Sonu M ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "m" olan 3 harfli toplam 89 adet kelime bulundu. Sonu m harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında m harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde m harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HÜM

Korkutarak, zorbalıkla birşey elde etmeyi anlatır: Ali o tarlayı hümle sürdü.

MUM

Bir fitilin etrafına erimiş bal mumu, içyağı, stearik asit veya parafin dökülerek genellikle silindir biçiminde dondurulan ince, uzun aydınlatma aracı. Bal mumu. Işık şiddeti birimi, kandela. Bazı böcekler ve bitkiler tarafından salgılanan, böceklerin deri ve tüylerini, bitkilerin yüzeyini kaplayarak koruyucu görev yapan, içinde serbest yağ asitleri, alkoller ve doymuş hidrokarbonlar bulunan esterler.

ÇEM

Zararlı otlarla dolu olan yer. 2.Çayır çimen. Karamuk ve benzeri bodur ağaçların bulunduğu yer: Çem çakalsız olmaz. Akarsu.

LOM

Ağır, dokunaklı söz. Abartma. Yalan. Eğlenceli konuşma, söyleşi. Irmak. Bataklık. Demir kazık. Taş ya da duvara delik açmak için kullanılan bir ucu sivri demir, küskü. Taş kırmaya yarayan demir çekiç, balyoz. At arabalarında ön ve arka dingili arabaya bağlayan demir parçası. Ağır şeyleri yerinden oynatıp kaldırmakta kullanılan kaldıraç. Kalın demir çubuk, kalın uzun levye. Arabanın arka dingili. (Susuz Kars). Taşcıların kullandığı küskü. (Taşdeğirmen Çıldır Kars).

GEM

Atı yönlendirmek için ağzına takılan demir araç.

HIM

Temel. Dalga çarptığı zaman çıkan sesi anlatır.

TÖM

1.Eğik, akıntılı, eğimli. 2.Küçük toprak yığını. Hayvan : İnsanın ağzından kötü söz çıkmaz, temiz konuş tömlük etme. Küçük orman.

GÜM

Derinden ve patlayıcı yankılı gürültü.

TOM

Çatıyı döşemek için ince tahtalar yapmaya yarayan küçük tomruk. Tohum.

ÇÜM

Fide.

KUM

Silisli kütlelerin, kayaların, doğal etkenlerle parçalanarak ufalanmasından oluşan, deniz kıyısı, dere yatağı vb. yerlerde çok bulunan, ufak, sert tanecikler. Vücuttaki bezlerin, özellikle böbreğin ürettiği ince ve katı tanecikler. Armut, ayva vb. meyvelerin etli bölümlerindeki sert tanecikler.

NOM

Eski Mısır'da şehir devleti.

SÜM

Kemik.

OHM

Elektrik direnci birimi. Üzerinde hiçbir elektromotor güç bulunmayan ve iki ucuna bir voltluk gizilgüç ayrımı uygulandığında bir amperlik bir akımın geçmesine yol açan bir iletkenin direncine eşdeğer elektrik direnci birimi. Alman fizikçisi Georg Simon Ohm (1787-1854) tarafından bulunmuştur. SI birim sisteminde kullanılan iki noktası arasında potansiyel farkı 1V ve geçen akımın 1A olduğu iletkenin gösterdiği elektrik direnci birimi. SI direnç birimi. (Bir iletkenin iki ucu arasında değişmeyen 1 voltluk potansiyel farkı uygulanarak iletkende 1 amperlik akım oluştuğunda, iletkenin iki ucu arasındaki dirence denir).

ZEM

Bir kimseyi kötüleme, yerme, yergi.

MAM

Çocukların oynadığı kaydırak oyunu.

BEM

Benim.

ÇÖM

Çimenli ve nemli toprak parçası. Demet. Birkaç kişinin bir arada bulunması, toplantı.

ROM

Şeker kamışından şeker yapılırken elde edilen öz suyun, melasla mayalandırılarak kurutulmasıyla oluşturulan alkollü sert içki.

GÖM

Yeşil, yemyeşil. Hayvanların barınması için çit ya da duvarla çevrili yer, ağıl. Dip, iç, kök, asıl.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük