Sonu R ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 8 harfli toplam 1649 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GÜNSÜLER

Güneş hayvancıkları. Tatlısularda özgür yaşayan kökbacaklılar dizisi. (Seyrek olarak, su yosunlarında ve başka birgözeli hayvanlarda asalaklanan türlerine rastlanır.).

CİHANDAR

Dünyaya egemen olan hükümdar.

SEKSENER

Seksen sayısının üleştirme sayı sıfatı. Her birine seksen, her defasında sekseni bir arada olan.

TIĞILLAR

Aydın ili, Koçarlı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

MÜHDEDİR

Arapça kökenli muktedir: muktedir.

ÇELENGER

Boş zamanlarını değerlendiren kimse.

EKZOSPOR

Ana bitkide bazı hücrelerin dışa doğru meydana getirdikleri ve özel bir kese içinde teşekkül etmeyen sporlar. Ana bitkide bazı hücrelerin dışa doğru meydana getirdikleri ve özel bir kese içinde oluşmayan spor. Tomurcuklanma suretiyle meydana gelen spor.

MIZKIDIR

Cılız, sıska, çelimsiz.

AŞIRAŞIR

Aşure.

İLAKEDER

Alakadar.

JARTİYER

Çorapları dizin altında veya üstünde tutmaya yarayan lastikli bağ.

TOKLULAR

Bingöl kenti, Karlıova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Muş ilinde, Karaağıl nahiyesine bağlı bir yer.

TEZERGER

İp eğirmeye yarayan bir araç.

OLİGOMER

Az sayıda monomerden oluşan molekül; az sayıda amino asit monomerleri oligopeptitleri, nükleotit monomerleri oligonükleotitleri, monosakkaritler de oligosakkaritleri oluşturur. 2-10 adet tekrarlanan birimin eklenmesiyle veya çıkartılmasıyla özellikleri değişen polimere verilen ad. Gerçek polimerlerde bu tip değişiklikle özellikler hemen hemen hiç değişmez. Birkaç monomerin bir araya gelmesiyle oluşan yapı.

TANRIYAR

Bitlis ili, Narlıdere nahiyesine bağlı bir bölge.

GARNİTÜR

Et veya balık gibi asıl yemeğin yanına eklenen sebze, patates vb. yiyecekler. Giyecekleri süslemek için eklenen şey, süs. Herhangi bir şeyi ona uygun nitelikte tamamlayan nesne.

GALUNDUR

Lor, yağsız peynir.

CERİTLER

Adana ili, Aladağ ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. İzmir şehri, Kiraz belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kilis kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KAMİLDER

Dövenle boyunduruğu birbirine bağlayan ağaç.

KETENLER

Bolu kenti, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük