Sonu L ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "l" olan 5 harfli toplam 1497 adet kelime bulundu. Sonu l harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında l harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde l harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TAHAL

Arpa, buğday, yulaf ve benzerleri ürünler, tahıl. Tahıl. Bir yıl için öğütülmüş olan buğday. (Tepecik Tavşanlı Kütahya). Edirne ilinde, Havsa ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

DÜYÜL

Elendikten sonra geriye kalan en ince bulgur.

PAHIL

Elinden iş geldiği halde yapmayan, savsaklayan, tembel. Cimri. Bencil, kıskanç. Bakla. Ters, aksi. Uğursuz. Kıskanç. Kinci. Kötü yürekli. Aksi, ters. Engel. Tembel, üşengeç. Başkasına heveslenen, kıskanan (Erzincan Merkez).

FİTİL

Lambada, kandilde ve mumda yağın, çakmakta benzinin yanmasını sağlayan, türlü biçimlerde bükülmüş veya dokunmuş pamuktan yapılmış olan genellikle yağ çekici madde. 0,0125 gram olan ağırlık ölçü birimi. Yollu bir biçimde dokunmuş kumaş. Derin yaraların tedavisinde, yara içine salınan steril gazlı bez şeridi. Elli kâğıtla oynanan ve en az sayısı olanın kazanması kuralına dayanan bir iskambil oyunu. Eskiden topları ve şimdi lağımları ateşlemekte kullanılan kaytan biçiminde tutuşturucu madde. Kumaşın altına kaytan biçiminde bükülmüş bir şey koyup üstten dikerek yapılmış olan kabartma yol. Anüse konulan donmuş yağ kıvamında ve koni biçiminde ilaç. Koltuk, sandalye vb. oturulan eşyanın yapımında dikiş veya çivileri gizlemekte kullanılan şerit.

GÜLEL

Elinde gül olan.

AYDİL

Gönlü ay gibi temiz olan kimse.

AKRAL

Ayak, kulak, parmak gibi vücudun çevresel bölümlerini etkileyen herhangi bir etki, hastalık veya patolojik değişim.

ÇEYİL

Taşlı, kumlu yer. Verimsiz toprak. Sarı boya yapmada kullanılan bir çeşit kısa boylu çalı.

HÖLÜL

Kavgacı, herkese çatan kişi.

ETSEL

Ete ait. Cinselliğe ait.

DOĞAL

Doğada olan, doğada bulunan. Olağan, alışılmış, her zamanki gibi olan, beklenildiği gibi. Yapmacık olmayan. Kendiliğinden olan, insan eliyle yapılmamış, yapay karşıtı. Doğada rastlandığı gibi, doğaya uygun olan, doğa güçlerine, kurallarına uyan, tabii, natürel. Katıksız, saf. Sağduyuya, mantığa, olağan düzene uygun olan.

KAFİL

Dikenlik, çalılık yer, çalı kümesi.

BAHAL

Tarçın.

KARUL

Uzun taneli bir cins üzüm.

VİTAL

Canlı, hayati, yaşamsal, yaşamla ilgili.

TAHIL

Buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar, pirinç vb. hasat edilen ürünler ile tohumlarının genel adı, hububat.

HEGEL

Hasta hayvan. Saplı sukabı.

SENAL

"Sen al" anlamında kullanılan bir isim".

BEYEL

Balıkesir şehri, Dursunbey ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÖZBAL

Balın özü gibi tatlı olan kimse.