Sonu R ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 8 harfli toplam 1649 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MEKEKLER

Zonguldak şehrinde, Devrek belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ÇATBAYIR

Van ilinde, Bahçesaray ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

HALAÇLAR

Bolu kenti, Gerede belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Uşak şehri, Banaz ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

TIĞILLAR

Aydın ili, Koçarlı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BALIKLAR

Asalak yassı solucanların arakonakçısı olarak adı geçen soğuk kanlı omurgalılar sınıfı. Omurgalı hayvanlardan, deniz ve tatlı sularda yaşayan, yüzgeçleri ile hareket eden kemikli ya da kıkırdaklı olan, soğukkanlı, suda erimiş oksijeni solungaçları ile soluyan, genellikle yüzme keseleri bulunan, ayrı eşeyli, yumurtlayan, çoğunlukla pullu, mekik biçiminde, yüzmeye elverişli vücutları olan, bazı sınıflandırmalara göre üst sınıf, bazılarına göre ise bir sınıf. (Pisces), Omurgalılar (Vertabrata) dalının kıkırdaklı ve kemikli balıkları içine alan ikinci sınıfı. Soğuk kanlıdırlar. Tamamiyle suda yaşarlar ve suda erimiş oksijeni solungaçları araciyle solunurlar. Ayakları yüzgeç biçiminde gelişmiştir. Vücut genel olarak uzunca ve iki uca doğru sivrilmiş durumda olup üzeri pullarla örtülü ya da çıplaktır. Sonda geniş bir kuyruk yüzgeci bulunur. Genel olarak yüzme keseleri vardır. Ayrı eşeylidirler. Yumurtlarlar. Yumurtalar çok sayıda suya bırakılır ve sonra döllenir (dış döllenme). Birkaç cinsi doğurur. Hareket vücut dalgalanması ya da kuyruk yüzgeci ile sağlanır. Bugün en modern hayvan sınıflandırılmalarında gerçek balıklar tükel-ağızlılar (Teleostomi) adı altında toplanır ve diğer balıklar başka gruplara sokulurlar. Sillur devrinden beri yaşamaktadırlar. Keski-solungaçlılar (Elasmobranchii) ve tükel-ağızlılar (Teleostomi) olmak üzere iki alt-sınıfa ayrılırlar. Samsun şehrinde, Bafra ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Bir takımyıldızın ve bir burcun adı; Balıklar takımyıldızı, Balıklar burcu.

KIREYMİR

Amasya ili, Sarıbuğday nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ZORBATIR

Babayiğit, zorlu kahraman.

DOĞUŞLAR

Manisa ili, Sarıgöl ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

TIRAZLAR

Manisa şehri, Sarıgöl ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

YAĞDÖVER

Gaziantep kenti, Şahinbey ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

MÜNTEŞİR

Yaygın, yayılmış. Yayımlanan, yayımlanmış olan (gazete, dergi vb.).

KEFALLER

Kefalgiller, kum balığıgiller, cennet balığıgiller, uskumrugiller familyalarını içine alan kemikli balıklar takımı.

ALACAŞAR

Nevşehir kenti, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ALAPINAR

Henüz tam olgunlaşmamış genç kız. Adana şehri, Kozan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Bartın ili, Kurucaşile ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan kenti, Çatalçam bucağına bağlı bir yer. Erzurum ilinde, Tortum belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Eskişehir ilinde, Alpu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BOŞBÜGÜR

Yay.

BESBETER

Çok kötü, beş beter.

ÇAHCAVER

Çene eklemlerindeki aksaklıktan dolayı hayvanın geviş getirmesine engel olan hastalık.

KELKESER

Uzun saplı büyük keser.

GANGSTER

Yasa dışı işler yapan çete üyesi. Herhangi bir çıkar için her türlü kötülüğü yapan kimse.

TOHUMLAR

Ankara şehrinde, Karaali nahiyesine bağlı bir yer. Bilecik kenti, Yenipazar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük