Sonu A ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "a" olan 4 harfli toplam 1153 adet kelime bulundu. Sonu a harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında a harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

URGA

Yufka açılırken, hamurun tahtaya yapışmaması için kullanılan kalın un.

ONCA

O kadar, o denli. (o'nca) Ona göre, onun düşüncesine göre.

SODA

Sindirimi kolaylaştırmak, susuzluğu gidermek, içkileri sulandırmak için kullanılan, içinde sodyum karbonat bulunan, köpüren su. Temizlik işlerinde kullanılan bir çeşit tuz.

ZOLA

Gübre.

LAPA

Nişastalı tanelerin, su ile kaynatılarak bulamaç kıvamına getirilmiş durumu. Keten tohumu vb. bitkilerin kaynatılmasıyla elde edilen, sıcak olarak tülbent içinde vücuda dıştan uygulanan ilaç.

AYNA

Işığı yansıtan, varlıkların görüntüsünü veren, cilalı ve sırlı cam, gözgü, mirat. Gemilerde işaretçi erlerin kullandığı dürbün. Atların diz kapağı. İyi bir durumda, yolunda. Doğramacılık ve yapıcılıkta çerçeve içine geçirilen tahta veya taş levha. Küreğin yassı uç bölümü. Karagöz oyununda perde. Bir olayı, bir durumu yansıtan, göz önünde canlandıran olay, durum, şey. Akıntı ve anaforun birleştiği yerde oluşan su burgacı.

LEVA

Bulgar para birimi.

MAPA

Ucu halkalı cıvata. Gemi içini aydınlatmaya yarayan, içinde zeytinyağı bulunan siperli fener.

HALA

Babanın kız kardeşi, bibi.

NAŞA

Kütahya ili, Simav ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

HEMA

Hemen. Hemen, derhal.

MOKA

Çok kokulu bir tür kahve. Bu kahveden yapılmış olan içecek.

PUŞA

Mısır koçanını örten yapraklar.

DARA

Kabıyla birlikte tartılan bir nesnenin kabının ağırlığı. İçinde yük taşınan aracın boş durumdaki ağırlığı. Terazide dengeyi sağlamak için hafif gelen kefeye ağırlık olarak konulan taş, demir, çivi vb., abra.

SAGA

Tarihsel nitelikte olan kısa ve tek olaylı anlatım türü. bk. doğa sagası, aile sagası, halk sagası, karşıt saga, kişisel saga. karşılığı masal, öykünce, serüven, öykü, öykülem. Eski İskandinav hikâye ve efsanelerine verilen genel ad. Eski İskandinav öykü ve söylencelerine verilen genel ad. (Çoğu XII-XIV yüzyıllarda İzlanda'da yazılmıştır.).

UCRA

Uc yer; tenha, sakin, kimsesiz mahal.

LUTA

Başörtüsü.

AĞDA

Kaynatılarak çok koyu ve yapışkan bir macun durumuna getirilen pekmez veya limonlu şeker eriyiği. Şekerle yapılmış olan ürünlerin hazırlanması veya beklemesi sırasında şekerin ulaştığı koyuluk.

KOYA

Bırak.

ZOKA

Büyük balıkları tutmakta kullanılan, küçük balık biçiminde, ucu iğneli kurşun parçası. Aldatıcı şey, tuzak, hile.