Sonu R ile biten 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 7 harfli toplam 1209 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

FLİMMER

Bazı kamçılar üzerindeki yatay fibriller.

EKTİYAR

İhtiyar.

MUNAVAR

Münevver.

TAZILAR

Bolu ili, Seben ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

SVARMER

İchthyophthirius multifiliis ve Cryptocaryon irritans gibi protozoonların göl ve denizlerin dip kısmında bulunan kistlerinin içerisinde, çoğa bölünme sonucunda oluşan enfeksiyöz evreler.

ÜÇEVLER

Bitlis şehri, Bölükyazı bucağına bağlı bir yer. Kastamonu kenti, İnebolu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kırıkkale şehri, Keskin ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Mardin kenti, Kızıltepe ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Muş şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KÜBATUR

Hacimin hesaplanması.

KUYULAR

Diyarbakır ili, Hani ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Mardin şehrinde, Akarsu bucağına bağlı bir yer.

BİLABAR

Beraber. Beraber, bk. bilevar.

İLİŞTİR

Süzgeç, kevgir. Ezik, ezilmiş şey. Kevgir; süzgeç.

OKSEVER

Oku seven.

EMRELER

Kastamonu şehri, Seydiler belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

DADILAR

Aksaray ilinde, Ağaçören ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

AKBAYIR

Ankara şehri, Çubuk ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum şehrinde, Hınıs ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzurum şehrinde, Olur belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Gaziantep şehri, Burç bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep kenti, Yavuzeli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kahramanmaraş şehrinde, Elbistan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Kastamonu ili, Cide ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

İMAMLAR

Bartın kenti, Arıt bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bolu ili, Gerede ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Denizli şehri, Çameli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sakarya ili, Kaynarca ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sakarya ili, Söğütlü belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Samsun ilinde, Çayırkent nahiyesine bağlı bir yer.

MANUŞIR

Yeşil kertenkele.

ESENLER

İstanbul iline bağlı ilçelerden biri.

NABİLER

(Resim) Fransa'da, izlenimcilerin dağıttıkları resim yapısına önem veren, Maurice Denis, Vouillard, Bonnard gibi sanatçıların kurdukları topluluğa verilen ad.

FAKILAR

Çorum ilinde, Alaca ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Isparta şehrinde, Şarkikaraağaç ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. İçel kenti, Çamlıyayla ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu ilinde, Devrekâni belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Konya ili, Hadım ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ARAPGİR

Malatya iline bağlı ilçelerden biri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük