Sonu J ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "j" olan 8 harfli toplam 29 adet kelime bulundu. Sonu j harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında j harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde j harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NEKROFAJ

Ölü organizmalar yiyen. Ölü hayvanlar üzerinden beslenen.

SAPROFAJ

Çürükçül beslenen.

ARBİTRAJ

Ara kazanç.

MAKROFAJ

Kan dokusundaki monositlerden farklılaşarak oluşan, bağ dokusunda makrofaj, akciğerlerde alveolar makrofaj, merkezi sinir sisteminde mikroglia, kemik dokusunda osteoklâstlarla aynı olduğu düşünülen, zarında mannozil glikozu reseptörü ile mikroorganizmaların yakalanıp fagosite edilmesini sağlayan, ayrıca zarında gram negatif bakteriler için CD 14 reseptörü, immünoglobulin G antikoru reseptörleri, kompleman reseptörleri olan, faaliyete geçen makrofajlarda lökosit fonksiyon antijeni, doku uyuşurluk antijeni ve benzerleri reseptörleri olan, sabit (histiyosit) ve hareketli tipleri bulunan bağ dokusu hücresi. Kan dokusundaki monositlerden farklılaşarak oluşan, bağ dokusunda makrofaj, akciğerlerde alveolar makrofaj, merkezi sinir sisteminde mikroglia ve kemik dokusundaki osteoklastlarla aynı olduğu düşünülen, mikroorganizmaları fagosite edip yok eden bağ dokusu hücresi. Organizmanın hücresel savunmasında başlıca rolü üstlenen, yangı bölgesindeki bağ doku hücreleri ve monositlerin farklılaşmasıyla oluşan bir çeşit akyuvar, büyük fagositik hücre, mononükleer fagositler. Kornea ve kalp kapakları gibi damarsız dokuların yangısında, fagositoz yapan hücreler sadece makrofajlardır.

KAMUFLAJ

Gizleme.

ENFRARUJ

Kızılötesi.

KARTİLAJ

Kıkırdak.

TELMOFAJ

Kanla beslenen ve beslendiği bölgede küçük kanamalara neden olan eklem bacaklı.

SARKOFAJ

Etçil.

HİSTOFAJ

Konak dokusuyla beslenen.

PATRONAJ

Cezaevinden serbest bırakılan suçlunun toplum yaşantısına yeniden uyabilmesini sağlamak amacıyla yapılmış olan yardım çalışması. Yönetim, gözetim.

VERMİFUJ

Bağırsak kurdunu yok etmek için veteriner ilaçlarında kullanılan bir madde.

ESTAMPAJ

Metal, tahta vb. üzerine resim basma, çoğaltma yöntemi.

KOPROFAJ

Dışkı üzerinden beslenen.

MİKROFAJ

Küçük fagositik kan hücresi; polimorf çekirdekli lökosit. Plankton gibi küçük organizmalar veya küçük partiküller üzerinden beslenme.

PIRPIREJ

Salak.

DEBRİYAJ

Otomobillerde kavrama yöntemi ile kenetlenmiş iki mili birbirinden ayıran ve çekici mili hareket düzeninde tutarak çekilen milin durmasını ve bu işlem sonunda aracın hareketini sağlayan düzenek. Bu düzeneği işletmeye yarayan ayaklık.

TRİKOTAJ

Örme işleri.

RÖPORTAJ

Konusu bir soruşturma, araştırma olan gazete veya dergi yazısı. Radyo ve televizyon habercisinin araştırma ve soruşturma sonucunda hazırlamış olduğu program, mülakat.

STENOFAJ

Çok dar bir beslenme yelpazesine sahip olan.