Sonu Y ile biten 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "y" olan 10 harfli toplam 70 adet kelime bulundu. Sonu y harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında y harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde y harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇOBANSARAY

Afyon şehrinde, Dinar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas ilinde, Yıldızeli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

DORUKSARAY

Erzincan ili, Armutlu bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

KIZILGÜNEY

Antalya şehri, Gazipaşa belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Aydın şehri, Çine belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KARAHANKÖY

Diyarbakır şehri, Pirinçlik bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

YAYLASARAY

Amasya şehrinde, Tekke nahiyesine bağlı bir yer.

AHMETSARAY

Samsun ilinde, Lâdik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

TARHANAKÖY

Elâzığ ili, Palu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

AŞAĞIGÜNEY

Ankara ili, Beypazarı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Karabük şehrinde, Safranbolu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

TEKKEGÜNEY

Yozgat şehrinde, Akdağmadeni ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ZİYARETKÖY

Bartın ili, Kurucaşile ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KINIKGÜNEY

Tokat şehrinde, Karayaka nahiyesine bağlı bir bölge.

KÜÇÜKGÜNEY

Manisa şehri, Soma ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KURBAĞAKÖY

İçel kenti, Gülnar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

PERİYAKTOY

Antik Yunan tiyatrosunda eksenleri çevresinde dönen üç yüzlü prizmalara verilen ad. Bunların her yüzüne resimler yapılırdı, öbür yüzü döndürülüp dekor değişimi sağlanırdı. Bunun için de büyüklü küçüklü altı yedi periyaktoy kullanılırdı, bak. telari, biçme pano. Eski Yunan tiyatrosunda eksenleri çevresinde dönen üçgenler. Bunların iç yüzüne bakan başka resimler yapılıp sahne değişimleri sağlanırdı. "Skene" üzerinde altı "peryaktoy" a kadar kullanılırdı, (bk. telari.).

BÜYÜKGÜNEY

Manisa ilinde, Soma ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas şehri, Şerefiye bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

DEMİRCİKÖY

Sinop şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas ilinde, Celâlli nahiyesine bağlı bir bölge.

KUYUMCUKÖY

Ankara ilinde, Çubuk belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

TAŞLIGÜNEY

Erzurum kenti, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum şehri, Pasinler ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kars şehrinde, Karaurgan bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KARAKOLKÖY

Balıkesir kenti, Şamlı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bitlis şehri, Adilcevaz belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.