Sonu J ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "j" olan 8 harfli toplam 29 adet kelime bulundu. Sonu j harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında j harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde j harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DEKORNAJ

Boynuz köreltme.

KALİBRAJ

Ayarlama.

PERFORAJ

Delme.

ARBİTRAJ

Ara kazanç.

BOYKOTAJ

Boykot etme işi.

KARTİLAJ

Kıkırdak.

KOPROFAJ

Dışkı üzerinden beslenen.

HİSTOFAJ

Konak dokusuyla beslenen.

TELMOFAJ

Kanla beslenen ve beslendiği bölgede küçük kanamalara neden olan eklem bacaklı.

STENOFAJ

Çok dar bir beslenme yelpazesine sahip olan.

KARPOFAJ

Meyve ile beslenen canlı.

NEKROFAJ

Ölü organizmalar yiyen. Ölü hayvanlar üzerinden beslenen.

RÖPORTAJ

Konusu bir soruşturma, araştırma olan gazete veya dergi yazısı. Radyo ve televizyon habercisinin araştırma ve soruşturma sonucunda hazırlamış olduğu program, mülakat.

PIRPIREJ

Salak.

MİZANPAJ

Sayfalama.

PATRONAJ

Cezaevinden serbest bırakılan suçlunun toplum yaşantısına yeniden uyabilmesini sağlamak amacıyla yapılmış olan yardım çalışması. Yönetim, gözetim.

VERMİFUJ

Bağırsak kurdunu yok etmek için veteriner ilaçlarında kullanılan bir madde.

MAKROFAJ

Kan dokusundaki monositlerden farklılaşarak oluşan, bağ dokusunda makrofaj, akciğerlerde alveolar makrofaj, merkezi sinir sisteminde mikroglia, kemik dokusunda osteoklâstlarla aynı olduğu düşünülen, zarında mannozil glikozu reseptörü ile mikroorganizmaların yakalanıp fagosite edilmesini sağlayan, ayrıca zarında gram negatif bakteriler için CD 14 reseptörü, immünoglobulin G antikoru reseptörleri, kompleman reseptörleri olan, faaliyete geçen makrofajlarda lökosit fonksiyon antijeni, doku uyuşurluk antijeni ve benzerleri reseptörleri olan, sabit (histiyosit) ve hareketli tipleri bulunan bağ dokusu hücresi. Kan dokusundaki monositlerden farklılaşarak oluşan, bağ dokusunda makrofaj, akciğerlerde alveolar makrofaj, merkezi sinir sisteminde mikroglia ve kemik dokusundaki osteoklastlarla aynı olduğu düşünülen, mikroorganizmaları fagosite edip yok eden bağ dokusu hücresi. Organizmanın hücresel savunmasında başlıca rolü üstlenen, yangı bölgesindeki bağ doku hücreleri ve monositlerin farklılaşmasıyla oluşan bir çeşit akyuvar, büyük fagositik hücre, mononükleer fagositler. Kornea ve kalp kapakları gibi damarsız dokuların yangısında, fagositoz yapan hücreler sadece makrofajlardır.

SARKOFAJ

Etçil.

ENFRARUJ

Kızılötesi.