Sonu R ile biten 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "r" olan 10 harfli toplam 772 adet kelime bulundu. Sonu r harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında r harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde r harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YAĞLIPINAR

Ankara ilinde, Gölbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kayseri kenti, Pınarbaşı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇİZİMTASAR

Çizimsel tasarlama sonucunda ortaya çıkan tasar türü.

OVAŞEYHLER

Karabük şehrinde, Eflâni ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KEDİGİLLER

Kedi, aslan, kaplan, pars vb. hayvanları içine alan etçil memeli hayvanlar sınıfı.

KANATPINAR

Amasya şehrinde, Suluova ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

EKMEKÇİLER

Siirt ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

BİLİMSEVER

Bilimi seven, bilimle uğraşan kişi.

YEDİYARLAR

Büyükayı da denilen yıldız takımı.

ALİBAHADIR

İstanbul şehri, Beykoz ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

VANTİRATOR

Fransızca kökenli ventilateur: vantilatör.

NÜMAYİŞKAR

Gösteri ile, gösteriş ile ilgisi olan.

İSFENDİYAR

İran Mitolojisinde adı geçen hükümdarın adı.

HALOJENLER

Öğeler Dizgesinin VII-A kümesindeki F, CI, Br ve I öğelerinden oluşan, baz metallerle yaptıkları tuzları , doğada bol bulunan öğeler. Periyodik cetvelin VIIA Grubunda bulunan F, Cl, Br, I, At ametalik elementleri. Halojenler çok değerliklidir ve -1 (klorürler), +1 (hipokloritler), +3 (kloritler), +5 (kloratlar) ve +7 (perkloratlar) yükseltgenme basamaklıdırlar.

ÇEKİŞÖLÇER

mm su sütunu cinsinden baca çekişinin şiddetini ölçen aygıt. Bu amaçla U şeklinde bükülmüş saydam bir boruda kullanılabilir.

TATLIHAMUR

Pekmez karıştırılarak yapılan hamur : Tatlı hamuru çok yoğurmuşsun.

BULUTPINAR

Ağrı ili, Tutak ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KABUKLULAR

Kabukları yapılarındaki kireçli tuzlar dolayısıyla sertleşmiş olan, solunum aygıtları balıklara benzeyen, çok hücreli hayvanlardan eklem bacaklılar sınıfı.

TARAKÇILAR

Artvin kenti, Yusufeli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KONAKPINAR

Balıkesir şehri, Konakpınar bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Siirt şehri, Kurtalan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Sivas ilinde, Konakpınar bucağına bağlı bir bölge.

KANATLILAR

Böceklerin kanatlı olanlarını içine alan alt sınıf. Eklem bacaklı hayvanlardan, gerçek eklem bacaklılar (Euarthropoda) alt dalının, böcekler (Insecta) sınıfından, erginleri kanatlı, bazen kanatları ikincil olarak kaybolmuş, gelişmelerinde yan başkalaşım ya da tüm başkalaşım görülen bir alt sınıf. Düz kanatlılar (Orthoptera), termitler (Isoptera), tüy bitleri (Mallophaga), bitler (Siphunculata), kız böcekleri (Odonata), sinir kanatlılar (Neuroptera), pul kanatlılar (Lepidoptera), iki kanatlılar (Diptera), kın kanatlılar (Coleoptera), zar kanatlılar (Hymenoptera), hortumlu böcekler (Rhynchota) gibi takımları vardır. (Pterygota), hortumlu-böcekler (Rhynchota) gibi takımları içine alır.