Sonu R ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 5 harfli toplam 1765 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KÖZER

Dövülmüş buğday ve saman elemeye yarayan iri gözlü kalbur. İyice dövülerek kabuğundan ayrılmamış buğday başakları, harman altı. Gören kimse.

PAYAR

Hayvanın birdenbire atlayışı, sıçrama.

MUCOR

Meyve ve sebzelerle fermente gıdaların bozulmasında veya Gammelost gibi bazı tür peynirlerin olgunlaşmasında rol oynayan küf cinsi.

BİDAR

Uyanık, uyumayan.

DEMUR

Demir. Yok olma.

GEVER

Bahçe ve tarla sulamak için açılan ince su yolu, ark. Arklardaki suyun yolunu değiştirmek için önüne yapılan toprak set. Ark suyunu evleklere bağlamak için delinip konulan taş. Boyunduruğun kayış bağlanan yeri. Soğuk. Arkbaşı. Ark. Suyun arka kanala bağlandığı yer. Su taksimat yönü, suyu başka tarafa çevirmek için önüne yapılan toprak set, ağız. Sulama işlerinde suyun yönünü değiştirmeye yarayan belirli nokta (Çayağzı). Arklardan tarlaya su ulaştıran küçük su yolları. (Yenikent Aksaray Niğde; Adalıkuzu Güdül Ankara; Güzelyurt Hekimhan Malatya; Gürün Sivas). Bir su ölçüsü: Bir gever su ver. (Güzelyurt Hekimhan Malatya.). Bahçe ve bostanlara arıktan su salıverecek delik, gedik.

EMVAR

Arapça kökenli emvâl: emval.

MÜŞİR

Mareşal. Yazı ile bildiren, haber veren. Taşıtlarda motorun ısı durumunu göstergeye yansıtan araç. Gösterge. Haber veren, bildiren. Emir ve işaret eden.

KEBER

Turşusu yapılan, dağlarda biten bir yaban otu.

ILDIR

Alacakaranlık. Parıltı, parlayış. Alaca karanlık. Ege Denizi kıyısında Karaburun yarımadasının batısında arkeolojik nitelikte bir köy. İzmir şehrinde, Alaçatı bucağına bağlı bir bölge.

KATİR

Katır.

İKSİR

Hayatı ölümsüzleştirme, madenleri altına çevirme vb. olağanüstü etkileri olduğuna inanılan sıvı. Aşk ilham eden büyülü içki. İç ferahlatıcı ilaç ya da içki.

MELER

Keçi dili.

BELER

Saçak, dam ucu.

ÇINAR

İki çeneklilerden, 30 metreye kadar uzayabilen, gövdesi kalın, uzun ömürlü, geniş yapraklı bir ağaç (Platanus). Diyarbakır iline bağlı ilçelerden biri.

RİGOR

Kas lifleri ATP ve fosforilkreatinden tamamen yoksun kaldıklarında aktin-miyozin bağlarının çözülmemesi sonucu kasların kasılı kalarak aşırı derecede sertleşmesi.

TEĞİR

Ağaçtan oyma su kabı.

BÖGÜR

Böğür. Dağın yamacı. Yan.

SOKUR

Köstebek. İçeriye batmış. Bir gözü kör.

BEĞER

Yapıya konan en büyük ağaç, mertek. Çatı yapımına geçileceği sırada, orta kısımlarına gelmek koşuluyle karşılıklı iki duvar üzerine uzatılan kalın ağaç. (Afşar, Akbaş, Hacılar, Garibçe Güdül, Ilıca Ayaş Ankara).