Sonu R ile biten 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 10 harfli toplam 772 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MAHBUBELER

Balıkesir ili, Bandırma ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KANATLILAR

Böceklerin kanatlı olanlarını içine alan alt sınıf. Eklem bacaklı hayvanlardan, gerçek eklem bacaklılar (Euarthropoda) alt dalının, böcekler (Insecta) sınıfından, erginleri kanatlı, bazen kanatları ikincil olarak kaybolmuş, gelişmelerinde yan başkalaşım ya da tüm başkalaşım görülen bir alt sınıf. Düz kanatlılar (Orthoptera), termitler (Isoptera), tüy bitleri (Mallophaga), bitler (Siphunculata), kız böcekleri (Odonata), sinir kanatlılar (Neuroptera), pul kanatlılar (Lepidoptera), iki kanatlılar (Diptera), kın kanatlılar (Coleoptera), zar kanatlılar (Hymenoptera), hortumlu böcekler (Rhynchota) gibi takımları vardır. (Pterygota), hortumlu-böcekler (Rhynchota) gibi takımları içine alır.

KARBONİFER

Karbon dönemi.

SERİNÇAYIR

Ardahan ilinde, Göle ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ORTAKYAŞAR

Ortak yaşama durumunda bulunan (canlı).

ALACABAYIR

Balıkesir şehri, Şamlı bucağına bağlı bir yer.

KABUKLULAR

Kabukları yapılarındaki kireçli tuzlar dolayısıyla sertleşmiş olan, solunum aygıtları balıklara benzeyen, çok hücreli hayvanlardan eklem bacaklılar sınıfı.

NÜMAYİŞKAR

Gösteri ile, gösteriş ile ilgisi olan.

YÜZERGEZER

Karada olduğu gibi suda da kullanılabilen (araba, tank, uçak vb. araç), amfibi.

İZGEGÖZLER

İzgelerin çözümlenmesinde kullanılan, bir koşutaç, bir biçik ya da bir ışık ağı ve bir uzgözlerden oluşan düzenek.

TOPOİZOMER

Yalnızca süpersarmal sayısı farklı olan dairesel DNA molekülünün farklı biçimleri.

ÖRÜMCEKLER

Örümceklerle akrepleri içine alan bir eklem bacaklılar takımı.

ALİOĞULLAR

Aydın ilinde, Yenipazar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

YAZARBOZAR

Yazı tahtası.

ÖKARYOTLAR

Protozoonlar, mantarlar, hayvanlar ve bitkiler gibi bir zarla çevrili çekirdeğe sahip, bir hücreden ya da hücrelerden oluşan, DNA ile histonların bir araya gelerek kromozomlan oluşturduğu, hücresel faaliyetlerinin birçoğu mitokondri, kloroplâst, Golgi kompleksi, endoplâzmik retikulum gibi zarla çevrili organeller tarafından yürütülen, protein iplikleri ve tüpçüklerinden oluşan yaygın bir hücre iskeletine sahip canlılara verilen genel ad. Protozoonlar, mantarlar, hayvanlar ve bitkiler gibi bir zarla çevrili çekirdeğe sahip, bir hücreden veya hücrelerden oluşan DNA'yla histonların bir araya gelerek kromozomları oluşturduğu, hücresel faaliyetlerinin birçoğu mitokondri, kloroplast, golgi kompleksi, endoplazmik retikulum gibi zarla çevrili organeller tarafından yürütülen, protein iplikleri ve tüpçüklerinden oluşan yaygın bir hücre yapısına sahip canlılara verilen genel ad.

KARASUNGUR

Soğukkanlı, sakin esmer kimse. Diyarbakır şehri, Ovabağ nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Elâzığ kenti, Kovancılar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Siirt şehri, Doğanca nahiyesine bağlı bir yer.

EKMEKÇİLER

Siirt ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

GÖKÇEPINAR

Antalya şehri, Serik belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Balıkesir ilinde, Dursunbey ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Batman şehri, Gercüş ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Çorum şehrinde, Cemilbey nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Gümüşhane ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ilinde, Çayırkent bucağına bağlı bir bölge.

AKDİKMELER

Kireçli topraktaki muntazam sel yarıntıları.

KİRAZPINAR

Balıkesir şehrinde, Konakpınar bucağına bağlı bir bölge. Kütahya şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Samsun şehri, Lâdik ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.