Sonu R ile biten 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 10 harfli toplam 772 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

STEROİTLER

Üçü, altılı, biri beşli olmak üzere bitişik dört hidrokarbon halkası içeren, canlılarda bulunan sterol, safra asitleri, seks hormonları, saponinler v.b.gibi lipit bileşiklerinin genel adı.

SIRATAŞLAR

Bayburt şehri, Aydıntepe ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kars ili, Karaurgan nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Şanlıurfa ili, Halfeti belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

PLASTİKLER

Isı ya da basınç etkisiyle yumuşatılıp çeşitli yöntemlerle biçimlendirilebilen ve bu biçimlerini soğuyunca da koruyabilen, yapay ya da doğal, çoğunlukla organik özdekler. Sıcaklık ya da basınç etkisiyle yumuşatılıp, çeşitli yöntemlerle biçimlendirilebilen ve bu biçimlerini soğuyunca da koruyabilen yapay ya da doğal, çoğunlukla organik maddeler. Yüksek sıcaklıkta oluşan veya kalıplanabilen büyük molekül kütleli sentetik polimerler.

BÜVELEKLER

Büvelek türlerini içine alan sinekler topluluğu.

KÜLTİVATÖR

Toprağı yüzeyden işlemeye yarayan dişli alet.

HACIİSALAR

Manisa şehri, Turgutlu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ÇİFTLİKLER

Adana şehrinde, Ceyhan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

PAMUKÇULAR

Artvin ilinde, Yusufeli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Aydın kenti, Bağarası nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

YASSIPINAR

Sivas şehrinde, Altınyayla ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KURBAĞALAR

Omurgalı hayvanlardan, amfibyumlar sınıfına giren bir takım, kuyruksuzlar.

KOLAGİLLER

Ayrı taç yapraklı iki çeneklilerden, büyük ve küçük kola ağaçları gibi birçok türü içine alan bir bitki familyası.

ALMANSEVER

Alman yanlısı, Alman dostu, Germanofil.

TÜRBELALAR

İlkel solucanlar (Scolecida) dalının, yassı solucanlar (Platyhelminthes) grubundan, yaprak biçiminde olan vücutlar kirpikli ve derili, ağızları karın bölgesinde bulunan etçil, gözleri dokunaçları ve statositleri bulunan, deniz, tatlı su ve nemli yerlerde yaşayan, planarya (Planaria) cinsi iyi bilinen bir takım.

DİYARBAKIR

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan illerinden biri.

DEMİRDÖVER

Ardahan kenti, Posof ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

İNSEKTİVOR

Böceklerle beslenen canlılar. Insectivora takımında bulunan bireyler.

KILAVUZLAR

Aydın kenti, Atça bucağına bağlı bir bölge. Aydın şehri, Bozdoğan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Bolu şehrinde, Göynük ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Burdur şehrinde, Karamanlı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Bursa şehrinde, Harmancık belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Manisa şehri, Demirci belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

SİVASLILAR

Samsun şehrinde, Terme ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KORDALILAR

Sölomları iyi gelişmiş çok hücreli hayvanlar topluluğu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük