Sonu YAG ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "yag" olan, toplam 4 adet kelime bulunmaktadır. Sonu yag ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında yag olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde yag olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YAG

Yağ.

BOYAG

Boya (Yağmurlu Büyükoba k.).

AYAG

Ayak.

DAYAG

Dayak.

  -   -   -  

Anlamında YAG bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YAG geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BARBUNYA

Barbunyagillerden, kırmızı pullu, beyaz etli, kemikli bir balık, barbun (Mullus barbahıs). Taneleri yuvarlak, oval veya yassı, kırmızı benekli, bir tür fasulye.

KİMYACI

Kimya ile uğraşan kimse, kimyager. Kimya öğretmeni.

BEGONYA

Begonyagillerden, dekoratif yaprakları ve renkli çiçekleri olan, pek çok çeşidi bulunan sıcak ülke bitkisi (Begonia).

KİMYACILIK

Kimyacının yaptığı iş, kimyagerlik.

MANOLYA

Manolyagillerden, yaprakları almaşık, iri ve parlak yeşil renkte bir süs ağacı (Magnolia grandiflora). Bu ağacın çok iri, beyaz ve limon kokusunda güzel çiçeği.

YAGLI

Yağlı, bk. yagli.

KİMYAKAR

Arapça kökenli Far. kimyâ-ger: kimyager.

ÇİNÇİLYA

Çinçilyagillerden, postu için avlanan, yumuşak ve gümüş rengi tüyleri olan kemirici hayvan (Chinchilla laniger).

SARDUNYA

Sardunyagillerden, çoğunlukla pembe çiçekler açan bir süs bitkisi (Geranium).

TURNAGAGASI

Sardunyagillerden, tohumlarının ucunda turna gagasına benzer ince uzun bir uç bulunan, yaprakları güzel kokulu bir bitki, dönbaba (Geranium robertianum).

LİGULAT

Dilsi; papatyagiller (Compositae) familyasındaki ışınsal çiçek yapısı.

ÖTEKTOİT

Bir faz diyagramında üç katı fazın birlikte dengede bulunma hali.

YAĞMIR

Yağmur. Eski türkçe yagmur: yağmur.

KÖŞEGEN

Bir çokgende ardışık olmayan veya birçok yüzlüde aynı düzlem üzerinde bulunmayan iki köşe arasına çekilen çizgi, kutur, diyagonal.

YAGMIR

Yağmur, bk. yagmur.

PALEA

Buğdaygillerde başakta bulunan tek bir çiçeği saran iki üst pul. Papatyagillerde (Compositae) bazı çiçeklerin tabanında bulunan dilsi çıkıntı.

İDİYOGRAM

Bir bireyin karakteristik kromozom yapısının diyagram olarak ifadesi. Kromozomların boyları, uzun ve kısa kollarının birbirine oranı, sentromerin yeri, kromozom bantları gibi özellikler kullanılarak hazırlanır. Karyogram.

PAŞAÇADIRI

Begonyagillerden, kalp biçimindeki yapraklarının altı kırmızımtırak, üstü koyu yeşil, gövdesi sürünücü ve etli bir süs bitkisi (Begonia feasti).

ŞİNŞİLYAGİLLER

Memeliler (Mammalia) sınıfından, kemiriciler (Rodentia) takımının, Güney Amerika'da yaşayan, başları ve gözleri büyük, burunları geniş, ön üyeleri kısa ve dört parmaklı, arka üyeleri uzun ve 3-4 parmaklı olan bir memeli familyası. Büyük şinşilya (Chinchilla brevicaudata), küçük şinşilya (C.lanigera), Pampa tavşanı (Viscacia viscacia) türleri iyi bilinir. Çinçilyagiller.

ÜSTDEVLER

Oylum ve salt parlaklık bakımından olağan devlerin üstündeki yıldızlar; H-R diyagramında en yukarıda ayrı bir kol üzerinde toplanan yıldızlar.