Sonu LATİN ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "latin" olan, toplam 10 adet kelime bulunmaktadır. Sonu latin ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında latin olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde latin olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

11 harfli kelimeler

KARBOPLATİN

7 harfli kelimeler

JELATİN, SELATİN, TELATİN, CELATİN, JİLATİN, PALATİN, ŞELATİN

6 harfli kelimeler

PLATİN

5 harfli kelimeler

LATİN

Bazı kelimelerin anlamları

LATİN

İtalya'da Latium bölgesi halkından olan kimse. Latin halkları.

JİLATİN

Jelatin.

SELATİN

Sultanlar.

TELATİN

Bir tür sağlam, yumuşak dana veya öküz derisi.

PALATİN

Omurgalılarda damağın kemik ya da kıkırdaktan oluşan sert damak bölgesi. Üst çene kemikleri arasında geriye doğru yerleşmiş bir çift kemik.

PLATİN

Atom numarası 78, atom ağırlığı 195,23, yoğunluğu 21,4 olan, 1755 °C'de eriyen, kolay işlenen, çok dayanıklı, değerli bir element (simgesi Pt).

ŞELATİN

Karaciğerde fazla bakırı depolayan protein.

JELATİN

Genellikle hekimlik ve fotoğrafçılıkta kullanılan, hayvanların kemik, kıkırdak vb. dokularından veya bitkisel yosunlardan elde edilen saydam, renksiz, kokusuz bir madde. Ambalaj için kullanılan ince, parlak bir madde.

KARBOPLATİN

Sisplatin kadar güçlü antineoplastik etkisi olan fakat kusturucu etkisiyle böbrek ve sinir sistemi üzerindeki zehirli etkisi daha düşük olan bir sisplatin benzeri kanser önleyici ilaç.

CELATİN

Fransızca kökenli gélatine: jelatin kağıt.

  -   -   -  

Anlamında LATİN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde LATİN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

LATİNCE

Latin dili. Bu dille yazılmış olan.

KAPUÇİN

Latin çiçeği.

JELATİNSİZ

Jelatinle kaplanmamış.

PELTELEŞME

Pelteleşmek işi. Bitkisel hücre zarlarındaki selülozun değişmesi ve jelatin kıvamını alması.

KAPSÜL

Ateşli silahlarda horozun veya iğnenin çarpmasıyla ateş alan, bir tür özel barutla dolu, küçük, yuvarlak metal parça. Oyuncak tabancalarda kullanılan, şerit biçiminde iki kâğıt tabaka arasına konmuş patlayıcı madde. Bir organı veya yapıyı çevreleyen kese biçiminde zar. Bazı bitkilerde tohumları içinde taşıyan kuru kabuk. Şişe kapağı. Laboratuvarlarda kullanılan yarım küre biçimindeki kap. Raflı mobilyalarda rafları taşımak için yan tablalara açılan deliklere çakılan ortası delik ve silindir biçimli metal veya plastik araç. Oturma mobilyalarının, masa, sehpa vb. eşyaların ayaklarının altına çakılan, genellikle üç tırnaklı veya ortadan çivili, tepesi bombeli, kalın sacdan pres yapılarak elde edilen araç. Bazı ilaçların, kolay yutulmak üzere içine konulduğu, ilacın yapısını etkilemeyen jelatinden kap.

KOLOİDAL

Zamk, jelatin yapısında olan, koloit nitelikleri taşıyan.

OSMİYUM

Atom numarası 76 olan, 5027 °C'de kaynayan, 3050 °C'de eriyen, mavi renkte, platin filizlerinde bulunan çok kırılgan bir element (simgesi Os).

GALVANİZ

"Üzeri değerli madenlerle kaplanacak bir bakır levhanın batırıldığı altın, gümüş veya platin banyosu" anlamına gelen galvaniz banyosu birleşik sözünde geçen bir söz.

PLATİNİMSİ

Platinsi.

LATİNLİK

Latin olma durumu.

İRİDYUM

Atom numarası 77, atom ağırlığı 193,1, yoğunluğu 22,4 olan ve platin filizlerinde bulunan değerli bir element (simgesi Ir).

JELATİNLİ

Jelatinden yapılmış veya jelatinle kaplanmış.

MİTOLOJİ

Mitleri, doğuşlarını, anlamlarını yorumlayan, inceleyen bilim. Bir ulusa, bir dine, özellikle Yunan, Latin uygarlığına ait mitlerin, efsanelerin bütünü.

İSPANYOLCA

Hint-Avrupa dillerinden, İspanya'da, Brezilya dışındaki Latin Amerika'da ve İspanyol uygarlığını benimsemiş ülkelerde kullanılan dil. Bu dille yazılmış olan.

JELATİNLEME

Jelatinlemek işi.

ONS

Genellikle gümüş, altın ve platin gibi kıymetli metallerin veya elmas, yakut gibi değerli taşların kütlelerinin ölçülmesi için kullanılan, Fransa'da 30,59 gr, İngiltere'de 28,349 gr ağırlığında bir ağırlık ölçüsü birimi.

KOLOİT

Jelatin niteliğinde olan ve suda dağılmışı zarlardan geçmemekle billursulardan ayırt edilen maddelerin genel adı, billursu karşıtı.

AKSAK

Aksayan, hafifçe topallayan. İyi gitmeyen, iyi işlemeyen. Türk müziğinde kıvrak bir usul. Eski Yunan ve Latin şiir ölçüsünde, sondan bir önceki hecesi kısa olacak yerde uzun olan dize.

OPAL

Silisin hidratlı ve jelatinli bütün türlerini kapsayan değerli bir mineral, panzehir taşı. İnce, düzgün dokunmuş pamuklu kumaş.

AGARAGAR

Deniz yosunlarından çıkarılan, beslenme endüstrisinde, hekimlikte ve bakteriyolojide kullanılan bir jelatin türü, jeloz.