Sonu DİZLİK ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "dizlik" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu dizlik ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında dizlik olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde dizlik olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DİZLİK

Korumak amacıyla dize geçirilen şey. Dize kadar uzanan konçlu çorap. İç donu. Şalvar. İş önlüğü. Uç, kuyruk. Erkeklerin giydiği getr biçiminde çorap, tozluk. Dize kadar uzanan uzun konçlu çorap. Önlük, peştemal. Pantalon, şalvar. Kadınların giysi üstüne bağladıkları süslü kuşak ve benzerleri nesne. Zeybek pantolonu. Kadınların şalvar üstüne giydikleri önlük. Sert yüzeyli toprak alanlarda, kalecilerin yaralanmaktan korunmak için dizlerine taktıkları içi pamuklu özel bir koruyucu. Uzun kadın donu. (Yukarıtırtar Yalvaç Isparta; Dardere Bozüyük Bilecik). Kadın iş önlüğü. (Yenikent Aksaray Niğde). Yün pantalon. (Çanksaray Şarkikaraağaç Isparta). Kağnıda diz adı verilen bölümün bir parçası. (Köke Gelendost Isparta). Kunduracının yemeni, mes, ayakkabı diktiği sırada dizine geçirdiği meşin parçası. (Söğüt Bilecik). Belden diz kapağına kadar bacağa giyilen libas, (kısa pantolon) potur.

  -   -   -  

Anlamında DİZLİK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DİZLİK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KUŞOTURAĞI

Bir dizlikbağı motifi. (Yenikent Aksaray Niğde). Tokat şehrinde, Turhal belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DERPE

Dizlik, don.

DEMİ

Yemeni, yazma, başörtüsü, tülbent. Susuz, kıraç tarla. Dizlik, iç donu. Değil mi anlamında.

YAYBAŞI

Dizlik bağında görülen bir motif. (Yenikent Aksaray Niğde).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük