Sonu YEDİLER ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "yediler" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu yediler ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında yediler olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde yediler olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YEDİLER

Yedi kişilik evliya topluluğu.

  -   -   -  

Anlamında YEDİLER bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YEDİLER geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SAYILAR

Varlıkların miktarını, tane olarak hesabını bildiren kelimeler. Sayılar soyut sayıları bildirdiklerinde ve ad görevi yüklendiklerinde bağımsız olarak kullanılırlar: Kırk beş dokuza bölünür. İki kere iki dörttür. Üçe dördü eklersen yedi olur. Kalemlerden ikişer tane sana, ikişer tane kardeşine aldım. Birinci grup gitsin, ikinci grup gelsin. Üçler, yediler, kırklar ve benzerleri Sayı türleri, nesnelerin sayılış sırasını, parçalarını bildirme, bölük bölük gösterme gibi anlam inceliklerine sahiptirler: beşinci sınıf, ikişer kalem, iki-üç saat vb. Sayı ile gösterilen değerler. Üremin sayışımında gün toplamı üremi sayışılacak para (belgit tutarı) ile yargılanarak bulunan sayı. Oyuncular arasındaki sayı durumu.

ERFENE

Ortaklaşa: Kızanlar erfene yediler.

YÜTÜKLER

Kırklar, yediler gibi yitik erenler.

KOLLAMAMAK

İlerisini düşünmeden bol bol kullanmak, harcamak : Baba oğul kollamadan yediler, evde yağ öz bırakmadılar.