J ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "j" olan, 5 harfli toplam 16 adet kelime bulunmaktadır. j harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu j harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde j harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

JAPON

Japonya halkından veya bu halkın soyundan olan kimse. Japonya'ya özgü olan.

JİLET

İnce çelikten yapılmış, iki yanı keskin tıraş bıçağı.

JAKAR

Her çözgü ipliğinin başlı başına hareket ettiği mekanik dokuma tezgâhı. Bu tezgâhta dokunmuş karmaşık desenli kumaş.

JOKEY

Yarış atlarına binen, yetenekleri bu amaca göre geliştirilmiş kimse.

JÜPON

İç etek.

JOULE

SI birim sisteminde iş, enerji ve ısı birimi. 1 joule (J) = amp2.ohm.s = watt.s = Volt2.s/ohm = 107 erg = 0,2391 cal (20 °C) = 0,1020 kg.m = 0,7376 ft.lb = 6,241.1018 e.v. = 0,2778 .102-6 kwh = 9,471.10-4 btu. 1 ohm'luk direnç içinden geçen 1 amperlik akımın 1 saniyede tükettiği enerjiye eşdeğer olan ısı miktarı birimi (J). 1 J=10 (üzeri 7) erg.

JALAP

Exogonium veya lpomoeapurga bitkisinin reçine içeren, müshil etkisi gösteren kurutulmuş kökü.

JOKER

Bazı kâğıt veya taş oyunlarında istenen kartın veya taşın yerine konabilen kart. Her yerde kullanılabilen. Her işe yarayan (kimse).

JİKLE

Motorlu taşıtların yüksek devirde çalışması için fazla benzin akışını sağlayan alet.

JAMBU

Piper jaborandi bitkisinin tohumu.

JARSE

Esnek dokunmuş ipekli veya yünlü bir kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan veya esnek örülmüş (giyecek).

JETON

Gişelerde, telefon ve türlü oyunlarda para yerine kullanılan küçük, metal veya plastik nesne.

JERKİ

Genellikle dilimlenmiş yağsız sığır ve geyik etinin, tuz ve değişik baharatlarla marine edildikten sonra, kurutulması ve dumanlanmasıyla elde edilen et ürünü.

JENET

Etçiller (Carnivora) takımının, misk kedisigiller (Viverridae) familyasından, 50 cm kadar uzunlukta, 47 cm kadar kuyruğu olan, açık renkli, kara benekli, kuyruğu kara ve ak çemberli, Avrupa ve Afrika'da yaşayan bir tür. (Genetta genetta) Etçiller (Carnivora) takımının misk-kedisigiller (Viverridae) familyasından bir memeli türü. Uzunluğu 50, kuyruğu 47 cm. Açık renkli olup kara beneklidir. Kuyruğu kara-ak çemberlidir. Güney Avrupa ve Kuzey Afrikada yaşar.

JUMBO

En büyük boy akustik gitar gövdesi ve bu tür gövdeye sahip akustik gitar.

JELOZ

Agaragar.