Sonu L ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "l" olan 5 harfli toplam 1497 adet kelime bulundu. Sonu l harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında l harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde l harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HIZAL

Hile.

KİRAL

Mutfak. Kiler.

KANAL

Bazı bölgeleri sulamak, kurutmak amacıyla veya gemilerin işlemesine elverişli, insan eliyle açılmış su yolu. Telefon, telgraf, radyo, televizyon vb. araçlarla iletişimi sağlayan yol, hat. Tahtanın liflerine dik yönde açılan kırlangıç kuyruğu biçimli girinti. İki kıyı arasındaki dar ve derin deniz. İçinden damar, sinir veya bir sıvı geçen yol.

ŞİKİL

Surat, biçim, kılık. Yüz, surat. Görünüm, biçim (insan için). Şekil - şiklinde: şeklinde.

GÜÇEL

Eli güçlü olan kimse.

HEMAL

Kan veya kan damarlarına ait olan.

FEYİL

Huysuzluk, kıskançlık, hırs. Açgözlülük, görgüsüzlük. Niyet, kalbten geçen istek. İstek, dilek: Feyilini dorult. Açgözlülük.

DÖDÜL

Kalın direk.

MİCEL

Kemik içindeki ilik. Sivrisinek.

ÖVGÜL

Övülmeye değer, nitelikli kimse.

TECİL

Erteleme.

GAZAL

Ceylan.

YÖNAL

"Bir tarafa git" anlamında kullanılan bir isim".

HELAL

Dinin kurallarına aykırı olmayan, dinî bakımdan yasaklanmamış olan, haram karşıtı. Kurallara, geleneklere uygun olarak. Kurallara, geleneklere uygun. Nikâhlı eş.

AĞGÜL

Beyaz gül, ak gül.

TAMÜL

Tahammül.

AKYOL

Dürüst, doğru ve iyi yol, hak yol. Diyarbakır ilinde, Silvan ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Mardin kenti, Dargeçit ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Muğla kenti, Güllük bucağına bağlı bir bölge.

EŞHAL

Arapça kökenli eşkâl: eşkâl; kılık-kıyafet; dış görünüş.

APTAL

Zekâsı pek gelişmemiş, zekâ yoksunu, alık, ahmak, alık salık. Küçümseme ve azarlama bildiren bir seslenme sözü.

HACİL

Kederli, üzgün. Arapça kökenli hacel: Utanmış, mahcup (Erzincan Merkez) '.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük