Sonu A ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "a" olan 4 harfli toplam 1153 adet kelime bulundu. Sonu a harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında a harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde a harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NİNA

Uzun boy.

HOPA

Artvin iline bağlı ilçelerden biri.

OLLA

Oralar : Ollâ nasıl?.

ÖZBA

Özbağ - özbane: Özbağ'ına.

GOMA

Deste, demet, bağ. Yardım. Bak!. Bak hele!. Hemen bak!. Değil mi?. Haydi, hele!. Çabuk: Goma git, goma gel.

DAMA

Karelere ayrılmış zemin üzerinde on altı taşla iki kişi arasında oynanan oyun.

EZZA

Kibrit ve benzerleri ateşlemekte kullanılan yanıcı nesneler. Arapça kökenli eczâ: ecza; ilaç; kibritin yakılmak için sürüldüğü kısım; ayna arkasındaki sır.

ALDA

Bir çocuk oyunu.

ÜRYA

Düş. Dişi tay. Rüya.

OGGA

Okka.

DACA

Daha, gerisi: Bitti zannetme daca var.

GAGA

Genellikle kuşlarda ağzın bir uzantısı durumunda olan, biçim ve büyüklüğü değişik, boynuz yapısında, katı ve çıkıntılı organ. Ağız.

CANA

"Ey sevgili" anlamında kullanılan bir seslenme sözü.

MAŞA

Ateş veya kızgın bir şey tutmaya, korları karıştırmaya yarayan iki kollu metal araç. Çok küçük şeyleri tutmaya yarayan küçük, kollu araç. Saçları kıvırmak, düzeltmek için elektrik veya ateşle ısıtılan maşa biçiminde alet. Başkasının isteklerine, amaçlarına alet olan kimse. Bisiklet çatısının ön ve arkasındaki çatal biçiminde, tekerleklerin takıldığı parça. Sebze ve tütün fidesi. Perdeyi tutan mandal. Çifteker çatısının ön ve arkasında, çatal biçiminde, tekerlerin takıldığı parça. Isıtılmış kapları emniyetle tutmaya yarayan, metal veya tahtadan yapılmış malzeme. Deri tutturmağa yarayan kıstırgaç. (Yalvaç Isparta). Saat çarklarının hızını ayarlatan çatal kol. (Bursa). Tezgahlarda alt ok'la üst ok'u gergin tutmağa yarayan düzenin alt çengeline takılan araç. (Tokmacık Yalvaç Isparta).

BOYA

Renk vermek, dış etkilerden korumak için eşyanın üzerine sürülen veya içine katılan renkli madde. Aldatıcı görünüş. Yazmak için kullanılan mürekkep. Resim yapmak için kullanılan kuru, sulu veya yağlı boya.

KITA

Yeryüzündeki altı büyük kara parçasından her biri, ana kara. Dörtlük. Parça, tane. Askerlerin bir komutanın emrinde bir araya gelmesinden oluşan birlik.

KİŞA

Kümes hayvanlarını kovalama ünlemi.

GAĞA

Ağabey. Meyve ve kuru yemiş (Çocuk dilinde). Arkadaş, dost. Baba.

KUÇA

Ellerde ve ayaklarda olan kökleri derine inen bir çeşit deri hastalığı, mantar.

YIĞA

Yığılı, içi tepeleme dolu: Yığa bir galbur buğday. Eşbasınçlı bir işlemde, dizgenin aldığı ısı: (H = E + PV).