Sonu R ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 8 harfli toplam 1649 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TAHATTUR

Hatırlama.

ÇİLİNGİR

Anahtarcı.

KARAAĞIR

Yapraklarını dökmeyen, mor çiçek açan bir çeşit ağaç.

KAÇIMSAR

Kaçamak yolu arayan, kaçamağa sapan.

HALİTLER

Erzincan ilinde, Gümüşakar nahiyesine bağlı bir yer.

YUMUKLAR

Manisa ili, Borlu bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

PRİMİKÜR

Voynuk örgütünde assubaylardan birinin sanı.

ÇAPARKIR

Beyazı çok kır renkli hayvan.

BAĞPINAR

Adıyaman şehrinde, Bağpınar bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Diyarbakır şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzincan kenti, Tercan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kayseri ili, Gezi nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Şırnak şehri, Kızılsu nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat şehri, Doğanyurt nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ÇİLENGİR

Çingene: Kızım evleri iyi kapayın çilengir falan girmesin.

FELENBUR

Ihlamur.

CELEPLER

Bursa ili, Orhaneli belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kastamonu şehri, İğdir bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

GARANTÖR

Güvence veren ve bunun gerçekleşmesini gözeten ve denetleyen (kimse, kuruluş veya devlet), güvenceci. Kredi kartlarından doğacak her türlü borç ve yükümlülükten, kart sahibi olarak sorumluluğu bulunan gerçek veya tüzel kişi.

BİLGİVAR

Bilgili, bilen.

MÜHÜRDAR

Devlet büyüklerinin mühürlerini taşımak ve gereken kâğıtları mühürlemekle yükümlü görevli.

DULKADİR

Kütahya kenti, Tavşanlı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

GÖBELLER

İzmir şehri, Kozak bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

BAHARKOR

Bakarkör.

EKLEMLER

İki parçanın birleşme ya da ayrılma bölgesi; kemikler arasındaki birleşme yerleri. Kafatasındaki gibi hareketsiz, oynamaz eklemler (fibröz eklemler), boyun, göğüs ve bel omurlarındaki gibi yarı oynar eklemler ve bilek, dirsek, diz, alt çenedeki gibi oynar eklemlere (sinoviyal eklemler) rastlanır.

SİHİRKAR

Büyülü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük