Sonu M ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "m" olan 3 harfli toplam 89 adet kelime bulundu. Sonu m harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında m harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde m harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DEM

Hazırlanan çayın renk ve koku bakımından istenilen durumu. Kan. Koku. Zaman, çağ. İçki. Pişirilen yemeklerin yenecek kıvamda olması. Soluk, nefes.

SİM

Gümüş. Genellikle işlemelerde kullanılan, gümüş görünüşünde ve parlaklığında olan iplik vb. Gümüş gibi parlayan. İşaret.

HİM

Temel: Bu evin himi çürüktür. Köşe, aralık: Himden sepeti çıkar. Çalılık, dikenlik yer. Büyük taş. Arapça kökenli him: Duvarın temelle birleşen kenarları (Erzincan Merkez). Temel. Arapça kökenli him:temel; sır.

PAM

Nokta mutasyonu yüzdesi; bir proteinin polipeptit dizisinde her 100 amino asitte değişen amino asit sayısı.

OHM

Elektrik direnci birimi. Üzerinde hiçbir elektromotor güç bulunmayan ve iki ucuna bir voltluk gizilgüç ayrımı uygulandığında bir amperlik bir akımın geçmesine yol açan bir iletkenin direncine eşdeğer elektrik direnci birimi. Alman fizikçisi Georg Simon Ohm (1787-1854) tarafından bulunmuştur. SI birim sisteminde kullanılan iki noktası arasında potansiyel farkı 1V ve geçen akımın 1A olduğu iletkenin gösterdiği elektrik direnci birimi. SI direnç birimi. (Bir iletkenin iki ucu arasında değişmeyen 1 voltluk potansiyel farkı uygulanarak iletkende 1 amperlik akım oluştuğunda, iletkenin iki ucu arasındaki dirence denir).

DOM

Davul. Ağıl. Tavan tahtası yapmak için çam ağacından ayrılan kalıplar. Doğum. Buhar kazanından buharın alındığı kubbeli kısım.

KÜM

Ağıl, davar ahırı. Bir dalda meyve kümesi, salkım. Yeni doğan kuzuları soğuktan korumak için yapılan çukur. Kadınların başlarına sardıkları beyaz peştemal.

LİM

Küçük limon.

BÖM

Bön, şaşkın.

GEM

Atı yönlendirmek için ağzına takılan demir araç.

HAM

Yenecek kadar olgun olmayan (meyve), olmamış. Gerçekleşme kolaylığı ya da imkânı olmayan. İşlenmemiş (madde). İdmansız. Kaba, toplum kurallarını bilmeyen, incelmemiş.

LEM

Nem, ıslaklık. Islak. Nem.

KÖM

Ağıl, davar ahırı. Çalı, çırpı, ağaç ya da çamurdan yapılmış küçük ev, yayla evi. Mandıra. Gübre. Çoban, sığırtmaç. Çürüyen ağaç ve kökü. Samanlık. Davarların kışın barındığı üstü kapalı yer, ahır. Mandıra (Demirli k. / Çiçekdağı). Koyun ahırı. Davar ağılı. (Akpınar Gümüşhacıköy Amasya).

HOM

Deniz dalgası. Kalabalık. Yani. Ham.

CUM

Taşın suya batarken çıkardığı ses.

SAM

Sam yeli. Rus yapısı, karadan havaya güdümlü silah.

DİM

Yeni yürümeye başlayan çocuğun ayakta durması, tay. Ayakta durma. Gevşek düğüm.

BUM

Çocuk dilinde su.

GOM

Küçükbaş hayvanların barındıkları yer, ağıl. Değnek. Yere çakılan kazık. (Kızılca Bor Niğde).

LOM

Ağır, dokunaklı söz. Abartma. Yalan. Eğlenceli konuşma, söyleşi. Irmak. Bataklık. Demir kazık. Taş ya da duvara delik açmak için kullanılan bir ucu sivri demir, küskü. Taş kırmaya yarayan demir çekiç, balyoz. At arabalarında ön ve arka dingili arabaya bağlayan demir parçası. Ağır şeyleri yerinden oynatıp kaldırmakta kullanılan kaldıraç. Kalın demir çubuk, kalın uzun levye. Arabanın arka dingili. (Susuz Kars). Taşcıların kullandığı küskü. (Taşdeğirmen Çıldır Kars).