Sonu L ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "l" olan 6 harfli toplam 1418 adet kelime bulundu. Sonu l harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında l harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde l harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

STABİL

Dayanıklı, sağlam. Kararlı, değişmez. Düz. Oturmuş. Dengeli.

PİSEEL

Akşamüstü.

TERZİL

Küçük düşürme.

KÜMBÜL

Patates, karşılığı kumpir, kumpür, kümbül, kümpür.

PETROL

Yoğunluğu 0,8-0,95 arasında olabilen, hidrokarbürlerden oluşmuş, kendisine özgü kokusu olan, koyu renkli, arıtılmamış, doğal yanıcı mineral yağ, yer yağı.

TENHEL

Defne.

SPATÜL

Az miktarda katı maddelerin bir kaptan başka bir kaba aktarılmasında kullanılan kaşık şeklinde veya düz bir yüzeye sahip alet. Toz veya küçük parçalar durumundaki maddeleri almak ve ölçümlerinde kullanılan için kullanılan, cam, metal veya porselenden yapılmış bir ucu kaşık biçiminde olan laboratuvar malzemesi.

MANDAL

Kapı vb. şeyleri kapalı tutmaya yarayan, döner tahta veya metal parça. Ut, kanun, keman vb. çalgıların tellerini geren düğme. Evlek. İpe serilen çamaşırı tutturmak için kullanılan yaylı kıskaç.

TEYNEL

Defne. Sepet. Defne ağacı.

DERMAL

Deriye ait, ciltle ilgili, dermatik.

SINDAL

Çanakkale şehrinde, Umurbey nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

TEHRAL

Tekrar.

HARÇUL

Tüyü değişen ya da tüyü dökülen (hayvan).

KINDIL

Kevene benzer dikenli bir çeşit ot.

ZIRDAL

İriyarı.

YANGIL

Yamuk yumuk, eğri büğrü, bozuk düzen.

SIYKIL

Düz, parlak, cilalı.

GÖMPİL

Patates.

VAYSAL

Edirne şehrinde, Lalapaşa ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

PİNGEL

Evcil : Ne pingel kedi. Fol olarak konulan yumurta : Tavuk yumurtlayacak, yuvaya birpingel koyun. Folun konulduğu yer, folluk. Azar azar birikmiş şey. Fol. Ermeni dilinden pingel: folluk. Folluk. (Kırçiçeği Susuz Kars).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük