Sonu YENGİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "yengi" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. Sonu yengi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında yengi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde yengi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YENGİ

Birçok emek ve tehlikeli uğraşma pahasına erişilen mutlu sonuç, utku, galibiyet, galebe, zafer.

EYENGİ

Sabanın demir takılan ve biraz da toprağa giren kısmı, ökçe.

  -   -   -  

Anlamında YENGİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YENGİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ZAFER

Savaşta kazanılan başarı. Bir yarışma veya uğraşıda çaba harcayarak elde edilen başarı. Yengi.

TAMANDUA

Dişsizler (Edentata) takımının, karıncayiyengiller (Myrmecophagidae) familyasından, 60 cm kadar uzunlukta, 40 cm kadar kuyruğu olan, rengi sarımsı beyaz olup yanları kara lekeli, ön ayakları dört parmaklı, Orta ve Güney Amerika'da ağaçlarda yaşayan, iyi tırmanan bir memeli türü. (Tamandua tetradactyla ), Dişsizler (Edentata) takımının karıncayiyengiller (Myrmecophagidae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 60, sarılıcı olan kuyruğu 40 cm. Rengi sarımsı beyaz olup yanları kara lekelidir. Ön ayakları 4 parmaklı olur. Orta ve Güney Amerikada ağaçlarda yaşar. İyi tırmanır.

GALEBE

Yengi. Üstünlük, çokluk.

GALİBİYET

Yengi.

KAZANMALIK

Uğraşman oyuncuların yengiyle ya da beraberlikle bitirdikleri bir karşılaşmadan sonra takımlarından aldıkları para armağanı.

TAKKAPI

(Mimarlık) Saray gibi önemli yapıların avlu ya da bahçelerine giriş yerine, yengi taklarına benzeyen, taştan, süslü, silmeli büyük kapı. Saltanat kapısı da denir. a. bk. taçkapı, anakapı.

ZAFERNAMEHAN

Bir toplumda savaş sonrasında, yengi için destanlar okuyup çalgı çalana verilen ad.

KARINCAYİYEN

Karıncayiyengillerden, Avustralya'da yaşayan, karıncayla beslenen bir tür memeli, karıncakuşu (Echidna acule ata).

UTKU

Yengi.

HASYAKA

Yengi. Savunma.