Sonu AD ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ad" olan 5 harfli toplam 31 adet kelime bulundu. Sonu ad ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ad olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ad olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BADAD

Bağdat - badad olları: Bağdat Oğulları.

BALAD

Toplantılarda, genellikle dansla birlikte koşuk, türkü biçiminde söylenen küçük masallardan her biri. bk. halk baladı, ikincil balad, öğütsel balad, serüven baladı, tarihsel balad. (Fransız edebiyatı). (Onüçüncü yüzyılda) Dans şarkısı. (Bugün) Üç dönüden ve bir ağırlamadan ibaret küçük bir koşuk şekli. Bir çeşit nazımlı masal. (XII. ve XIII. yüzyıla kadar) Dans şarkısı. Uyak örgüsü, uyak türü ve dize sayısı bakımından birbirinin aynı üç bent ve bir sunu ile başlayan yarım bentten oluşan eski bir Fransız koşuk biçimi. Koşuk biçiminde bir tür masal.

TOGAD

Tokat.

MASAD

Arapça kökenli mişhaz: Bıçak bilemeye yarayan çelikten yapılmış alet.

KANAD

Defter, kitap yaprağı.

ERŞAD

Reşat.

HAYAD

Avlu.

GONAD

Eşey organı.

GANAD

Kanat.

ORVAD

Bir erkeğin eşi olan kadın.

İYCAD

İcad.

ANNAD

Ekin demetlerini arabaya koymaya ve harmanı aktarmaya yarıyan, üç, dört, beş, yedi çatallı olabilen, uzun saplı aygıt, dirgen, yaba.

EJDAD

Arapça kökenli ecdâd: ecdat.

MİRAD

Murad, dilek, arzu.

MURAD

Murat.

GEVAD

Kavat.

FAHAD

Fakat.

TOHAD

Tokat.

ARPAD

Arpacık.