Sonu FAİL ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "fail" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. Sonu fail ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında fail olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde fail olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

FAİL

Eden, yapan, işleyen. Özne. Hukuki sonuç doğuracak bir suç işleyen kimse.

MÜNFAİL

Gücenmiş, alınmış, kırgın. Edilgin.

  -   -   -  

Anlamında FAİL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde FAİL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÖZNE

Bir cümlede bildirilen işi yapan, yüklemin bildirdiği durumu üzerine alan kimse veya şey, fail, süje: Çocuk uyudu. Çocuk henüz küçüktür cümlelerinde çocuk sözü öznedir. Bilinci, sezgisi, düş gücü olan, bazı filozoflara göre de dış dünyaya karşıt olan birey.

RUFAİ

Rufailik tarikatından olan kimse.

EDİLGİN

Hareketi ve etkisi olmayan, pasif. Bir şeye karşı tepki göstermeyen, etkinliği olmayan, başkasının etkisinde kalan, münfail, pasif, etkin karşıtı. Olayların gidişini etkilemek ve denetlemek için hiçbir çaba göstermeyen (kimse).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük