Sonu K ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "k" olan 8 harfli toplam 8700 adet kelime bulundu. Sonu k harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında k harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SAYMAMAK

… Kadar değer vermemek.

ELÇEKMEK

Vazgeçmek.

TIKGILIK

Ağaç tepesi.

DUTULMAK

Hazırlanmak: Denklerin dutulmuş. Dili tutulmak. Mahkum olmak, zan altına düşmek. Durdurulmak, zaptedilmek. Donuklaşmak, kararmak, sıkılmak. Sesi çıkmaz olmak. Kullanılmak. Bırakılmak, alıkonulmak, bulundurulmak. Kapanmak, kapatılmak, tıkanmak.

KEFLEMEK

Toz halinde bir şeyi avuçla ağıza atmak. Etin kemiğini ayırmak. Kazanda kaynayan sıvıyı taşmaması için karıştırmak, savurmak. Kaynayan şıra ya da etin köpüğünü süzgeçle almak. Birisini dövmek için ant içmek : Hamza seni kefliyor ayağını denk al. Uzun zaman aç beklemek.

ÖZÜKAVAK

Yozgat şehrinde, Çekerek ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ARGAŞMAK

Kavga, gürültü etmek.

SAVSANIK

Nedeni olmadan işi ger, bırakan, savsaklayıcı.

GUMUŞLUK

Sandık ve çekmecelerdeki raf, göz.

SIRMAŞIK

Çok karışık.

GÜVENDİK

Birisine sığınarak meydan okuma. Ağrı şehri, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Aydın kenti, Sultanhisar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Çorum şehrinde, Sungurlu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Giresun şehrinde, Görele ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Kars şehri, Kağızman ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kilis ilinde, Elbeyli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Konya ili, Doğanhisar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Manisa şehri, Gelembe bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Van ilinde, Albayrak nahiyesine bağlı bir yer.

GİDİLMEK

Gitme işi yapılmak.

GELDİREK

Kağnıda, yürükleri destekleyen ağaç direk. (Ulucak Eşme Uşak; Yukarıkaşıkara Yalvaç Isparta).

KALEMLİK

Kalem kutusu.

IKARTMAK

Diz üstünde oturtmak. Elinden almak.

GELİNCEK

Lale.

KOFTİLİK

Kofti olma durumu.

TANITMAK

Bir kimsenin veya bir şeyin tanınmasını sağlamak. Bir kişinin kim olduğunu başkasına bildirmek, tanıştırmak, takdim etmek, prezante etmek.

BEŞBIYIK

Muşmula.

METMENEK

Merdiven.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük