Sonu GONYA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "gonya" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. Sonu gonya ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında gonya olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde gonya olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GONYA

Konya. Araba yastığı yapılırken ölçü olarak kullanılan tahta araç. (Bor Niğde).

BEGONYA

Begonyagillerden, dekoratif yaprakları ve renkli çiçekleri olan, pek çok çeşidi bulunan sıcak ülke bitkisi (Begonia).

JARGONYA

Zirkonyum oksit.

  -   -   -  

Anlamında GONYA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GONYA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BEGONYAGİLLER

İki çeneklilerden, örneği begonya olan bir bitki familyası.

BAGUNYA

Bir süs bitkisi: begonya.

HODUK

Sıpa. Tavşan yavrusu. Deve yavrusu. Manda yavrusu. Kedi yavrusu. Yeşil kabuklu fındık. Salkımdan ayrılmış üzüm taneleri. Dengeyi sağlayan, destek olarak konulan çubuk: Şu begonya büyüyecek ama yanında bir hoduğu var. Tuhaf, acayip şey. Domuz yavrusu.

PAŞAÇADIRI

Begonyagillerden, kalp biçimindeki yapraklarının altı kırmızımtırak, üstü koyu yeşil, gövdesi sürünücü ve etli bir süs bitkisi (Begonia feasti).

MARA

Köy otlağı. Anahtar. Araba içindeki tahtalar. Sararmış hıyar. Kalın, sert köklü, ekilmiş tarlalara zarar veren bir ot, ayrıkotu. Sarı renkli, bitkileri yiyen zararlı bir kurtçuk. Mera. Mağara. Kemiriciler (Rodentia) takımının kobaygiller (Caviidae) familyasından, 50 cm kadar uzunlukta, 4 cm kadar kuyruğu olan, eti yenen ve postu kullanılan bir tür. (Dolichotis patagonica) Kemiriciler (Rodentia) takımının kobaygiller (Caviidae) familyasından (bk)bir memeli türü. Uzunluğu 50, kuyruğu 4 cm. Eti yenir ve postu kullanılır. Patagonya steplerinde yaşar.

DİNOFLAGELLİDA

Phytomastigophorea sınıfında bulunan, planktonların önemli bir bileşeni olan kamçılara, selüloz bir hücre duvarına, yeşil, sarı ve kahverengi kromatoforlara sahip, deniz suyunda aşırı miktarlarda bulunarak deniz suyunda "kırmızı dalga" adı verilen renk değişimine ve sudaki oksijeni tüketerek deniz hayvanlarının ve balıkların ölümüne neden olan, kimi türleri çok kuvvetli nörotoksinler salgılayarak bu organizmalarla beslenen deniz kabuklularını yiyen insanlarda ciddi komplikasyonlara neden olan, Ceratium, Gonyaulax, Gymnodinium ve Prorocentrum cinslerini içeren, küçük, bitki benzeri genellikle denizlerde bulunan protozoa takımı, Dinoflagellata.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük