal alanda mıknatıslanabilir buzsul ya da mini buzsul yapıda öğelerin ya da alaşımların niteliği.

SUBKONJUNKTİVAL

Konjunktiva altı, konjunktiva altında bulunan.

SUBENDOKARDİYAL

Endokard altı, endokard altında bulunan.

FARİNGOBRANKİYAL

Yutak ve solungaca ait. 2.Bazı balıklarda solungaç yaylarını oluşturan kemiklerden en dorsalde olanı. Yutak-solungaca ait. Bazı balıklarda solungaç yaylarını oluşturan kemiklerden en üstte olanı, faringobranşiyal.

RETROPERİTONEAL

Karın zarı arkası, karın zarının arkasında bulunan.

MİKROSPORİDİYAL

Mikrosporidiyalara ait veya mikrosporidiyaların neden olduğu.

KIRILCAYAZIMSAL

Kınlcayazım yöntemlerine ilişkin.

SERATOBRANŞİYAL

Keski solungaçlılarda (Elasmobranchii) solungaç yaylarında bulunan iskelet elemanı.

SEREBELLOSPİNAL

Beyincik ve omurilikle ilgili olan.

  -   -   -  

Anlamında AL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABDALLIK

Abdal olma durumu.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABECESEL

Alfabetik.

ABDESTHANE

Tuvalet.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABECE

Alfabe. Başlangıç.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.