Sonu R ile biten 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 9 harfli toplam 907 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TEPEDEĞER

Bir dizi ya da dağılımda en yüksek sıklık gösteren ve dağılımın dizgesinde tepe noktasına karşılık olan değer.

BAŞMEHTER

Yeniçeri ağasının en yakını olan ve özel işleriyle uğraşan en yüksek aşamadaki ağa gediklisi.

YUVALILAR

Antalya ili, Finike ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YILDIZLAR

Yarış günü onaltı yaşından büyük, onsekiz yaşından küçük olan atletler.

TURGUTLAR

Eskişehir şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. İzmir kenti, Emiralem nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Muğla ili, Turgut bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

SİPAHİLER

Aksaray ilinde, Sarıyahşi belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bartın şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Bolu ilinde, Gerede belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Isparta ilinde, Eğirdir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Karabük ili, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu şehrinde, Küre ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kocaeli ilinde, Körfez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Zonguldak kenti, Çaycuma ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Zonguldak ili, Eğerci bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

PLANOSPOR

Hücre duvarı bulunmayan, bir veya daha fazla kamçıyla hareket edebilen, zoosporangiumlarda meydana gelen sporlar. Hücre duvarı bulunmayan, bir ya da daha fazla kamçı ile aktif olarak hareket edebilen, zoosporangiyumlarda meydana gelen sporlar.

UZUNÇALAR

Üzerine seslerin düşük devirle kaydedildiği büyük boyutlu plak. Bir sanatçının eserlerinin bir bölümünün yer aldığı kaset, albüm.

METHALDAR

Bir işe karışmış olan, bir işte parmağı olan.

EĞRİAMBAR

Giresun ili, Dereli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

NAVİGATÖR

Yolbil.

KARTALLAR

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının karinalılar bölümüne giren bir takım.

KURUPINAR

Erzurum ili, Göksu bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat şehrinde, Zile ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YENİDEMİR

Kahramanmaraş ilinde, Yenicekale nahiyesine bağlı bir yer. Şırnak şehrinde, Fındık nahiyesine bağlı bir bölge.

ULUBEYLER

Balıkesir ilinde, Gömeç ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

İNFERİYOR

Alt veya aşağı anlamında. Alt, alt taraf.

DİSBANSER

Fransızca kökenli dispensaire: dispanser.

SİNDERLER

Balıkesir şehri, Dursunbey ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ZEYBEKLER

İçel şehrinde, Kuzucubelen bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

MOAGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, moalar (Dinornithes) takımından, Yeni Zelanda'da yaşamış ve soyları tükenmiş, uçmayan kuşları içine alan bir familya. (Dinornithida), azman moa (Dinornis maximus) iyi bilinen türleridir.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük