Sonu R ile biten 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 10 harfli toplam 772 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KONUMTASAR

Bir yapının ya da yapıların kentsel yerbölümü ya da yapı adası üzerine yerleşme biçimini gösteren tasar. bk. ayrıntıtasar.

DİNOZORLAR

Omurgalı hayvanlardan sürüngenler sınıfına giren, soyu tükenmiş bir takım.

BEYAZSOKAR

Boyları 40 cm olabilen, Ege Denizi ve Akdeniz'de dağılım gösteren, vücudu yanlardan iyice basık ve yüzgeçlerdeki bütün diken ışınları zehirli, kayalık ve algli zeminlerde yaşayan demersal bir tür.

TİMİNCİLER

Aydın ilinde, Koçarlı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

OYLUMÖLÇER

Çoğunlukla sıvı ve katıdan yoğunluklarını ölçmede kullanılan bölümlenmiş ölçme kabı.

TEYUGİLLER

Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, pullu sürüngenler (Squamata) takımının, kertenkeleler (Lacertilia) alt takımından, iki sivri uzantı ile sonlanan uzun, yassı ve pullu bir dilleri olan, Amerika'da yaşayan türleri içine alan bir familya. (Teiidae, Portekizce: teju = bir tip sürüngen), Omurgalı hayvanlardan sürüngenler (Reptilia) sınıfının pullu-sürüngenler (Squamata) takımının kertenkeleler (Lacertilia) alt-takımına giren bir familyası. İki sivri uzantı ile sonlanan uzun, yassı ve pullu bir dilleri vardır. Tropik Amerika da yaşarlar. Teyu (Tupinambis teguixin) iyi bilinen türüdür.

FİLMEGİDER

Bir kimsenin, bir nesnenin ya da bir konunun, görünüş ya da işleniş yönünden filme yatkın olması, filmde iyi sonuç vermesi niteliği.

BAKIRPINAR

Konya şehrinde, Kadınhanı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

AKDİKMELER

Kireçli topraktaki muntazam sel yarıntıları.

TÜRKMENLER

Kahramanmaraş şehrinde, Ekinözü ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Sivas kenti, Suşehri belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

BERECEKDOR

Projektör.

KANGALAÇAR

Kangalları yeniden sarmak için yapılan açma işleminde, açma işini yapan aygıt.

GÜLBEŞEKER

Gül çiçeği ve şeker ile yapılmış olan macun kıvamında bir reçel türü.

KAYINPEDER

Kaynata.

KEREVİTLER

Kabuklular (Crutacea) sınıfından, vücutları yuvarlak, rostrumları iyi gelişmiş, uzun olan ikinci antenleri. abdomen segmentine kadar uzanan, tatlı sularda yaşayan bir grup.

MİKROAMPER

Amperin milyonda birine eşit akım şiddeti birimi.

AŞAĞIÇAYIR

Zonguldak kenti, Kozlu bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ÇAYIRHİSAR

Balıkesir ili, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KARABAĞLAR

Aydın ili, Karacasu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

KARABULGAR

Küçük salkımlı bir cins üzüm.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük