Sonu R ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 5 harfli toplam 1765 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MUKUR

Kavgacı, hırçın. İstemeyerek razı olmak.

NASİR

Nesir yazan, nesir ustası. Yayan, saçan. Nesir yazan.

MOÇAR

Ağaç sürgünleri.

NASIR

En çok el ve ayağın sürekli sürtünmelere uğrayan noktalarında üst derinin kalınlaşması ve sertleşmesiyle oluşmuş deri.

HAKİR

Aşağı görülen, değersiz.

KOŞER

Musevi kurallarına göre hazırlanmış yiyecekler.

VOLAR

Belle kaldırılan büyük toprak parçası, kesek.

OSCAR

ABD'deki Sinema Sanat ve Bilimleri Akademisi'nin her yıl sinema alanındaki en başarılı çalışmalar için verdiği altından heykelcik. (Mecaz olarak) Herhangi bir alandaki en başarılı çalışmaya verilen ödül.

DÜVÜR

Evlenenlerin anne ve babaları. Kız istemeye giden kimse, elçi.

KÖSÜR

Taranmış yün.

AVŞAR

Afşar.

TEŞİR

Yabansı, çirkin. Utanmaz. Arapça kökenli teşhir: teşhir.

İSGER

Demircilerin yaptığı büyük çivi.

PATİR

Kaz yavrusu.

TAMER

Tümüyle nitelikli kişi.

ÜLKER

Boğa takımyıldızı sınırları içinde bulunan, yedi parlak yıldız ve etrafındaki gaz katmanı ile güzel görünüm veren yıldız kümesi, Yedikızkardeş, Süreyya, Pervin.

FİNER

Değirmenlerde birbirine geçen dişliler. (Kandilli Bilecik).

SİNİR

Duyu ve hareket uyarılarını beyinden organlara, organlardan beyne ileten beyazımsı teller ve bu tellerin oluşturduğu demet. Rahatsız edici, hastalık derecesine varan özellik. Herhangi bir şey, bir olay karşısında tepki gösterme duyarlığı ve kişinin ruhsal niteliği. Hoşa gitmeyen, can sıkan. Kas kirişi ve zarı. Lastik. Diz kapakla ayak bileği arası. Sınır, bk. sinor// sinir sepet: hudut, bk. sinor sepet. Birçok sinir telinin bir araya gelmesi ile oluşan yapı. Duyu ve hareket uyartılarını beyinden organlara, organlardan beyine ileten beyazımsı teller ve bu tellerin oluşturduğu demet. Beyni ve omuriliği vücudun öteki bölgelerine bağlayan ve herbiri birkaç sinir teli demetlerinden yapılmış olan beyaz iplikler.

ŞANER

Ünlü kimse.

BULAR

Bunlar.