Sonu S ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "s" olan 6 harfli toplam 462 adet kelime bulundu. Sonu s harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında s harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde s harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PİSCES

Balık.

MIHRIS

Cimri, açgözlü.

ÇUĞNUS

Yemeğin yanmaya başlaması, tencerenin dibine tutması.

RUKTUS

Geğirme.

ADDAKS

Çift parmaklılar (Artiodactyla) takımının, boynuzlugiller (Bovidae) familyasından, Kuzey Afrika'da yaşayan, büyük ve renkli bir antilop türü. (Addax nasomaculata), Çift-parmaklılar (Artiodactyla) takımının boynuzlugiller (Bovidae) familyasından bir memeli türü. Büyük ve açık renkli bir antilop olup Kuzey Afrikada yaşar.

SULKUS

Beyin kıvrımları arasındaki girintiler. Herhangi bir organdaki (yürek, dil, kemik vb.) oluk şeklindeki girintiler. Oluk.

HİRKUS

Teke.

MEYNES

Kalker tabakası.

SİNAPS

Sinir hücrelerinin uzantılarının diğer sinir hücrelerinin akson, dendrit ya da gövdesi ile ya da epitel, kas ve bez hücreleri ile anatomik olarak temas yerleri. Kimyasal sinapslarda impuls nörotransmitterlerle, elektrik şinapslarında presinaptik ve postsinaptik hücre zarlarındaki aralıklı birleşme yerleri aracılığı ile iletilir. Sinir hücrelerinin uzantılarının diğer sinir hücrelerinin akson, dentrit ve gövdesile veya epitel, kas ve bez hücreleriyle anatomik olarak temas yerleri. Sinir sinyallerinin, bir sinir hücresinden diğer sinir hücresine iletildiği veya baskılandığı iki sinir hücresinin birbiriyle bağlantı kurduğu yer, kavşak, sinapsis.

FENNOS

Gemici feneri. Küçük idare lambasının içine konulduğu cam kap.

MELLES

Delikli kepçe. Sulu ve ekşimsi yaz elması.

TELEKS

Telsiz ve telem araçlarına uzaktan haber yazdırma düzeni.

MAKKAS

Makas.

LEVLES

Taze ya da kuru fasulye, börülce.

KASKAS

Kahkaha : Kaskas ile ne gülüyorsun.

YARPUS

Yabannanesi.

KİRPAS

Pinti, basis, cimri. Cimri.

MENHUS

Uğursuz.

ACARUS

Acaridae ailesinde bulunan genellikle dış parazit olarak yaşayan kaşıntı, uyuz ve diğer deri hastalıklarına neden olan akar cinsi.

FAYANS

Duvarları kaplayıp süslemek için kullanılan, bir yüzü sırlı ve türlü desenlerle bezenmiş, pişmiş balçıktan levha.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük