Sonu RUHLU ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ruhlu" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. Sonu ruhlu ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında ruhlu olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ruhlu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

RUHLU

Görünüşü veya ruhsal durumu herhangi bir nitelikte olan. Canlı, etkili.

SARUHLU

Sarıklı.

GUYRUHLU

Dedikoducu kadın.

  -   -   -  

Anlamında RUHLU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde RUHLU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇIRPIK

Hileci. Eline geçeni alıp götüren kimse: Aşanın gizinin eli pek çırpık. Adaletsiz, kötü ruhlu kişi. Badana. Çapak. Bez parçası. Eğri.

RUHİŞEN

Şen ruhlu, neşeli, canlı kimse.

CANAYDIN

Özü temiz, aydınlık ruhlu kimse.

CANAVAR

Masallarda sözü geçen yabani, yırtıcı hayvan. Herhangi bir şeye çok düşkün olan. Kurt, domuz vb. cana kıyan yaban hayvanı. Köpek balığı. Acımasız, kötü ruhlu, zalim (kimse). Haşarı, yaramaz çocuk.

ERGİNCAN

Olgun ruhlu kimse.

ÇUNAVLAK

Soysuz, kötü ruhlu.

TÜLAY

İnce ruhlu güzel.

HODUL

Kendini beğenmiş, kibirli. Her işe burnunu sokan adam. Kabadayı kişi. Anlayışsız kişi. Hatır gönül dinlemeden konuşan, tok sözlü kişi. Kötü ruhlu kişi. Tembel. Az konuşup, az gülen kişi. Çekingen kişi. 10.. Aksi huylu kişi. 1. Her işe eli yatkın kişi. 1. Zorba. Kapaklı leğende sıcak kül altında pişirilen ekmek. Çalı çırpı: Git bahçeden bir yük hodul al. Dikenli orman. Biçimsiz, fena. Biçimşiz, çirkin. Kendi ayıplarını başkasına mal eden, karacı. Ağır kanlı. Kibirli, kendini beğenmiş kimse. İtibarlı. Balıkesir ilinde, Sarıköy bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

TÜLCAN

İnce ruhlu insan.

ŞAHRUH

Yüce ruhlu, görkemli, üstün kişilikli kimse.

HUZU

Kaba, ince ruhlu olmayan.

GUBARUHLUK

Kabadayılık: O gubaruhluk ne.

KORBAKAR

Kötü ruhlu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük