Sonu M ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "m" olan 3 harfli toplam 89 adet kelime bulundu. Sonu m harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında m harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde m harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

LAM

Mikroskopta incelenecek maddelerin üzerine konulduğu dar, uzun cam parçası. Dar, çok ince metal parça.

KAM

Şaman.

MAM

Çocukların oynadığı kaydırak oyunu.

MİM

Arap alfabesinin yirmi dördüncü harfinin adı. Bu türü gerçekleştiren sanatçı. Eski Yunan ve Roma'da yaşamı, töreleri taklit amacı güden komedi türü. Bir oyuncunun herhangi bir davranış veya duyguyu yüz ve vücut hareketleriyle anlattığı oyun türü. Biten bir yazının altına konulan işaret.

ÇİM

Buğdaygillerden, bahçelerin, yol kenarlarının ve parkların yeşillendirilmesinde yararlanılan çok yıllık bitki (Lolium).. Yeşilliği bol olan yer. Sebze fidelerinin genel adı. Az, biraz: Kış armudu çim tatlıdır. Ali çim arkada. Yıkanmak, yüzmek. Çimen, çim.

RİM

Osmanlılarda halk dilinde Roma kentine verilen ad.

SEM

Zehir. İşitme.

DÜM

Alışık, eli işe yatkın. Aşık oyununda aşığın çizgi üzerinde kalması. Çocuk dilinde su. Bütün, tamam.

NİM

Yarı.

BİM

Bilgi İşlem Merkezi anlamında kısaad.

ZOM

Çok sarhoş. Olgun (kimse).

ŞAM

Çap. Çam. Mum. Çam ağacı. Mum, kandil. Şam, Suriyede bir şehir.

HAM

Yenecek kadar olgun olmayan (meyve), olmamış. Gerçekleşme kolaylığı ya da imkânı olmayan. İşlenmemiş (madde). İdmansız. Kaba, toplum kurallarını bilmeyen, incelmemiş.

ZEM

Bir kimseyi kötüleme, yerme, yergi.

SOM

İçi dolu olan ve dışı kaplama olmayan, masif. Somon balığı. Katışıksız. Rıhtımın su üstünde olan bölümü. Kırgızistan para birimi.

TAM

Eksiksiz, kesintisiz. Amerikan doları. Ehliyetli, yetkin. O sırada, o anda. Gerçek, kusursuz. Bütün, tüm. Tıpkı. En elverişli, en uygun.

NOM

Eski Mısır'da şehir devleti.

NAM

Ad (I). Ün.

LOM

Ağır, dokunaklı söz. Abartma. Yalan. Eğlenceli konuşma, söyleşi. Irmak. Bataklık. Demir kazık. Taş ya da duvara delik açmak için kullanılan bir ucu sivri demir, küskü. Taş kırmaya yarayan demir çekiç, balyoz. At arabalarında ön ve arka dingili arabaya bağlayan demir parçası. Ağır şeyleri yerinden oynatıp kaldırmakta kullanılan kaldıraç. Kalın demir çubuk, kalın uzun levye. Arabanın arka dingili. (Susuz Kars). Taşcıların kullandığı küskü. (Taşdeğirmen Çıldır Kars).

GÖM

Yeşil, yemyeşil. Hayvanların barınması için çit ya da duvarla çevrili yer, ağıl. Dip, iç, kök, asıl.