Sonu PUPA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "pupa" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. Sonu pupa ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında pupa olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde pupa olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PUPA

Geminin arkası, kıç.

PREPUPA

Bazı böceklerde pupadan hemen önceki kısa devre. Kimi böceklerde pupadan önceki kısa devre.

  -   -   -  

Anlamında PUPA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PUPA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

PEDOGENEZİS

Larva ve pupa gibi gençlerin döl verebilme yeteneği.

KOKON

Düz kanatlılarda (Orthoptera) içine yumurtaların bırakıldığı süngerimsi yapı. Baklagillerde (Leguminosae) içinde tohumların bulunduğu zarf. İçine yumurta veya tohumların bırakıldığı yapı. Tam başkalaşım gösteren böceklerin pireler gibi erişkinlerin içerisinde geliştiği puparyum kılıfı. Halkalı solucanlarda (sülükler) slitellum tarafından oluşturulan ve döllenmiş yumurtayı çevreleyen yumurta kesesi. Trematod ve sestodlarda zigota ilave olarak çok sayıda vitellin bez hücrelerinden oluşan yumurtalar. Cockroaches'lerin türe bağlı olarak 16-40 adet yumurta içeren ootekası.

PUPİPARİTE

Anne vücudu içerisinde depolanan ve pupa hâline gelen larvaların üretim kalitesi.

PUPARYUM

Belirli Diptera ailelerinin pupa evresi. Tam başkalaşım görülen sineklerin son larval evrenin sertleşmiş dış iskeleti.

PUPİPAR

Bazı asalak eklem bacaklılarda olduğu gibi (koyun kenesi gibi) dişinin pupa olmaya hazır olgun larvalar doğurması. Bazı asılak böceklerde (örnek: koyun kenesi) olduğu gibi, dişinin, pupa olmaya hazır olgun larvalar doğurması.

APAZLAMA

Apazlamak işi, avuçlama. Pupa ile orsa arasında geminin omurgasına 45 derece açı ile esen (rüzgâr). (a'pazlama) Böyle esen bir rüzgârla.

EKLOZYON

Yumurtanın ya da pupa kılıfının açılması.

PUPAL

Pupaya ait.

PUPARİYASYON

Belirli Diptera ailelerinde üçüncü dönem larva tarafından puparyumun oluşturulması.

DİYAPOZ

Birçok böceğin hayatının belirli bir safhasında gelişmesinin bir süre durması olayı. Bir çok böceğin hayatının belirli bir döneminde gelişmesini bir süre durdurması olayı. Uzun süren kötü hava şartlarında hayatın devamını sağlamak için kırk ayaklılar, dişi sivrisinek, karıncalar ve benzerleri canlıların fizyolojik olarak hazırlandığı ve biyolojik gelişmenin sınırlandırıldığı, yumurta, larva, nimf, pupa ve ergin devrelerde görülebilen, konakçı arama etkinliğinin azaldığı büyüme ve gelişmenin durduğu, metabolizmanın etkinliğini kaybetmesinden dolayı artık maddelerin son ürünlerinden olan pigmentlerin oldukça arttığı, iç ve dış organların yıprandığı, böceklerde uçuş ve hareket isteğiyle uyarılma ve uyarılara cevap verme yeteneğinin büyük ölçüde azaldığı, kasların gittikçe işlevini kaybederek bir çeşit felcin oluştuğu dönem.

SİNEKBİTLERİ

Sıcak kanlı hayvanlarda bitler gibi asalak yaşayan, yassı başlı, geniş ve yassı karınlı, çoğu kanatsız çiftekanatlılar topluluğu; pupa doğuranlar."Atsineği" çok bilinen, çok yaygın türüdür.

ÇAVUŞKUŞUGİLLER

(Upupidae),alt-takımına giren bir familyası. Gagaları uzun ve hafifçe yay biçimindedir. Kanatları kısadır. Avrupa, Asya ve Afrikada yaşarlar.Çavuşkuşu (Upupa epops)en iyi bilinen türüdür.(bk).

ÇAVUŞKUŞU

(Upupa epops) en iyi bilinen türüdür.

MEKONYUM

Embriyonun ya da pupanın dışkısı. Yeni doğmuş memelilerde bağırsak içeriği. Yeni doğanın kalın bağırsağı içindeki ilk dışkı.

NİMF

Yan başkalaşım (hemimetabol) gösteren böceklerde, dış görünüşü ergine benzeyen, fakat eşey organları ve kanatları tam olarak gelişmemiş evre. Pupa. Yarı başkalaşım gösteren böceklerde, dış görünüşü ergine benzeyen, fakat boyutları, eşey organları, kanatları tam gelişmemiş olan ve imagolara dönüşen son larval dönem. Uyuz böcekleri ve keneler gibi akarların 4 çift bacağı bulunan larval evresi.

HİSTOLİZ

Dokuların dağılıp parçalanması; tüm başkalaşım gösteren böceklerde larvaya ya da pupaya ait organların parçalanıp kaldırılması olayı. Dokuların dağılıp parçalanması; tüm-başkalaşma gösteren böceklerde larvaya ve pupaya ait organların dağılıp parçalanması olayı.

NİMFA

Pupa. Eşey deliğinin küçük dudakları. Yarı-başkalaşma gösteren böceklerde erginleşmemiş evreye verilen ad.