Sonu EK ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ek" olan 6 harfli toplam 1134 adet kelime bulundu. Sonu ek ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ek olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ek olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SİLMEK

Bir şeyin ıslaklığını gidererek kuru duruma getirmek. Tahta malzemeyi makineyle düzgün ve pürüzsüz hâle getirmek. Bir yazı, çizgi vb.ni kazıyarak veya sürterek yok etmek. Üstünlük göstererek o alanda üstün olanları ikinci plana atmak. Üzerine genellikle bir bez sürterek tozlarını, kirlerini almak veya parlatmak. İlişkisini koparmak, yok saymak. Üzerini çizerek atmak, yok etmek. Ortadan kaldırmak, yok etmek veya gidermek.

GOTMEK

Getirmek.

LEVLEK

Levrek balığı.

DÜMREK

Çanakkale ili, İntepe nahiyesine bağlı bir bölge. Eskişehir ilinde, Mihalıççık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Eskişehir kenti, Sivrihisar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

GOVMEK

Çiğnemek.

HARLEK

Ses çıkararak nefes alan kişi. Paralel: Bu tavan harlek direklenmiş. Koşut, paralel: Bu tavan harlek direklenmiş. Bakışımlı, simetrik.

KÖNNEK

Toplantı yeri, dernek, öbek, yığın.

İKİLEK

Mısırın ikinci kez otunun ayıklanması.

EPENEK

Kelebek. Kulunç hastalığı.

BERMEK

Vermek.

SENĞEK

Çam ağacından oyularak yapılan su kabı, tahta testi.

DÖNBEK

Darbuka. Mısır patlatmaya yarayan araç.

YİĞNEK

Kötü kokulu, bozulmuş.

GEVCEK

Elbise, çamaşır ve benzerleri giyilecek şey.

DİĞREK

Dik: Diğrek dur. Sert, katı. Meyve ve sebzelerin sert, diri hali. İhtiyar olduğu halde dinç ve kuvvetli olan kişi. Ütülü, düzgün, gergin: Pantolonu diğrek değil.

SEYMEK

Kayarak inmek, kaymak.

GEĞREK

Kaburganın alt yanında bulunan boşluklardan her biri.

EĞEREK

Keten tohumu.

GURNEK

Sığır ahırı.

NEĞREK

Ne gerek.