Sonu RE ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "re" olan, toplam 1420 adet kelime bulunmaktadır. Sonu re ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında re olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde re olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

SPEKTROFLOROMETRE

16 harfli kelimeler

TAHSİSATIMESTURE, ALFANAFTİLTİOÜRE, ELEKTROFOTOMETRE, HEMOGLOBİNOMETRE, HİDRODİNAMOMETRE, SPEKTROFOTOMETRE

15 harfli kelimeler

AŞAĞIKAYALIDERE, LAKTODANSİMETRE, SFİGMOMANOMETRE, YUKARIBORANDERE, YUKARIÇAMURDERE, YUKARITAŞLIDERE

14 harfli kelimeler

GRAMSANTİMETRE, İNTERFEROMETRE, AŞAĞIBORANDERE, AŞAĞIFIRINDERE, AŞAĞIILGINDERE, BÜYÜKKEMERDERE, DEĞİRMENLİDERE, HÜSAMETTİNDERE, KÜÇÜKDİBEKDERE, KÜÇÜKKEMERDERE, MİKROMANOMETRE, ORDULUKARADERE, POTANSİYOMETRE, SANTİMETREKARE, TAHTALITAYYERE, YUKARIKARADERE

13 harfli kelimeler

AKSELEROMETRE, TELEFONOMETRE, KİLOMETREKARE, KİLOGRAMMETRE, AŞAĞIKARADERE, AŞAĞIKURUDERE, HEMOSİTOMETRE, HORZUMSAZDERE, REFRAKTOMETRE, ÜRETROBLENORE, YUKARIBAĞDERE, YUKARIDAĞDERE, YUKARIGÖKDERE, YÜRÜKKEÇİDERE

12 harfli kelimeler

ELEKTROMETRE, GALVANOMETRE, MANYETOMETRE, PLÜVİYOMETRE, SÜLFÜRİMETRE, TANSİYOMETRE, SAKKAROMETRE, AŞAĞIBAĞDERE, AŞAĞIDAĞDERE, AŞAĞIGÖKDERE, BÜYÜKDAĞDERE, DANSİTOMETRE, DEĞİRMENDERE, DEREYÜZÜDERE, GENCELLİDERE, GÜVERCİNDERE, KALENDERDERE, KARANLIKDERE, KIZILCIKDERE, KÜÇÜKDAĞDERE, MERSİNLİDERE, RESPİROMETRE, SAKKARİMETRE, SPEKTROMETRE, TOKMAKLIDERE, TURBİDİMETRE, VİSKOZİMETRE, YENİKURUDERE, YUKARIAYDERE

11 harfli kelimeler

ALKALİMETRE, DİLATOMETRE, DİNAMOMETRE, KALORİMETRE, KAVAKLIDERE, KOLORİMETRE, POLARİMETRE, SAKARİMETRE, AKTİNOMETRE, ALKOLOMETRE, AMONYOMETRE, AŞAĞIAYDERE, BALIKLIDERE, BAŞKURTDERE, ÇALTILIDERE, ÇINARLIDERE, ÇİÇEKLİDERE, ÇİFTLİÇEVRE, ÇİFTLİKDERE, ÇUBUKLUDERE, DEMİRCİDERE, DOLAPLIDERE, ELMACIKDERE, GAZELLİDERE, İNCİRLİDERE, KARAMANDERE, KATETOMETRE, KEMİKLİDERE, KIZILCADERE, KOMMUNİKARE, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

AMPERMETRE, ANEMOMETRE, ASİDİMETRE, AZOTOMETRE, BAŞHEMŞİRE, BİRDENBİRE, DANSİMETRE, DENSİMETRE, FÜZYOMETRE, GRAFOMETRE, GRİZUMETRE, HEKTOLİTRE, HEKTOMETRE, HİDROMETRE, HİGROMETRE, KALKANDERE, KLİNOMETRE, KRONOMETRE, MİKROMETRE, OZONOMETRE, PİKNOMETRE, RADYOMETRE, SANTİLİTRE, SANTİMETRE, TAKEOMETRE, TAKSİMETRE, TERMOMETRE, VOLTAMETRE, ALKOLMETRE, PEMBEGEMRE, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALTİMETRE, AREOMETRE, BAROMETRE, BATİMETRE, BOLOMETRE, CİĞERPARE, ÇAMLIDERE, ÇEPEÇEVRE, DEBİMETRE, DEKALİTRE, DEKAMETRE, DESİLİTRE, DESİMETRE, EHLİHİBRE, FOTOMETRE, GAZOMETRE, KETENPERE, KİLOMETRE, KONFEDERE, KONSANTRE, LÜKSMETRE, MANOMETRE, MİLİLİTRE, MİLİMETRE, MİNİMETRE, MÜFEKKİRE, MÜZEKKERE, NARLIDERE, ODYOMETRE, OLEOMETRE, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ANKASTRE, BİLAHARE, DALAVERE, DEJENERE, İKİZDERE, İSTİHARE, İSTİŞARE, MUHABERE, MUHAVERE, MÜSADERE, MÜSAMERE, MÜŞAVERE, MÜZAKERE, PİTİKARE, PÖTİKARE, UZUNDERE, ÜVENDİRE, ZİNCİFRE, AÇIKDERE, ADDUSERE, ADVENİRE, AFFİGERE, AĞAÇDERE, AĞILDERE, AKARDERE, AKÇADERE, AKSEDERE, ALACEHRE, ALAMETRE, ALİÇEHRE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ALAVERE, BİBEHRE, CENDERE, DEKLARE, DEŞİFRE, ENTEGRE, FEVVARE, HANÇERE, HEMŞİRE, İSTİARE, İYİDERE, KALİBRE, KESTERE, KÖSTERE, KÜSTERE, MAKSURE, MESTURE, NAKKARE, PENCERE, RESTORE, SEYYARE, SİSTİRE, ŞAHTERE, ŞENDERE, TAYYARE, TENCERE, TENNURE, TESKERE, TESTERE, TEZKERE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ABSTRE, AKTÖRE, ALİVRE, BADİRE, BAKİRE, BİÇARE, CEBİRE, CEZİRE, DEKORE, EKSTRE, EZBERE, FEDERE, FİLTRE, HAŞERE, HAZİRE, KABARE, KEBERE, KEFERE, KEMERE, KONGRE, MAMURE, MEMURE, MESİRE, MİNARE, MÜDİRE, NAZİRE, PİYORE, PORTRE, SEFİRE, SEMERE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ANTRE, AŞURE, AVARE, BEHRE, CEDRE, CEHRE, CEMRE, CİBRE, CİZRE, ÇEVRE, DAİRE, DEVRE, EMARE, ESİRE, FİFRE, FİTRE, FLÖRE, GEBRE, GÜBRE, HÜCRE, İBARE, İDARE, KATRE, KEKRE, KEMRE, KESRE, KİTRE, KÜKRE, LİBRE, LİTRE, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

APRE, BERE, ÇARE, DERE, ESRE, EVRE, FARE, FİRE, GÖRE, GÜRE, HARE, İARE, İBRE, İÇRE, KARE, KERE, KORE, KÜRE, NERE, ÖTRE, PARE, PİRE, PÜRE, SERE, SURE, TERE, TİRE, TÖRE, TÜRE, UMRE, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

BRE, ÜRE, ARE, ERE, ÖRE

2 harfli kelimeler

RE

Bazı kelimelerin anlamları

RE

Türk alfabesinin yirmi birinci harfinin adı, okunuşu. Gam (II) dizisinde do ile mi arasındaki ses. Renyum elementinin simgesi.

GRAMSANTİMETRE

Bir gram ağırlığında bir cismin 1 santimetre yer değiştirmesini sağlayan enerji birimi, kilogrammetrenin yüz binde biri.

YUKARIBORANDERE

Kayseri ili, Pınarbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

SFİGMOMANOMETRE

Atardamar kan basıncını ölçmek için kullanılan bir alet.

İNTERFEROMETRE

Girişimölçer.

ALFANAFTİLTİOÜRE

Fare zehri olarak kullanılan, solunum güçlüğü ve akciğer ödemine neden olan bir bileşik, <İ>ANTU. .

SPEKTROFLOROMETRE

Floresans ışınını ayırmak ve izole etmek için bir monokromatörü bulunan bir cihaz. Bazı cihazlarda uyarma ışınının dalga boyunu kontrol etmek için ikinci bir monokromatör de bulunur.

ELEKTROFOTOMETRE

Kolorimetrik analizler için fotoelektrik bir sensörle donatılmış alet.

LAKTODANSİMETRE

Sütün yoğunluğunu ölçen alet.

HİDRODİNAMOMETRE

Bir sıvının akış hızını ölçen alet.

AŞAĞIKAYALIDERE

Zonguldak kenti, Ereğli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

YUKARITAŞLIDERE

Şanlıurfa şehrinde, Ceylânpınar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

YUKARIÇAMURDERE

Erzincan ili, Çayırlı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

SPEKTROFOTOMETRE

Soğurulan veya yayılan ışınların frekansını ve şiddetini nicel olarak ölçen fotoelektrik dedektöre sahip bir spektrometre. Çözelti durumundaki saptanmak istenen maddenin, çeşitli reaktiflerle reaksiyona sokulması sonucu oluşan rengin yoğunluğunun ölçülmesiyle nicel olarak madde miktarının belirlenmesini sağlayan cihaz ve analitik yöntem.

HEMOGLOBİNOMETRE

Kandaki hemoglobin miktarını belirlemek için kullanılan bir alet.

TAHSİSATIMESTURE

Örtülü ödenek.

  -   -   -  

Anlamında RE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde RE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABU

Şaşma ve korku bildiren bir söz.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük