Sonu BALE ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "bale" olan, toplam 4 adet kelime bulunmaktadır. Sonu bale ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında bale olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde bale olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BALE

Belli hafif figürlere, adım atışlara, çoğunlukla sahne düzenine ve müziğe dayalı gösteri türü.

AMBALE

"Birini düşünemez duruma getirmek, çok yormak, fazla gaz vererek otomobili çalışamaz duruma getirmek" anlamlarındaki ambale etmek ve "çok yorulup iş göremez, düşünemez duruma gelmek" anlamındaki ambale olmak birleşik fiillerinde geçen bir söz.

ABALE

Şaşma ve korku ünlemi.

AKİLBALE

Erinlik, baliğ olma, bulûğa erme.

  -   -   -  

Anlamında BALE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde BALE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BALETLİK

Balet olma durumu.

KONSERVATUVAR

Müzik, tiyatro ve bale öğretiminin yapıldığı okul.

TÜTÜ

Koku. Duman. Bale sanatçılarının giydikleri kısa etek. Balet sanatçılarının ayak hareketlerini daha iyi göstermek için giydikleri dizkapaklarının üstünde kısa etek.

BALETOMAN

Bu sözcüğün anlamı Klasik, balet ile ilgili olup balet meraklısı anlamına gelir. Balet delisi.

KOREOGRAFİ

Dans adımlarının kâğıda geçirilmesi. Bir baleyi oluşturan adım, figür ve anlatımların bütünü. Defile, müzikli gösteri vb. gösterilerdeki programın genel hatları.

LİBRETTO

Bir operanın sözlerinin yazılı bulunduğu kitap. Bir pandomimi veya baleyi açıklayan kitap.

BELET

Kılavuz, yol gösteren kimse. Bilen, tanıyan, vâkıf: İstanbul'a belet değilim. Bilinen, belli, öğrenilen, bellenmiş: Mesele balet oldu. Yüksek, yüce. Kılavuz. Bilet. Fransızca kökenli bilet: bilet; Milli Piyango bileti.

BALERİN

Bale yapan bayan sanatçı.

BALET

Bale yapan erkek sanatçı.

SİLME

Silmek işi. Baştan aşağı, tam olarak, tamamen. Ağzına kadar, sıvama, lebalep. Duvar, tavan vb. yerlerde yapılmış olan kabartma kenar.

BALERİNLİK

Balerin olma durumu. Balerinin işi.

IŞIKÇI

Sinema filmlerinin çekiminde veya tiyatro, opera, bale vb. gösteri sanatlarında sahnenin aydınlatılması için gerekli ışık ve elektrik işlemini düzenleyip yapan kimse.

KOREOGRAF

Baleyi oluşturan adım ve figürleri düzenleyen sanatçı. Defile, müzikli gösteri vb. gösterilerdeki programın genel hatlarını düzenleyen kimse. Koreografi eserleri yazarı.