Sonu AKLAMAK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "aklamak" olan, toplam 188 adet kelime bulunmaktadır. Sonu aklamak ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında aklamak olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde aklamak olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

SARIMSAKLAMAK, KARZINAKLAMAK

12 harfli kelimeler

AMONYAKLAMAK, GIRTLAKLAMAK, FIDIRAKLAMAK, HIRTLAKLAMAK

11 harfli kelimeler

CIRNAKLAMAK, KASNAKLAMAK, KUNDAKLAMAK, PARMAKLAMAK, SAVSAKLAMAK, TARTAKLAMAK, TIRNAKLAMAK, TOKMAKLAMAK, TOPRAKLAMAK, VAKVAKLAMAK, YAŞMAKLAMAK, BANNAKLAMAK, BASSAKLAMAK, BAŞŞAKLAMAK, BOĞMAKLAMAK, CAYRAKLAMAK, CINNAKLAMAK, CIYNAKLAMAK, CIYYAKLAMAK, CIZMAKLAMAK, CİNNAKLAMAK, ÇAKMAKLAMAK, ÇALLAKLAMAK, ÇALTAKLAMAK, ÇAMTAKLAMAK, ÇEYNAKLAMAK, ÇIRDAKLAMAK, ÇIRMAKLAMAK, ÇIRNAKLAMAK, ÇIRPAKLAMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BAŞAKLAMAK, BIÇAKLAMAK, CIYAKLAMAK, ÇOMAKLAMAK, DAYAKLAMAK, DURAKLAMAK, DUŞAKLAMAK, DUVAKLAMAK, GIDAKLAMAK, KONAKLAMAK, KUCAKLAMAK, KUŞAKLAMAK, MALAKLAMAK, OĞLAKLAMAK, PATAKLAMAK, SAVAKLAMAK, TABAKLAMAK, TARAKLAMAK, TOPAKLAMAK, TUZAKLAMAK, VARAKLAMAK, VİYAKLAMAK, YASAKLAMAK, YUMAKLAMAK, ALÇAKLAMAK, AMBAKLAMAK, ANLAKLAMAK, ANNAKLAMAK, ARDAKLAMAK, BABAKLAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ADAKLAMAK, ARAKLAMAK, AYAKLAMAK, ODAKLAMAK, ALAKLAMAK, ANAKLAMAK, İNAKLAMAK, ONAKLAMAK, UFAKLAMAK, UŞAKLAMAK

8 harfli kelimeler

GAKLAMAK, HAKLAMAK, PAKLAMAK, SAKLAMAK, ÇAKLAMAK, DAKLAMAK, KAKLAMAK, LAKLAMAK, ŞAKLAMAK, TAKLAMAK, VAKLAMAK

7 harfli kelimeler

AKLAMAK

Bazı kelimelerin anlamları

AKLAMAK

Suçsuz veya borçsuz olduğu yargısına vararak birini temize çıkarmak, tebriye etmek, ibra etmek.

SARIMSAKLAMAK

İçine sarımsak katmak.

TARTAKLAMAK

Çekerek ve iterek hırpalamak.

CIRNAKLAMAK

Tırmalamak.

HIRTLAKLAMAK

Boğazını sıkmak, gırtlaklamak.

FIDIRAKLAMAK

Bir şeyi öfke ile biraz uzağa atmak.

TOKMAKLAMAK

Tokmakla vurmak.

AMONYAKLAMAK

Bazı yemleri amonyak veya bir amonyum bileşiği ile karıştırmak, doyurmak.

KASNAKLAMAK

Kasnak içine almak, çemberlemek. Kollarını dolayarak kavramak. Yapılarda, betonun şişmesini önlemek ve direncini artırmak için sıkıştırılmış betonun çevresini metalden bir kasnak içine almak.

GIRTLAKLAMAK

Birinin gırtlağını sıkmak.

KARZINAKLAMAK

İnce ince yağan karlar oraya buraya uçuşmak.

PARMAKLAMAK

Parmakla yemek. Dürtmek. Parmakla dokunmak.

KUNDAKLAMAK

Bebeği kundağa sarmak. Bir yeri kundakla yakmak. Ara bozmak, aldatmak. Tüfek namlusunu kundağa bağlamak. Saçları yemeninin içine toplayarak bağlamak.

TOPRAKLAMAK

Üzerini toprakla örtmek.

TIRNAKLAMAK

Tırmalamak. Tırnaklarını geçirerek yolmaya, kazımaya veya çekmeye çalışmak.

SAVSAKLAMAK

Belirli bir sebebi olmaksızın bir işi isteyerek geri bırakmak, geciktirmek, umursamamak, ertelemek, sallamak, ihmal etmek.

  -   -   -  

Anlamında AKLAMAK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde AKLAMAK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKLAMA

Aklamak işi, ibra.

ARŞİVLEMEK

Arşive kaldırmak, arşivde saklamak.

BIRAKMAK

Elde bulunan bir şeyi tutmaz olmak. Yanına almamak, yanında götürmemek. Koymak. Bıyık ya da sakal uzatmak. Bir işi başka bir zamana ertelemek. Ölen, ayrılan birinden iş, kişi, nesne vb. şeyler kalmak. Bakılmak, korunmak için vermek. Kötü bir durumda terk etmek. Ayrılmak, terk etmek. Yapışık olan bir şey yapışıklıktan kurtulmak. Özgürlük vermek, hürriyetine kavuşmasını sağlamak. Bulunduğu yeri veya durumu değiştirmemek. Saklamak, artırmak. Sarkıtmak. Bir işin sorumluluğunu, yükümlülüğünü başkasına vermek, görevlendirmek. Uğraşmaz olmak, artık uğraşmamak. Boşamak. Bulunduğu veya dokunduğu yerde bir şey oluşturmak, meydana getirmek. Sınıf geçirmemek, döndürmek. Bir alışkanlıktan veya bir işten vazgeçmek. Bir pazarlıkta, belli bir fiyata vermeyi kabul etmek. Engel olmamak. Unutmak. Sahiplik hakkını başkasına vermek.

CIYAKLAMAK

İnce, acı ve yüksek sesle bağırmak, ciyaklamak.

BELEMEK

Çocuğu kundaklamak. Beşiğe yatırıp bağlamak. Bulamak, bulaştırmak.

ADAKLAMA

Adaklamak işi.

BOHÇALAMAK

Bir şeyi bohça içine koyup sarmak. Ayakları havada bağdaş kurar gibi toplayarak denize veya havuza atlamak. Güreşte rakibin kol ve ayaklarını üst üste getirerek kımıldayamaz durumda alttan kavrayıp kucaklamak.

BAŞAKLAMA

Başaklamak işi.

BIÇAKLAMA

Bıçaklamak işi.

BUZLUK

Yiyecek ve içecekleri soğutarak saklamak için kullanılan, buzla soğutulan kap veya dolap. Buzdolabının içinde buz yapan bölme.

ARITMAK

Temizlemek, temiz duruma getirmek, paklamak. Katışıksız duruma getirmek, tasfiye etmek.

AŞIRMAK

Yüksek veya geçilmesi güç bir yerin üstünden diğer yanına geçirmek. Çalmak, çalıp götürmek, araklamak. Başkasının eserinden parçalar alıp kendisininmiş gibi göstermek. Tehlike içinde bulunan bir şeyi acele kaçırmak.

CIYAKLAMA

Cıyaklamak işi, ciyaklama.

CIRNAKLAMA

Cırnaklamak işi.

AYAKLAMA

Ayaklamak işi.

AMONYAKLAMA

Amonyaklamak işi.

AYIRMAK

Bölmek. Farklı davranmak, fark gözetmek. Bir bütünden bir parçayı herhangi bir amaçla bir tarafa koymak, saklamak. Seçmek. Bir yeri bir engelle bölmek. Bir şey veya yeri, bir şey veya kimse için kullanmayı belirlemek, tahsis etmek. İki veya daha çok kimse arasındaki anlaşmayı, uzlaşmayı bozmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Nitelik değişikliğini anlamak, fark etmek.

ATLATMAK

Atlama işini yaptırmak. Görüşmek, konuşmaktan kaçmak. Aldatmak. Kötü bir durumu geçiştirmek, savmak. Savsaklamak. Basında başka ilgililerden önce bir haberin yayımlanmasını sağlamak.

ALIKOYMAK

Bir süre için bir yerde tutmak. Ayırıp saklamak. Mâni olmak, engel olmak. Birini, yapmakta olduğu veya yapmak istediği işten geri tutmak. Yoksun bırakmak.

ARAKLAMA

Araklamak işi, çalma, aşırma.