Sonu NT ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "nt" olan, toplam 437 adet kelime bulunmaktadır. Sonu nt ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında nt olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde nt olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

HETEROTRANSPLANT

15 harfli kelimeler

KRİYOPROTEKTANT, YUKARIDANİŞMENT

14 harfli kelimeler

ANTİKOMPLEMENT, AŞAĞIDANİŞMENT, HOBANDANİŞMENT, KRYOPROTEKTANT, MAKROSİMBİYONT

13 harfli kelimeler

ANTİKOAGULANT, ANTİKOAGÜLANT, ENDOSİMBİYONT, ESKİDANİŞMENT, GONİYOİMPLANT, HACIDANİŞMENT, MİKROFİLAMENT, OTOTRANSPLANT, SARIDANİŞMENT, TERMOTOLERANT, YENİDANİŞMENT

12 harfli kelimeler

MÜŞKÜLPESENT, AEROTOLERANT, ANTİOKSİDANT, BÜYÜKDERBENT, ÇOBANSAYVANT, DİPLOHAPLONT, HALOTOLERANT, KUADRİVALENT, MONOFİLAMENT, MONOFİYODONT, NÖROFİLAMENT, OZMOTOLERANT, ÖRGENSELKENT, POLİFİYODONT, RADYOELEMENT, REASSORTMENT, SEROPURULENT, TONOFİLAMENT, YANIKSAYVANT

11 harfli kelimeler

DETERMİNANT, POSTRESTANT, TERKİBİBENT, DİPLOBİYONT, DİSSEPİMENT, ENDORSEMENT, ESKİDERBENT, HAPLOBİYONT, İNGREDİYENT, KIZILCAKENT, KONTAMİNANT, LİMNOBİYONT, MAKROGAMONT, MİKROGAMONT, MULTİPOTENT, PLÜRİPOTENT, RAMAZANKENT, REKOMBİNANT, SİGNALEMENT, SÜPERNATANT, TAHTAKEMENT, TEMPERAMENT, YENİDERBENT, YENİTAŞKENT

10 harfli kelimeler

HİNTERLANT, TERCİİBENT, AGLUTİNANT, AKAULESENT, ARSLANKENT, BOSTANKENT, DİFİYODONT, HETERODONT, HOŞDÜLBENT, IŞIYANKENT, İHTİYODONT, İNSTRUMENT, KIZDERBENT, KODOMİNANT, KOMPLEMENT, MEDİKAMENT, MİKROPRİNT, TRANSPLANT, ULUDERBENT, YENİCEKENT

9 harfli kelimeler

BUHARKENT, DANİŞMENT, DEODORANT, DOĞANKENT, HODPESENT, HORNBLENT, KONSONANT, PERMANANT, SARAYKENT, SENİRKENT, VİDEOBANT, ABSORBENT, ALTINKENT, ALTUNKENT, AŞAĞIKENT, AVİRÜLENT, AYDINKENT, BİTANJANT, BOĞAZKENT, ÇAYIRKENT, DADAŞKENT, DANIŞMENT, DEFOLİANT, DEKUMBENT, DEKURRENT, DEMİRKENT, DENİZKENT, DİFİODONT, DORUKKENT, EKSHALANT, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AKÇAKENT, ASELBENT, DOMİNANT, KALEBENT, KÖŞEBENT, LABİRENT, LABORANT, NİHAVENT, REESKONT, SEKSTANT, SELOBANT, YAKAKENT, ZERAVENT, PAZUBENT, MEGAKENT, YÖREKENT, ABERRANT, ACARKENT, AFFERENT, ALANKENT, APERİENT, AYASKENT, BİVALENT, CİLTBENT, DARIKENT, DEKAKANT, DEREKENT, DOĞUKENT, EFFERENT, EKSPLANT, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BAŞKENT, CAZBANT, CİLBENT, DERBENT, ELEMENT, FERMENT, KIRLENT, NALBANT, PAZVANT, PİGMENT, ŞETLANT, TANJANT, TAŞKENT, TÜLBENT, VARYANT, ADAKENT, AGAMONT, ALAKANT, ALAKENT, ALİMENT, ANAKENT, ATAKENT, BAYKENT, BAZMENT, BELBENT, BERKANT, BEŞKENT, BEYKENT, BİRKENT, CULBANT, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AMYANT, ANTANT, APSENT, DEKONT, DETANT, DOÇENT, FORİNT, KEMENT, LEJANT, LEVENT, MENENT, MOMENT, OKTANT, PATENT, PEKENT, RAVENT, SEKANT, SPRİNT, VİKONT, ABSENT, AKKENT, ARHONT, AVGANT, AVKANT, AZMANT, BİRANT, BÜLENT, BÜVENT, CILINT, CİLİNT, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AKONT, PAUNT, PRİNT, RAUNT, STANT, STENT, AHUNT, AKANT, AMANT, ATENT, KUANT, OVANT, ÖĞÜNT, ÖYÜNT, ÖZANT, UĞUNT, UVANT

4 harfli kelimeler

BANT, BENT, FENT, FONT, HİNT, JANT, KANT, KENT, KONT, KUNT, MONT, PUNT, RANT, RİNT, SENT, YONT, CANT, ÇENT, ÇONT, ÇÖNT, FİNT, GANT, GENT, GONT, GUNT, GÜNT, HANT, HENT, HINT, HONT, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ANT

Bazı kelimelerin anlamları

MİKROFİLAMENT

Ökaryotik hücrelerin sitoplazmasında bulunan, yapı ve hareketi sağlayan aktinden oluşmuş iplikçikler. Aktin, miyozin, ara filâmentler ve ökaryot hücrelerin hücre iskeletini oluşturan iplikler gibi hücre sitoplâzmasında mikroskopla görülebilecek kadar ince ve çeşitli proteinlerden yapılmış iplikler.

KRİYOPROTEKTANT

Dondurma sırasında hücre ve dokuları hasardan korumak için kullanılan, gliserol benzeri bir madde.

ANTİKOMPLEMENT

Komplementin etkisini ortadan kaldıran antikor.

HACIDANİŞMENT

Edirne ilinde, Lalapaşa belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

ANTİKOAGÜLANT

Kanın pıhtılaşmasını önleyen veya geciktiren madde.

MAKROSİMBİYONT

Ortak yaşayan iki organizmadan büyük olanı.

ENDOSİMBİYONT

Dinoflagellatlar içinde yaşayan siyanobakteriler gibi, bir organizmanın içinde yaşayan diğer bir organizma. Bir organizmanın içinde simbiyoz olarak yaşayan diğer bir organizma. Dinoflagellata'lar içinde yaşayan siyanobakteriler gibi bir organizmanın içerisinde yaşayan diğer bir organizma.

HETEROTRANSPLANT

Farklı bireyler arasında yapılan doku aşısı. Heterogreft.

GONİYOİMPLANT

Glakomun tedavisinde, camera oculi anterior'dan subkonjunktival dokuların altına kadar yerleştirilerek bir çeşit şant görevi üstlenen sentetik materyal.

KRYOPROTEKTANT

Balıkta kas proteinlerinde dondurma sırasında meydana gelebilen istenmeyen bazı tepkimeleri önlemek amacıyla, su ürünleri teknolojisinde özellikle surimi yapımında dondurma işleminden önce kullanılan, genellikle şeker, sorbitol, polifosfat ve tuz gibi katkı maddeleri.

HOBANDANİŞMENT

Bursa şehri, Harmancık ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YUKARIDANİŞMENT

Balıkesir ili, Savaştepe belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Erzurum ilinde, Pasinler ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

AŞAĞIDANİŞMENT

Balıkesir şehri, Savaştepe ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ANTİKOAGULANT

Kanın pıhtılaşmasını engelleyen herhangi bir madde. Örnek: heparin, hirudin.

ESKİDANİŞMENT

Bursa ili, Orhaneli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük