Sonu M ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "m" olan 3 harfli toplam 89 adet kelime bulundu. Sonu m harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında m harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde m harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ZUM

Optik kaydırma.

SİM

Gümüş. Genellikle işlemelerde kullanılan, gümüş görünüşünde ve parlaklığında olan iplik vb. Gümüş gibi parlayan. İşaret.

ÇİM

Buğdaygillerden, bahçelerin, yol kenarlarının ve parkların yeşillendirilmesinde yararlanılan çok yıllık bitki (Lolium).. Yeşilliği bol olan yer. Sebze fidelerinin genel adı. Az, biraz: Kış armudu çim tatlıdır. Ali çim arkada. Yıkanmak, yüzmek. Çimen, çim.

HİM

Temel: Bu evin himi çürüktür. Köşe, aralık: Himden sepeti çıkar. Çalılık, dikenlik yer. Büyük taş. Arapça kökenli him: Duvarın temelle birleşen kenarları (Erzincan Merkez). Temel. Arapça kökenli him:temel; sır.

MAM

Çocukların oynadığı kaydırak oyunu.

KAM

Şaman.

LAM

Mikroskopta incelenecek maddelerin üzerine konulduğu dar, uzun cam parçası. Dar, çok ince metal parça.

ÇOM

Küme, topluluk. Ot veya çalı kümesi. Demet, deste, çiçek demeti. Bir tutam. Ağaç gövdesindeki yumru, budak. Ağaç gövdesinde, kesilmiş dalların kalan izi. Hastalık sebebiyle ağacın kesilen kısmından sonra geriye kalanı. Ağaçtan meyve düşürmek için yapılmış çubuk. Çam. Cansız hale gelme. Nazarlık. Ceviz büyüklüğünde taş.

HOM

Deniz dalgası. Kalabalık. Yani. Ham.

NİM

Yarı.

HÜM

Korkutarak, zorbalıkla birşey elde etmeyi anlatır: Ali o tarlayı hümle sürdü.

LİM

Küçük limon.

CAM

Soda veya potas katılmış silisli kumun ateşte eritilmesiyle yapılmış olan sert, saydam ve çabuk kırılır cisim. Tümü veya bir bölümü bu maddeden yapılmış, sırça. Kadeh, içki. Pencere.

YOM

İyi talih, iyi haber.

ŞUM

1.Şom. 2.Kötü bakış. 1.Nadas. 2.Ekime hazırlanmış toprak. Dargın. Kuşkulu, üzgün. Şaşkın. Gözü kalma, imrenme. Tarlada pulluk izi. Sürülü tarla.

BÖM

Bön, şaşkın.

ZAM

Bir şeyin fiyatını artırma, bindirim.

RAM

Boyun eğen, kendini başkasının buyruğuna bırakan.

YEM

Hayvan yiyeceği. Birini aldatabilmek için hazırlanmış düzen, kullanılan kimse veya şey. Rüşvet. Kumarda ütülecek kimseye oyunun başında bilinçli olarak kazandırılan para. Kuş ve balık tutmak için tuzağa bırakılan, oltaya takılan yiyecek veya yiyecek görüntüsündeki nesne. Ağızotu.

DEM

Hazırlanan çayın renk ve koku bakımından istenilen durumu. Kan. Koku. Zaman, çağ. İçki. Pişirilen yemeklerin yenecek kıvamda olması. Soluk, nefes.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük