Sonu GEDİKLİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "gedikli" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. Sonu gedikli ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında gedikli olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde gedikli olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GEDİKLİ

Gediği olan. Astsubay. Müdavim.

BAŞGEDİKLİ

En yüksek rütbeli astsubay.

  -   -   -  

Anlamında GEDİKLİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde GEDİKLİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇOMAÇ

Yufka ekmeğinin içine peynir veya kıyma konularak yapılan dürüm. Yufka ekmeğin içine katık konarak yapılan durum. Çan. Yufka ekmek dürümü. İçine katık konularak dürülmuş yufka. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta) (çomeş) : (Akdağ Gelendost Isparta).

DÖŞLÜK

Göğüslük, önlük (çocuklar için). Koyun budu. Ok kayışının takıldığı hamutun ön kısmındaki kayış halka. (Yenikent Aksaray Niğde). Ufak çocuklara takılan önlük. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağaç Saimbeyli Adana).

GESİ

Elbise, çamaşır ve benzerleri giyilecek şey. Elbise. Çamaşır : Bugün gesileri yudum. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta). Kayseri ilinde, Gezi bucağına bağlı bir bölge.

ASTSUBAY

Silahlı Kuvvetler Yasası'na göre astsubay meslek yüksekokullarında yetişerek Silahlı Kuvvetlere katılan astsubay çavuştan astsubay kıdemli başçavuşa kadar rütbesi olan asker, gedikli.

DÖĞMEK

Çalmak, vurmak. Enemek (erkek hayvan için). Taşak bağlarını ezmek yoluyla hayvanları kısırlaştırmak. (Gökmenler, Gedikli, Çatak, Kızılağaç Saimbeyli Adana). Ezmek. Topa tutmak, bombardıman etmek. Basmak, baskın yapmak.

GOŞAN

Keçileri kolayca sağmak için ağıla götürme işi. Küçükbaş hayvanların sağıldığı ağıl. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta) (koşan) : (Yeşilova Aksaray Niğde).

BAŞMEHTER

Yeniçeri ağasının en yakını olan ve özel işleriyle uğraşan en yüksek aşamadaki ağa gediklisi.

PAŞALI

Paşa sanını alan büyük devlet adamlarının yakın hizmetinde bulunan gedikli ağa.

MÜDAVİM

Bir yere sürekli olarak giden (kimse), gedikli. Bir iş, sürekli yapan (kimse), gedikli.

CERE

Dilenme, toplama. Toprak testi. Toprak küp. Kocasından boşanan çocuklu kadının çocuklarına ve kendisine bağlanan para. Bir malın yıllık kirası veya vergisi. Bir iş karşılığında alınan şey. Güç, erk. Testi. Nafaka. Toprak küpün küçüğü. Çömlek. (Gökmenler, Kızılağaç, Gedikli, Çatak Saimbeyli Adana).

ENEL

Ekin biçilirken aynı boyda biçilen kısım. Tarlada imece halinde çalışan işçilerin bir seferde çapaladıkları ya da biçtikleri kısım. Tarlada çalışan işçilerin düzenli bir şekilde sıraya girip çalışmaları. Zıpzıp, bilye. Aynı boyda biçilen ekinlerden yapılan sıra : Bugün iki enel yaptık. (Yukarıtırtar Yalvaç, Gedikli Şarkikaraağaç Isparta; Darıveren Acıpayam Denizli).

ABARA

Su değirmenlerinde suyun basıncını çoğaltmak için yapılan, büyük bir huni şeklindeki hazne. Tarlalarda bir taraftan bir tarafa su geçirmekte kullanılan tahta oluk. Çift demiri ve pullukla açılan su yolu: Tarlaya abara çektim. Çift demirin açtığı çizgi, saban izi. Su oluğunun iki başından üstüne oturduğu duvar. Köy evlerindeki tavanlarda iki direk arasındaki boşluk. Tünel. Buğday ambarı. Hayvan yemliği. Toprak, kum ve saman elemeğe yarıyan iri delikli kalbur. Buğdayla karışık saman. Dara. Bir yönden diğer yöne su geçirmeye yarayan ağaç oluk. (Gökmenler, Kızılağaç, Çalak, Gedikli Saimbeyli Adana).

CİLBİR

Yoğurtlu yumurta. Makarna ve erişteden yapılan sulu yemek. İnce, dar, taşlı yol, patika. Pide üzerine domates ve kıyma kavurması dökülerek yapılan yemek. Saçta pişirilmiş kalınca pide. Undan yapılan yemek. Kalemlerin ucunu korumak için takılan kap. Çapak. Yular. Keçiyolu, patika. Kaynamış suya yumurta kırılarak yapılan bir çeşit yemek. Suda kaynamış yumurta. (Akbaş, Garibçe, Kadıobası Güdül Ankara). Üzerine yoğurt dökülen yağda kızarmış yumurta. (Ilıca Ayaş Ankara; Yenikent Aksaray Niğde). Suyu bol yemek. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağaç Saimbeyli Adana).

GANAT

Kağnının direklerini birbirine bağlayan ağaçlar. Kanaat. Merdiven. (Yukarıkaşıkara Yalvaç Isparta). Çark adı verilen ip bükme aracının dönen kısmı. (Ötkünlü aşireti, Gedikli Şarkikaraağaç Isparta).

GOFA

Söğüt çubuğundan örülen sepet. Kova. Nisan ayında geline verilen armağanların konduğu süslü sepet. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta).

GAVUK

İçi oyulup kurutulmuş patlıcan. Kaya, çürümüş ağaç ya da dişlerdeki oyuklar. Kerpiç evler yapılırken derz arası fazla bırakılmış yer. Kar başlığı. Hayvanların idrar torbası. Uzun (keçi memesi için): Gavuk memeli keçiler sütlü olur. Balon: Babam bana gavuk getirmiş. Ev duvarlarında eşya koymaya yarayan boşluklar. (Yenikent Aksaray Niğde; Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağaç Saimbeyli Adana).

CEBCEBİ

Duvara asılan yedi ya da sekiz gözden oluşan iğne, iplik torbası. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağacı Saimbeyli Adana).

GOLASTAR

Büyük tomrukları kesmekte kullanılan iki ağızlı testere. (Gedikli Şarkikaraağaç Isparta).

BULUTLAMAK

Demire kaynak yapmak. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kızılağacı Saimbeyli Adana).

BOĞAZLA

Huni. (Gökmenler, Çatak, Gedikli, Kırlangıç Saimbeyi Adana).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük