Sonu SOBRAN ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "sobran" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu sobran ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında sobran olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde sobran olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SOBRAN

Ankara şehri, Nallıhan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehri, Sabuncu nahiyesine bağlı bir bölge. Manisa ilinde, Alaşehir ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında SOBRAN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde SOBRAN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

PALUDİNA

Çok hücrelilerden (Metazoa), karından ayaklılar (Gastropoda) sınıfının, önden solungaçlılar (Prosobranchia) takımından, kabuğu koni biçiminde, tatlı sularda toplu hâlde yaşayan, doğurarak çoğalan türleri olan bir yumuşakça cinsi. (Paludina) Çokgözeli hayvanlardan karından-ayaklılar (Gastropoda) sınıfının önden-solungaçlılar (Prosobranchia) takımından bir yumuşakça cinsi. Kabuğu koni biçimindedir. Doğurur. Tatlı sularda toplu halde yaşar. Çok hücrelilerden (Metazoa), karından ayaklılar (Gastropoda) sınıfının, önden solungaçlılar (Prosobranchia) takımından, kabuğu koni biçiminde, tatlı sularda toplu biçimde yaşayan, doğurarak çoğalan türleri olan bir yumuşakça cinsi.

PURPURA

Karından ayaklılar (Gastropoda) sınıfının, önden solungaçlılar (Prosobranchia) takımından, kabuğu yumurta biçiminde olup son halkası büyük olan, sıcak denizlerde yaşayan bir yumuşakça cinsi. Kılcal damar duvarlarından kan sızmasına bağlı olarak deri ve mukozalar üzerinde başlangıçta kırmızı, sonraları morumsu renk alan, nokta ve el ayası biçiminde yaygın kanama odaklarıyla kendini gösteren bir grup kanamalı hastalık. (Purpura), Karından-ayaklılar (Gastropoda) sınıfının önden-solungaçlılar (Prosobranchia) takımından bir yumuşakça cinsi. Kabuğu yumurta biçiminde olup son yayı büyüktür. Sıcak denizlerde yaşar.

DEVKULAĞI

Karından ayaklılar (Gastropoda) sınıfının, önden solungaçlılar (Prosobranchia) takımından, kabuğu kıvrık ve yaylı, ucu sivri, kabuk ağzının dış kenarı geniş, inci meydana getiren, Batı Hint Okyanusu'nda yaşayan bir yumuşakça türü.

LİTORİNA

Karından ayaklılar (Gastropoda) sınıfının, önden solungaçlılar (Prosobranchia) takımından, kabuğu koni biçiminde olup kalın çeperli, deniz kıyılarında yaşayan türlere sahip bir yumuşakça cinsi. (Littorina) Karından-ayaklılar (Gastropoda) sınıfının önden-solungaçlılar (Prosobranchia) takımına giren bir yumuşakça cinsi. Kabuğu koni biçiminde olup kalın çeperlidir. Deniz kıyılarında yaşar.

DENİZKULAĞI

Yassı kabuklu, içi sedefli, 10 santimetre uzunluğunda bir deniz yumuşakçası (Haliotis).. Karaların denize uzanan kısmı, burun. Kazılan bir yerden hızla fışkıran su. Karından ayaklılar (Gastropoda) sınıfının, önden solungaçlılar (Prosobranchia) takımından, kabuğu kulak biçiminde, Hindistan ve Avustralya kıyılarında yaşayan türleri olan bir yumuşakça cinsi. Bir kıyı dili ile önü kapanmış, kıyısından küçük bir ayakla denize yine bağlı kalsa da, artık bir göl durumuna dönmüş eski körfez. Bir tür deniz yumuşakçasının içi sedefli yassı kabuğundan elde edilen ve önemli notaların yerlerini belirlemek veya süslemek amacıyla gitarın perde aralarına işlenen parça. Karından ayaklılar (Gastropoda) sınıfının, önden solungaçlılar (Prosobranchia) takımının, kabuğu kulak biçiminde, Hindistan ve Avustralya kıyılarında yaşayan türleri olan bir yumuşakça cinsi, abolan. Açık denizden bir kum setiyle ayrılmış ya da kıyı dilinin gelişmesiyle göl biçimini almış, sığ koy ya da körfez.