Sonu DERTLİ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "dertli" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu dertli ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında dertli olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde dertli olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DERTLİ

Derdi olan.

  -   -   -  

Anlamında DERTLİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde DERTLİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

HASEK

Ham meyve. Dertli, hastalıklı kişi. Bir çeşit hayvan hastalığı. Zayıf: Hasek koyun davara gitmiyor. Özürlü, zayıf, meyve tanesi (Erzincan Merkez).

CIBIŞ

Dertli. Düşünceli.

IĞIMLI

Sürekli hastalıklı, dertli.

MACCALI

Dertli, hastalıklı, yaralı. Kötü adam.

YANIK

Yanmakta olan. Herhangi bir ısıdan meydana gelen doku bozukluğu. Yanmış yer, yanmış olan yerde kalan iz. Sıkıntı veya hastalıktan iyi gelişmemiş, kavruk. Duygulu, dokunaklı, acılı, etkili. Verimsiz, kıraç duruma gelmiş olan. Yanmış olan. Rengi koyulaşmış. Bıkkın, üzüntülü, dertli.

BAŞIBÖYÜK

Mihnetli, dertli kişi.

GÜMANLI

Gebe. Dertli.

FİRĞET

Dertli, kederli.

DERTLENMEK

Üzüntüye kapılmak, dertli duruma gelmek, kaygılanmak.

HIRA

Yağda kavrulmuş un çorbası, bulamaç. Cılız, çelimsiz, sıska: Bu çocuk hıra. Kimsesiz çocuk. Küçük (çocuk için): Ali Ağa'nın hıra oğlu. Ortanca (çocuk). Obur, çok yiyen kişi. Dertli kişi. Ağır hareketli, tembel: Hıra adam fazla yol yürüyemez. Ürün. Frengi çıbanı. Hatmi çiçeği. Herhangi bir nedenle değerini kaybetmiş şey. Hırka. Oğlak. Zaif, çelimsiz, sıska.

İĞLÜ

Dertli, gamlı.

DERTLİLİK

Dertli olma durumu.

YARALI

Yarası olan, yaralanmış (kimse), mecruh. Dertli, üzüntülü.

IĞLI

Sürekli hastalıklı, dertli.

KARAVELLİ

Dertli, kederli. Âşık öykülerinin içinde, öykünün ana temasından ayrı olarak söylenen ve genellikle gülmeceye dayanan küçük öykü. Çoğu kez bir masaldır, örnek : Pırtlatan pekmez.

DERAMETLİ

Derli toplu yer, şey. Derli toplu kişi. Dertli, kederli kişi.

HINKIRIKLI

Dertli, hastalıklı, öksürüklü.

IGIMLI

Sürekli hastalıklı, dertli.

GAİLELİ

Başa dert olan, üzüntü veren, gaile çıkaran. Sıkıntısı olan, dertli.

ÇORLU

Hastalıklı, dertli. Tekirdağ iline bağlı ilçelerden biri.