Sonu KULİN ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "kulin" olan, toplam 4 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kulin ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında kulin olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde kulin olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KULİN

At ve eşek yavrusu.

KÜTİKULİN

Böceklerde epidermis hücrelerinden salgılanan ve epikutikulayı oluşturan lipoprotein.

OKULİN

Gözün corpus ciliariaenin oluşturduğu bir tür gliserin özütü.

KALRETİKULİN

İskelet kaslarındaki sarkoplâzmik retikulumda bulunan 46 kDal mol ağırlığında ve Ca2+ bağlayan asidik bir protein. İskelet kaslarında sarkoplazmik retikulumda bulunan 46 kDa molekül ağırlığında ve Ca+2 bağlayan asidik bir protein.

  -   -   -  

Anlamında KULİN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KULİN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MOLBİFERİN

Sitoplâzmada Ca2+ bağlayan ve kalretikulinin homoloğu olan bir protein.

PRONÜKLEUS

Zigot oluşumunda ovum çekirdeğiyle spermiyumun baş kısmının yaptığı, erkektekine pronükleus maskulinus, dişidekine ise pronükleus femininus adı verilen oluşum. Dişi pronükleusuyla erkek pronükleusunun birleşmesiyle diploit kromozomlu zigot ortaya çıkar.

ERKEKLEŞME

Erkekleşmek işi. Dişide bızırın aşırı büyümesi, vücudun kıllanması, sesin kalınlaşması gibi erkeklikle ilgili cinsiyet karakterlerinin gelişmesi veya uyarılması, maskulinizasyon, virilizm, virilizasyon. Bu durum gynandrism olarak da adlandırılır. Birincil veya ikincil cinsiyet karakterlerinin erkeklerde normal gelişimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük