Sonu ABALAK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "abalak" olan, toplam 9 adet kelime bulunmaktadır. Sonu abalak ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında abalak olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde abalak olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

10 harfli kelimeler

ACIKABALAK

7 harfli kelimeler

KABALAK, CABALAK, ÇABALAK, DABALAK, FABALAK, GABALAK, YABALAK

6 harfli kelimeler

ABALAK

Bazı kelimelerin anlamları

ABALAK

Meme çocuğu.

ACIKABALAK

İlâç olarak kullanılan geniş yapraklı bir ot.

FABALAK

Şeker, tuz, bal, pekmez ve benzerleri şeyleri koymak için sukabağından yapılan kap.

CABALAK

Ekin biçme makinesinin pervanesi. İri taneli, sulu kar.

YABALAK

Güzel. Yabancı. Issız kır,ova. Dışan, başka ülke, gurbet. Ekin Tarlası.

ÇABALAK

Şaha kalkan, daima sıçrayan (at).

GABALAK

Tepe: Dün gabalağın başına çıktım. Şiş: Gabalak gözlü herifin biri. İki kulplu testi. Fazla sıkıştırılmamış, fazla basılmamış, kaba anlamında kullanılır. Dağınık, darmadağınık: Ayşenin saçı gabalak. İri, büyük, seçme. İri soğan, arpacık denilen tohumluk soğanın büyüğü. Taze soğan, baş bağlamayan soğan. Su kenarlarında yetişen geniş yapraklı bir ot. Yaprağı haşhaş yaprağına benzeyen boz renkli, acı bir ot. Söğüt ve çam gibi ağaçların soyulan kabukları. Kurumuş haşhaş kabuğu. Çobanların başlarına örttükleri keçe. Yağmurdan korunmak için başa geçirilen çuval. Siperliksiz, yünden örülmüş bir çeşit şapka, kar başlığı. Asker şapkası - gabala deldi. İri, gelişmiş (Kızılca k.). Süs bitkisi.

KABALAK

Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı ordusunda kullanılmış olan, şapkaya benzeyen bir başlık türü. Kabak yaprakları biçiminde etli ve tüylü yaprakları olan, kırlarda ve su kenarlarında yetişen bir bitki.

DABALAK

Büyük çömlek, küpecik.

  -   -   -  

Anlamında ABALAK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ABALAK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KALABAK

Tepe ya da dağ sırtlarında kaleye benzeyen toplu kayalar. Hasır otundan örülen şapka. Huni. Çınar ağacı. Nilüfer çiçeği. Kabalak, keçe külâh. Taç. Balıkesir ilinde, Havran ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. İzmir kenti, Aliağa belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük